Ilkassa:
"heittää tikkaa, pelata Nintendoa"
Sanoivat vanhat jossain vanhustenkodissa.
Kaaamee asia, jos vanahana ei ole kuin heittää tikkaa.
Kyll
ennen oli vanhan paree, sai tehdä mitä pystyi, sai vaikka peraata punajuuripenkin jos pystyi. Ny ei ole mitään, kuin hienot koivutaivutettutkalusteet ja ei mitään tekemistä, järjellistä.
Kaameeta.
"Vanhustensäilytystä"
13
361
Vastaukset
- 8989898989898iu
en halua istua vanhana siistinä tuolissa ja sitten ne panee miut valillä vaakatasoon ja taas syömään jne jne.
- on se kurjaa
Saisi ruveta suuret ikäluokat hoitamaan vanhempiaan ilman yhteiskunnan rakentamista ja hyysäystä. Kansan- ja työeläkkeiden lisäksi pitää olla 24/7h hoito ja turva. Pois silmistä, niin homma hoidossa, näin ne yli viiskymppiset ajattelee.
Pitääköhän lapsiperheidenkin alkaa vaatimaan 24/7h palvelua lasten hoitoon, kasvatukseen ja koulutukseen. Mihinkä ne aikaisemmin ikäihmiset on laitettu, vaikka 1900-luvun alkupuolella? - Jos nyt....
Oikein muistan Topeliuksen kertomuksen, niin huoneen peränurkkaan sianruuhesta syömään syytikiläisenä??
Vakavasti puhuen, jonkinlainen työpaja olisi asiallinen. Siellä voisi askarrella ja tehdä käsitöitä jotka haluaisivat ja kykenisivät.- 364346263
Ai, no onko vanhalle hyvää olopaikkaa missään?
Oma koti ja sinne kuolla? - Amicus_Agricolarum
Taisi mennä jotensakin näin:
Poika veisteli pirtissä palikkaa, ja isä kysyi, mikä siitä oli tulossa.
- Teen puulusikan. Kun kasvan isoksi, voit sillä syödä äidin kanssa tuolla nurkassa, jonne nyt pistitte vaarin.
- Molluka
Jalasjärvellä pannaan vanhat terveyskeskukseen. On sekin järkevä päätös. Ei mitään kodinomaisuutta vanhusparalla. perkaa siellä sitten punajuuripenkkiäsi.
Ei se syytinki-aikakaan herkkua ole ollut.- säilytyshoitoa
mömmöö poskeen ja lääkitäänkö mummot liikkumattomiksi
- Verorahoille stop
Yli viisikymppisten laiskuutta huolehtia omista läheisistään ja sosialisointia. Ihmisestä tulee näköjään täysin avuton huolehtimaan kenestäkään kun omat lapset lentäneet pesästä. Pääasia lienee, että saa vapaa-ajalla humputella omien harrastusten parissa. Paljonko säästettäisiin käyttötalousmenoissa, jos keski-ikäiset "isot lapset" huolehtisivat vapaa-ajallaan täydellä tarmolla lähisuvun vanhuksista?
Ei oikein ole uskottavaa, etteikö vanhusten perushoitoon voisi oppia jopa varttuneellakin iällä, on nämä vanhukset sen verran kouluttaneet omia lapsiaan. Tietysti, jos on hemmoteltu pilalle, se on eri asia. Henkilöstöä ja käyttötalousmenoja alas, ja keski-ikäiset humppaveikot ja mammat hoitamaan vanhuksia.- Omaishoitaja12
Tervetuloa vaan omaishoitajan arkeen.
Hoidat väkivaltaista vanhusta vuosikaudet 24/7, minkäänlaista kiitosta et ikinä saa. Jokapäiväistä fyysistä ja henkistä väkivaltaa hoitajaa kohtaan.
Vanhus sotkee paskalla vessan ja itsensä, kuka pesee no hoitaja tietenkin, kusee petinsä märäksi yöllä kuka pesee petivaatteet ja kusiset alusvaatteet hoitaja tietenkin.
Paljonko hoitaja saa palkkaa, 10€/vuorokausi.
- Maakutimaa
Kyllä näin on. Sairaalssa on vain ne seinät ja mitä vanhus tekee röntgenillä ja laboratoriolla. Nehän ovat sairaita varten.
Omaiset saisivat aktivoitua .Ja joku saisi kertoa miksi hoidetaan kalliissa sairaalamaisessa olossa vanhusta? Oikein takapajulaa. Onkos se kunnanjohtaja päättänyt tämänkin vai pois muuttanut sosiaalipomo jolla suuret puheet?- omaishoitajauupuu
Odottakaas, kun Kurikan kaupunginjohtajar laittaa hihat heilumaan. Poistuu laitospaikat vanhuksilta. Kaikki vaan kotiin asumaan, vaikka kunto olisi minkälainen. Laitospaikat ajetaan alas. Näin hän teki kuntayhtymä kaksineuvoisessa, kun oli siellä johtajana. Ei kuunnellut vanhuksia, ei omaisia, ei ketään!
Mitä siitä seurasi. Nyt huonokuntoisia mukuuhaavoilla olevia vanhuksia kotona ja nk. asumispalveluissa, jossa joutuvat maksamaan kaikesta erikseen. Asuvat siellä ilman minkäänlaista viriketoimintaa, ulkoilusta puhumattakaan. Kuntayhtymä kaksineuvoisen alueella on vanhuksia, joita ei ole käytetty vuosiin ulkona, edes kesällä!! Ulkopuoliset ovat kauhuissaan, kuinka se on mahdollista tänä päivänä, että näin voidaan toimia vanhustenhoidossa!
Neuvoksi sanon, älkää luopuko kaikista laitospaikoista. Niitä tullaan vielä tarvitsemaan!
Omaishoitajienkin pitäisi ajatella itseään. Tutkimusten mukaan raskasta omaishoitoa tekevät puolisot kuolevat enemmin kuin hoidettavansa. Kyllä kunta hoidattaa viimeiseen saakka omaisella hoidettavan. Se tulee halvaksi. Monta kertaa omaishoitaja on niin väsynyt ja uupunut ettei enää tajua omaa tilaansa. Silloin pitää jonkun toisen puuttua tilanteeseen ja sanoa, että nyt loppuu hoitaminen! Hoitopaikka on löydyttävä kunnalta. --- Siksi niitä laitospaikkoja tarvitaan edelleen!! - kauhavalainensinnepäin
omaishoitajauupuu kirjoitti:
Odottakaas, kun Kurikan kaupunginjohtajar laittaa hihat heilumaan. Poistuu laitospaikat vanhuksilta. Kaikki vaan kotiin asumaan, vaikka kunto olisi minkälainen. Laitospaikat ajetaan alas. Näin hän teki kuntayhtymä kaksineuvoisessa, kun oli siellä johtajana. Ei kuunnellut vanhuksia, ei omaisia, ei ketään!
Mitä siitä seurasi. Nyt huonokuntoisia mukuuhaavoilla olevia vanhuksia kotona ja nk. asumispalveluissa, jossa joutuvat maksamaan kaikesta erikseen. Asuvat siellä ilman minkäänlaista viriketoimintaa, ulkoilusta puhumattakaan. Kuntayhtymä kaksineuvoisen alueella on vanhuksia, joita ei ole käytetty vuosiin ulkona, edes kesällä!! Ulkopuoliset ovat kauhuissaan, kuinka se on mahdollista tänä päivänä, että näin voidaan toimia vanhustenhoidossa!
Neuvoksi sanon, älkää luopuko kaikista laitospaikoista. Niitä tullaan vielä tarvitsemaan!
Omaishoitajienkin pitäisi ajatella itseään. Tutkimusten mukaan raskasta omaishoitoa tekevät puolisot kuolevat enemmin kuin hoidettavansa. Kyllä kunta hoidattaa viimeiseen saakka omaisella hoidettavan. Se tulee halvaksi. Monta kertaa omaishoitaja on niin väsynyt ja uupunut ettei enää tajua omaa tilaansa. Silloin pitää jonkun toisen puuttua tilanteeseen ja sanoa, että nyt loppuu hoitaminen! Hoitopaikka on löydyttävä kunnalta. --- Siksi niitä laitospaikkoja tarvitaan edelleen!!Vertailkaapa JIK:n ja Kuntayhtymä Kaksineuvoisen nettisivuja!!
Kyllä hoidon laatu näkyy JIK:n sivuilla, joka kohdassa. Hoito- ja palvelusuunnitelmista kerrotaan juuri niin kuin niiden tulee ollakkin. Onpa suuria eroja Etelä-Pohjanmaalla eri sosiaali- ja terveysalan organisaatioissa. Hoito- ja sosiaalipuolen johtajilla on se merkittävin vastuu, miten hoitoa kehitetään. JIK:ssä näyttää olevan hyvät johtajat.
- kolmikantainen_elämä
"Ilkassa:
"heittää tikkaa, pelata Nintendoa"
Sanoivat vanhat jossain vanhustenkodissa.
Kaaamee asia, jos vanahana ei ole kuin heittää tikkaa.
Kyll
ennen oli vanhan paree, sai tehdä mitä pystyi, sai vaikka peraata punajuuripenkin jos pystyi. Ny ei ole mitään, kuin hienot koivutaivutettutkalusteet ja ei mitään tekemistä, järjellistä.
Kaameeta."
Taitavat nämä pitkästyneet vanhukset olla noita suurten ikäluokien lättähattuja, joille on läpi elämän pitänyt keksiä tekemistä, kun ei oma-aloitteisuutta löytynyt elämän varrelta pätkän vertaa. "Nuorilla ei oo tiloja" - PERKELE!
Kolomikanta: Nintendo - Tikanheitto - KUOLEMA
Jos vanhuksella on paljon energiaa, niin voihan sitä mennä vaikka vapaaehtoistyöhön.
Pelata nintendoa tai heittää tikkaa. Mitäs vikaa noissa on? Luuserilajeja, mutta ompa jotain tekemistä, kun eivät kerran itte keksi.
Jos tikanheito ei tyydytä vaativia tarpeita, niin korkean iän saavuttanut ja kaiken nähnyt voi heittää kupin nurkaan tai vaihtoehtoisesti veivinsä. Perikunnan kanalta jopa suotava toimenpide.
Ei täällä kukaan kuitenkaan ikuisesti elä ja lääkkeiden avulla kituuttaminen, vaipoissa käänneltävänä, makuuhaavojen somistamana makoileminen, ei ole SAATANA ihmisarvoista elämää. Kyllä ihmisen pitä saada myös kuolla. Se kuuluu luonnollisena osana sinne loppupäähän.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
S-kauppa nosti hintoja, K-kauppa laski
Elintarvikkeiden arvonlisävero laski vuodenvaihteessa 13,5 prosenttiin. S-kauppa siirsi alennuksen suoraan katteisiin pi1867938Hiihtäjä Vilma Nissisen kommentit aiheutti paniikkia
ja hernettä vedettiin nenään. Nissinen kertoi torstaina haastattelussa, kun häneltä kysyttiin, että tykkääkö hän hiihtä1435452Vasemmistoliiton Minja Koskela ihailee suunnattomasti Maduroa
Minjan mukaan Suomen hallituksen pitäisi tuomita vasemmistodiktaattorin ja huumelordin tuominen oikeuden eteen. https:/1534354Perussuomalaisten Jani Mäkelä ihailee suunnattomasti Maduroa
Janin mukaan Suomen hallituksen pitäisi tuomita diktaattorin ja huumelordin tuominen oikeuden eteen.43829Huuto yltyy persujen piirissä Venezuelan johdosta.
Kohta kakofonia yltyy kun persut tajuavat mitä Venezuelassa tapahtui. Von den Leydenki jo kipuilee kuten persut EU:ssa y742884Vasemmistolaiset venäjämieliset kitisee jenkkien iskusta Venezuelaan
kuten teki Yle-ykkösen uutisetkin eilen, ja avuksi haettiin taas vasemmistoproffa Koskenniemi paasaamaan - vanha kääpä.172647Persuilla paniikki, kun diktaattorit yksi kerrallaan kaatuvat
Hallapersut halusivat sivarineidostaan sotilasjuntan komentajan Suomeen, jotta persuaatteen mukaiset puhdistukset olisi112643- 2882514
Nyt ottaa persua pattiin: sähköauto joulukuun myydyin
🤣 prööt prööt pakoputkellaan pörisevää persua ottaa nyt saamaristi pattiin, kun paristoilla kulkeva sähköauto on noussu1472410Yhdysvaltain hyökkäys Venezuelaan on YK:n peruskirjan mukaan laiton hyökkäyssota
Oman sävynsä tähän tuo vielä se, että hyökkäys kohdistettiin nimenomaan valtiojohtoa vastaan. Toki, kun tavoitteena on v5842225