Kataiselle jäi AINOAKSI kynnyskysymykseksi RKP:n hallitukseentulo viime hallitusneuvotteluissa. Kaikissa muissa asioissa Jyrki jousti!
Kuinka RKP onnistuu saamaan suurimman puolueen johtajan noin valtaansa?
Nettisvekojenkin kommnetit olisivat mielenkiintoisia.
Kuinka RKP onnistuu saamaan suurimman puolueen johtajan noin valtaansa?
Nettisvekojenkin kommnetit olisivat mielenkiintoisia.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Valtamedia ja tutkijat ovat täysin hiljaa tuosta asiasta!
Luulisi sen olevan mitä mielenkiintoisin ja tärkein tutkimuskohde.
Jotain on mätää Suomenmaassa....
Tuo ei ole kovin tärkeä kysymys, koska siihen on helppo antaa vastaus.
Mutta tärkeämpi kysymys on miksi myös media ja lehdistö ovat niin rähmällään tässä asiassa, etteivät uskalla käsitellä sitä ollenkaan kriittisesti.
Miten esim. uhkailut voivat toimia jonkin kielen pakon puolesta? Miksi järkiperusteluita ei koskaan voida käyttää asiansa puolesta, vaan nämä omat mielipiteet ja pääkirjoitukset pitää verhota sellaisiin näkökantoihin, jotka eivät kestä pienintäkään kritiikkiä.
Siinä olisi mielenkiintoisempi tutkimuskohde. Ei vain tunnu löytyvän maksajia tuollaisille tutkimuksille.
.
Jokin taho maksoi KOK puolueen VELAT
.
"Jokin taho maksoi KOK puolueen VELAT"
Kokoomuksen velat olivat suurimmillaan 22.4 miljoonaa markkaa. Ne olivat syntyneet suuurimmaksi osaksi varsin kalliista lehtimainoskampanjoista, joita Kokoomus oli käynyt 80-luvulla ja 90-luvun alussa.
Kun Sauli Niinistöstä tuli Kokoomuksen puheenjohtaja, niin hän pienensi ensi töikseen puoluetoimiston henkilökunnan määrää selvästi. Nykyäänkin Kokoomuksella on merkittävästi vähemmän palkattua väkeä omassa organisaatiossaan kuin SDP:llä tai Keskustalla.
Kalliista lehtimainonnasta ei luovuttu, mutta sitä vähennettiin melko lailla 80-luvun tasoon verrattuna. Kokoomuksella on edelleen puolueista suurin lehtimainosbudjetti, mutta mainostamisemme on silti suhteessa pienimuotoisempaa kuin 80-luvulla.
Kokoomuksella oli suurimman velkaantumisensa aikana 40 kansanedustajaa, sittemmin on yleensä ollut enemmän, välillä jopa 50. Puoluetukemme on kasvanut, koska meillä on nyt enemmän kansanedustajia kuin 90-luvun alkupuolella, ja koska tuki yhtä kansanedustajaa kohden on sekin noussut.
Osa vaalikampanjoiden aikaisista määräaikaisista työntekijöistä on korvattu talkooväellä, esimerkkinä vaikkapa vaalikahvilatoimintamme. Paikallisjärjestöt maksavat vuokrat ja kustantavat syömiset ja juomiset, järjestöväki hoitaa työt. Useissa tapauksissa puolueen ei sinänsä tarvitse panna rikkaa ristiin tuohon toimintaan, puolueelta tulee tosin muutama yleimainos jaettavaksi kahviloissa kävijöille.
Niinistön puheenjohtajakaudella jäsenmaksujen kontrollointia kiristettiin. Kahden vuoden maksamattomista jäsenmaksuista poistetaan nykyään jäsenrekisteristä. Kokoomuksessa noin 85% jäsenistä maksaa jäsenmaksunsa, mikä on korkea luku.
Kokoomus pystyi näin asteittain lyhentämään velkojaan, ja saatuaan kymmenen paikan vaalivoiton vuoden 2007 vaaleissa, Kokoomus maksoi loputkin velkansa vuoden 2010 lopulla. Mikään muu taho ei maksanut niitä meidän puolestamme. Muistutan myös, että Kokoomuksen vuotuinen budjetti on suunnilleen kymmenen miljoonaa euroa eli noin 59 miljonaa markkaa. Tuohon lukuun nähden emme syvimmässä velkaantumisvaiheessammekaan olleet missään konkurssitilassa. Piti vain hieman saada lisää vuotuisia tuloja ja samalla leikata menoja. Homma onnistui, ja nyt Kokoomus on huomattavan vakavarainen puolue.
Se, että Kokoomuksen johdossa on runsaasti pakkoruotsia tukevia henkilöitä, on osin pitkän kehityksen tulos, osin on kyse puhtaasta valtapolitiikastakin. Raha ei suoraan ole ollut syynä tuohon kehitykseen.
Ymmärrän kyllä, että kokoomuslaisena puolustat puoluettasi. Lojaalius sinänsä on kunnioitettava piirre.
MUTTA jo vuosia sitten puhuttiin SADOISTA miljoonista euroista julkisuudessa. Puhuttiin Kokoomuksen JÄTTIveloista.
Ei 20 miljoonan velka ole Kokoomuksen tapaiselle puolueelle mikään ongelma. Sehän on vain noin puolet YHDEN vuoden puoluetuista.
On aivan selvää, että taustalla on RKP ja sen hallinnoimat tahot. Ei ole sattumaa, etä RKP:n liimautuminen Kokoomuksen kylkeen osui yhteen Kokoomuksen jättivelkojen nopean haihtumisen kanssa.
Korruptoimalla! Ei VOI olla mitään muuta vastausta.
Rahavalta puhuu. Toisekseen se on aika helppoa joustaa yhdessä asiassa. Ruotsin kieli on myös pyritty turvaamaan Suomessa valtiojohdon kautta jo Neuvostoliiton vaikutuksen alaisuudesta. Eli Katainenkin tietyllä tavalla kuuluu tähän suomettuneisuuden jälkiajan poliitikkoihin.
Eli vasta kun päästään näistä suomettuneisuuden ajan poliitikoista irti niin sitten asiaan on odotettavissa muutosta.
Kansainvälistymisen kriteerit ovat varsin erilaiset kuin pysyminen yhden kielen pakossa.