Kokoomukselle, mutta aika mielnkiintoinen juuri sieltä sitoutuneelta taholta!
Antti Pesonen on tästä kirjoitellut, mutta että hänkin:
http://koti.mbnet.fi/jorjaa/perustuslain_eu_mukautus.php
Antti Pesonen on tästä kirjoitellut, mutta että hänkin:
http://koti.mbnet.fi/jorjaa/perustuslain_eu_mukautus.php
Vastaukset 19
Vanhimmat
Jorma Jaakkola on ansiotuneesti kirjoittanut näistä asioista ja on nyt tekemässä tiivistelmää aiheesta. Nyt kannattaa joka rintamalla puhua tästä, että saisimme oikeita kansanedustajia eduskuntaan. Niitä, jotka tekevät, eivätkä vaan puhu.
Ei Jaakkola tee vain tiivistelmää, vaan selvitystä Suomen perustuslain EU-mukauttamisesta.
http://mariatolppanen.puheenvuoro.uusisuomi.fi/143944-urpilaisen-vastaus-tarjoaa-enemman-kysymyksia-kuin-vastauksia#comment-2215077
>> Tiivistelmäluonnos on osoitteessa
http://koti.mbnet.fi/jorjaa/perustuslain_eu_mukaut...
http://mattiantero.puheenvuoro.uusisuomi.fi/136819-eun-napit-irti-suomen-perustuslaista
Suomalaisten on nyt katkaistava tämä meno. Osaltani en enää hoipertele “eurokriittisenä”, vaan olen avoimesti EU:n ja rahaliiton vastustaja ja katson, että Kyproksen paketti on tuotava koko eduskunnan päätettäväksi ja istunto on televisioitava kansalle. Lisäksi: Suomeen on perustettava eduskunnasta riippumaton perustuslakituomioistuin.
Tässä vain loppulause, lue kaikki, myös kommentit.
Tälläisia miehiä/naisia kun IPU;unkin saatais paljon, niin homma
rullaisi eteenpäin.
Mattiantero eroa PsS puolueesta ja tule IPU;un, sinunlaisiasi
Suomi tarvitsee.
Matti Kyllönen on jo eronnut PS:stä. Olemme kyllä pyytäneet meille, mutta ainakaan vielä hän ei ole vastannut juuta eikä jaata. Aiottiin palata syksyllä asiaan.
Mistä Pesonen on kirjoitellut?
Pesonen kirjoittelee musta-tuntuu-juttuja.
Pesonen ei ole kirjoitellut koskaan tällaista tekstiä, jota löytyy Kyllösen blogista:
http://mattiantero.puheenvuoro.uusisuomi.fi/136819-eun-napit-irti-suomen-perustuslaista#comment-2086264
Googletin sanat
us-blogi jorma jaakkola tiivistelmä valtiopetos
24.3.2013 löytyi kovaa asiaa
http://karikilpio.puheenvuoro.uusisuomi.fi/136191-aho-ja-kaariainen-paljon-ajasta-edella-emu-asiassa#comment-2076292
Melkoista tekstiä Kilpiön ja Jaakolan välinen keskustelu!
Jaakola:
"Olen kokoamassa pian julkistettavaa pakettia törkeästä valtiopetoksesta eli Suomen perustuslain EY-sopeuttamisesta."
Milloin Jaakola mahtaa pakettinsa julkaista?
US-blogi jorma jaakkola tiivistelmä valtiopetos / karikilpio
Ystävät lukekaapa hartaudella.
Se on Jaakkola eikä Jaakola.
Jorma Jaakkola on kirjoitellut Suomi24-keskusteluun jo kauan.
Nimittäin googelettamalla löytyi tietoa Jaakkolan kirjoituksista.
http://keskustelu.suomi24.fi/allposting/jorma.jaakkola?page=9&sort=created
jorma.jaakkola on kirjoittanut 459 kirjoitusta, joista ensimmäinen on jo 12.10.2004.
http://keskustelu.suomi24.fi/node/1237553#comment-5843706
Musta tuntuu,
Kyllä Pesonen on kirjoitellut ihan samoista asioista jo pitkän aikaa,
Käyhän lukemassa tuo sarja "kohti tasapainoa" niin tiedät enemmän
http://www.anttipesonen.fi/
Aivan oikein.
Pesonen on hyvin tietoinen asioista, mutta hienotunteisena ei ole käyttänyt ilmaisua: valtiopetos.
Hakalehto käytti paljon tuota vp-sanaa, ja hän sai sen vuoksi arvostelua liiasta kärjekkyydestä. Kansalaisten puolelta tuli monesti sellaista kommenttia että ei noin jyrkällä kielellä mihinkään pääse politiikassa. Oli myös sellaista höpöhöpö-asennetta, että eihän meillä Suomessa mitään tämmöistä voi olla, kyllähän sen jokainen tietää........
Tämä on juuri tätä, että kansa ei hyväksy kun asioista puhuu niiden oikeilla nimillä, mutta silti kansa haluaisi että asioille tehdään jotain. No miten teet kun edes tilannearviota ei saa tehdä eksakteilla termeillä? Jos tekee niin hymähdellään ja leimataan. Varmaan et saa ääniä että voisit mennä puuttumaan niihin asioihin, joihin kansa kuitenkin haluaisi puututtavan.
Pesonen on varmaan ottanut sen linjan, että puhuu samasta asiasisällöstä (ja varsinkin tuon asian erilaisista käytännön seurauksista), mutta pyrkii välttämään vp-sanan käyttöä, koska näin nyt vaan on että se sana nostaa ihmisillä karvat pystyyn. Eihän kukaan auktoriteettiuskovainen suomalainen voi hyväksyä sitä, että suurten johtajien toimintaa analysoitaisiin noin kovilla käsitteillä.......siinähän romahtaa oma maailmankuva, kun niitä kuuluisia dempsuja, kepuleita ja kokkareita on tullut itse äänestettyä vuosikymmenet. Eli on tullut itse edistettyä tämän nykyisen poliittisen tilanteen toteutumista. Tämän tosiasian tunnustaminen räjäyttää tajunnan tavan kansalaiselta, joten siksi tavan kansalainen ei tunnusta sitä. Siinä tunnustamattomassa tilassa taas on mukavampi olla, kun ei kuule mitään semmoisesta asiasta kuin VP.
samaa mieltä. Hyviä kirjoituksia on ollut ja on edelleen tästä tilanteesta missä olemme (Jaakkola,Pesonen jne..) ,mutta pelkät hyvät kirjoitukset eivät riitä,jos
niiden pohjalta ei julkisuudessa käydä kunnon keskusteluja. Kriittisiä kommentteja on muutamat esittänyt ,mutta ne on jääneet lähinnä mainoksen tasolle, eikä ole johtanut keskusteluihin joissa olisi menty syvemmälle syihin ja seurauksiin.
Media on lähinnä vaiennut kritiikin ja tukahduttanut avoimen keskustelun.
Ei ole mikään ihme ,että tällaisessa epäavoimuudessa kansa suhtautuu
skitsosti asioihin.
Meidän pitää keskittyä keinoihin ,joilla saadaan meidän ajamat näkökulmat
julkiseen ja avoimeen laajaan keskusteluun. Tällöin ihmisillä olisi mahdollisuus ymmärtää kokonaisuutta paremmin -niin no sehän olisi
erästä meppiä lainatakseni"hyppy tuntemattomaan" voi olla ,mutta silloin
on kysymys enempi noista mepeistä ,kuin kansalaisista sillä tämä EU aika
on ollut yhtä hyppimistä tuntemattomaan.
Tätä unionin kriisiä on puitu jo pitkään ,mutta en ole nähnyt tai kuullut
yhdessäkään aihetta käsittelevässä ohjelmassa, että siellä olisi ollut
selkeästi euro ja Eu vastaista linjaa ajavia keskustelijoita.
Tämä on tällä hetkellä se varsinainen ongelma ja e on ollut jo lähes
20 vuotta!
Totta töriset nimim,"aikalailla".
" Suomen kansa on saanut nähdä, miten sen poliittinen, puolue- ja ay-johto sekä perinteinen puoluelaitos ovat etääntyneet kansalaisista ja kansanvallasta. Nyt tämä poliittinen johto vaatii kansalaisia matkalle Euroopan Unioniin luvaten sille maallista onnea ja tämän suurvallan suojelusta."
lähde: Epäluottamuslause hallituksen politiikalle: Ilkka Hakalehto - Veli Karhu vuonna 1994.
Minusta pitäisi EU-kriittiset ihmiset saada yhteen yli puoluerajojen ja yhteistyössä lähteä valistamaan kansaa. Nyt alkaa jo tietoa tippua ja kansa on nähnyt lähes kahdenkymmenen vuoden ajalta mihin ollaan menossa. Jospa nyt olisi aika kääntää laivan suunta.
Tuonkin Hakalehdon kirjoituksen olisi luullut herättävän kysymyksiä jo tuolloin ,
miksi olet tätä mieltä? ,mutta ei . Media oli omalta osaltaan vaikuttamassa
jäsenyyden edistämiseen yksinkertaisesti vaikenemalla ,jo tuolloin kriittiset
hyvin perustellut kannanotot ja ohjailemalla keskusteluja epäolennaisuuksiin.
Tästä meidian, lähinnä lehdistön toimista on muistaakseni joku tehnyt väitöskirjan.
Jäsenyys nevotteluissa mukana ollut Antti Kuosmanen kirjoitti kirjan "Suomen tie EU:n jäseneksi" joka perustui päiväkirja merkintöihin neuvottelujen ajalta.
Siitä käy selville miksi esim .maatalous tuista väännetään vähänväliä ja
haetaan niitä "torjunta voittoja".Tarkemmin asiaan voi perehtyä tuolla
Jorma Jaakkolan kotisivuilla. Äijä on tehnyt valtavan työn kiitos siitä!
Tuo Antti Kuosmasen kirja saattaa olla melko arvokas,koska sen juuri
päästyä painosta kirja vedettiin takaisin markkinoilta.Mitään kunnon selitystä
moiselle ei ole tähän mennessä esitetty?
Timpan kun ois saanu vedettyä sieltä "nyt ei ole oikea hetki"poterosta niin
siinä olis ollu tarvittavaa vipuvoimaa todelliseen muutokseen ,mutta ,mutta
näillä mennään ja kyllähän me muuten mennään kohti varsinaista "uudistusta".
Näinhän se on mennyt:
1. Eroon EU:sta ja eurosta.
2. Vähemmän, mutta parempaa.
3. Ei haluta erota, muttei olla sitouduttukaan.
4. Nyt ei ole oikea aika.
Elikkäs IPU on selkeästi vaihtoehto no: 1 kannalla ja on aina ollut.
Timppa & co. on tällähetkellä no: 4 kannalla kun tässä odotellaan
Saksan tai mahdollisesti jonkun muun vaaleja tai jotain tapahtumaa, jotta voisi sitten todeta"mitäs minä sanoin ,missä EU siellä ongelma"mutta itse ei
edistetä agendaa jolla on kannatus hankittu. Voisihan ne nytkin tehdä esityksen
eduskunnassa, mikä voisi nostaa asian kunnolla esille -esityksen vaikkapa
riippumattoman perustuslakituomioistuimen perustamisesta sillä päästäisiin
eroon yhdestä demokratian ongelmasta samat naamat on päättämässä ja arvioimassa tekemisiään tai tekemättä jättämisiään.
diipa daapa
Just näin. Nyt pitää vaan Pesosen kovasti pitää ääntä tästä asiasta. Mielestäni tämä on tuhannen taalan paikka saada IPU:n agendaa esille.
Kiltteydellä ei tätä maatamme ole ennenkään puolustettu, nyt on todella noustava barrikaadeille sanojen voimin.