Mitenköhän asunovaunu tulee perässä kuutosmasilla
Kone kaks litranen Bensa ja automaattilaatikko......
Kokemuksia, onko kellään..................
Kone kaks litranen Bensa ja automaattilaatikko......
Kokemuksia, onko kellään..................
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
Vedin vaunua 160km 1500kg ja keskikulutus oli yli 16L satasella,
ei mitään halpaa lystii...........
Jos ajattelit pohjosessa lähtee käymään raskaan (1500kg) vaunun kanssa niin mazdan automaattiaski on kyllä entinen sen jälkeen, ei ole suunniteltu vaunun vetoon.
Kattaako takuu askin poikimisen?
Joo, huomasin ettei ole.
No, vaunu pysyy kausipaikalla, korkeintaan huollossa ja katsastuksessa käytän
ja tietty pesen sen samalla.
Olen jo harkinnut pakettiauton ostoa, jos meinaa vetää sitä vaunua.
Diesell paku vääntävällä koneella on varmasti hyvä ratkaisu kun tota kamaakin tuntuu leirielämässä kertyvän............
Mulla Mazda 626 -98 1,8koneella. 89 raakaa japsikonia liikuttamassa 3 tonnin massaa (auto täyteen lastattuna Tabbert telivaunu) Kulutus 12,7-13 l/100Km.
Melkosia kulutuslukemia ja mazdan pitäisi olla vielä pieniruokanen.
Itsellä saksalainen 2,2l 150hv A dieselfarmari vm-06, kilsoja takana nyt 350tkm joista raskas (yli 1800kg) asuntovaunu perässä n. 35tkm.
Tänä vuonna on vedettävänä ollut hobbyn 650 ukfe premium jolla kokonaispaino on 2000kg ja leveyttäkin kaksi ja puoli metriä, auto painaa kuormattuna n. 2200kg.
Kokonaispainoa kertyy siis yli 4000kg, ei ole automaattilaatikko hajonnut, toki öljyt suod. siihen on vaihdettu neljä kertaa.
Ainoa huono puoli tuossa painossa on että kuljettajalta edellytetään pikku-e korttia.
Tuon uuden hobbyn kanssa kilometrejä tullut n. 7000 ja kulutus on ollut aavistuksen yli 10l/ 100km (10,2) ilman vaunua ympärivuotinen keskikulutus on n.7l/ 100km.
Uudet autot menisivät toki vähemmällä mutta autonvaihto ei nyt ole ajankohtainen kun tuokin käy ja kukkuu.
Uskon kyllä että diesel auto menee vähemmällä polttoainella kuin
bensapeli.....
Auttaiskohan jos automaattia ajaa manuaalina, niin meniskö pienemmällä kulutuksella.....
Muutenkin Mazda on melkoinen syöppö, kaupunkiajossa järestään yli 10L,
ja sitä ajoa on suurin osa ajoistani...
Kuten oon jo sanonut et dieselpaku on hankinnassa jos pitää enemmän vedellä.......
Parikesää vetänyt Solifer 450 pikkuvaunuta (800kg) koko 4 henkinen perhe kamppeineen mukana. Hyvin toi on perässä tullut 5 vaihteella. Autona 2.0 bensa mazda 6 2007. Keskikulutus sellasen 11l/100km luokaa. Kytkimen päälle toi tuntuu kovasti käyvän ainakin kuumissa olosuhteissa. Siksi juuri hommasin Mazda 5 2.0TD koneella varustetun 360N vääntävän vekottimen. :)