Ihmiskuvista

Ainoa oikea on Raamatun mukainen. Muut ovat vääriä.

5

62

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ---

      Raamatun ihmiskuva on vastenmielinen, väkivaltainen, tahdoton orja. Pidä hyvänäsi. Ja käytä jeesusteluroskasi postaamiseen sille tarkoitettuja palstoja, ole hyvä.

      • Ei vaan ainoa oikea. Koska se kertoo että jokainen on syntinen, kaikki syntiä tehneet. Että on perisynti. Koko ihmiskunnan historia todistaa sen.
        Ja siinä on totuus.

        Kun taas väitteet siitä että ihminen on pohjimmiltaan hyvä ovat niiin karmeaa bullshittiä että.


      • ---
        L.J.H kirjoitti:

        Ei vaan ainoa oikea. Koska se kertoo että jokainen on syntinen, kaikki syntiä tehneet. Että on perisynti. Koko ihmiskunnan historia todistaa sen.
        Ja siinä on totuus.

        Kun taas väitteet siitä että ihminen on pohjimmiltaan hyvä ovat niiin karmeaa bullshittiä että.

        Piehtaroi synneissäsi ihan niin paljon kuin huvittaa. Ei itseinhosi ole minun ongelmani.


    • Diakonin pojan tytär

      Ihmiskuva edellyttää vastuuta, sinusta ja muista ihmisistä, ihmisenä itsenänsä. Demokratia on vapahtajan ilolahja*, siihen ei kuulu väkivalta.
      - Ei voi pyytää, että oma ajatuksesi on voittamaton persoonallisuus, koska se ei ole aitoa. Kärsimysongelma kuvaa ehkä ihmisen persoonallisuutta, sen ongelmaa, epäaitoutta. Nämä ovat yhteisiä meille kaikille ihmisille. Väärä maailmankuva ja sen aiheuttama pelko, Jumalan rakkauden maailmassa, meille ihmisen lapsille, tulee säilyä tunnistamattomana käsitteenä, mahdollisuutena tehdä työtä, myös yksityis-elämän säilyttämiseksi meitä muita ihmisiä varten, maapallolla.

      • Seuraillen Sindelle

        Pelko, yksinäisyyden raivo ja viha, jota kapitalistisesti kylvät ympäristöön valheellisena.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Et siis vieläkään

      Et ilmeisesti ole vieläkään päässyt loppuun asti mun kirjoituksissa täällä. Kerro ihmeessä sit, kun valmista 😁 tuskin k
      Ikävä
      53
      2514
    2. Hyvä että lähdit siitä

      Ties mitä oisin keksinyt jos oisit jäänyt siihen, näit varmaan miten katoin sua.... 😘🤭😎💖
      Ikävä
      36
      2481
    3. Taisin tehdä virheen

      Kaipaan sua enemmän kuin kuvittelin. Luulin, että helpottuisin, mutta olinkin täysin väärässä. Vieläkö vastaisit minulle
      Ikävä
      29
      2370
    4. Koronarokotus sattui oudon paljon nyt sairaanhoitaja Tanja 46 istuu pyörätuolissa

      Pitkä piina piikistä Kun Tanja Vatka käy suihkussa, tuntuu kuin ihoa revittäisiin raastinraudalla irti. Hän on kärsinyt
      Maailman menoa
      92
      1866
    5. Nyt tuntuu siltä, että on pakko päästä puhumaan kanssasi

      Tuntuu että sekoan tämän kaiken takia. Miehelle
      Ikävä
      27
      1661
    6. Olisitko mies valmis?

      Maksamaan naisellesi/vaimollesi/tyttöystävällesi elämisestä syntyvät kulut, ruokailun, vuokran ja muut välttämättömät me
      Ikävä
      311
      1655
    7. Mitä haluat sanoa kaivatullesi?

      Onko ikävä? Milloin näitte viimeksi?
      Ikävä
      150
      1486
    8. Nainen, mulla olisi sulle pari vinkkiä

      Kerro vain ongelmasi niin annan siihen vinkin. :/
      Ikävä
      72
      1339
    9. vieläkin sanoa voin...

      💖💛💖💛💖💛💖💛💖 💛 Beijjjbeh 💛 Kaks vuotta tänään täällä. Miten hitossa jotkut on jaksaneet kymmeniä vuos
      Ikävä
      23
      1078
    10. Kronikat..

      Mikä hele… on tää yks kronikat mikä suoltaa facessa kaikkea julkaisua ja AINA samoista firmoista imatralla??? Eikö ne mu
      Imatra
      11
      1053
    Aihe