Iranin islamilainen Vallankumoustuomioistuin tuomitsi neljä kristittyä vankeuteen. Heitä syytettiin kristillisen kotiseurakunnan tilaisuuksiin osallistumisesta, yhteydestä ulkomaalaisiin kristittyihin, hallituksen vastaisen propagandan levittämisestä ja kansallisen turvallisuuden häiritsemisestä. Mojtaba Seyyed-Alaedin Hossein, Mohammad-Reza Partoei (Koorosh), Vahid Hakkani ja Homayoun Shokouhi tuomittiin kukin kolmen vuoden ja kahdeksan kuukauden vankeuteen.
Tuomio sai vain vähän huomiota mediassa, koska mielenkiinto oli tuomion julistamisen aikaan Iranin presidentin vaaleissa. Nämä neljä islamista kristityiksi kääntynyttä miestä pidätettiin jo helmikuussa viime vuonna (2012). Kaksi heistä on ollut aiemmin pidätettyinä kristillisestä toiminnasta keväällä 2008 yhdessä kahdeksan muun kristityn kanssa. He saivat tuolloin viiden vuoden ehdollisen tuomion.
http://ihmisoikeus.blogspot.fi/2013/07/iranilaisia-kristittyja-tuomittiin.html
Lähes neljän vuoden vankeus kristityksi kääntymisestä
ihmisoikeus
1
202
Vastaukset
- hhmt
.. niin? maassa maan tavalla. hittoako kristityt johonkin iraniin tunkee. kärsiköön seuraukset jos eivät vierasta kulttuuria kunnioita.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 944600
Kalasataman talossa lienee rakennusvirhe
Ei pitäisi olla mahdollista parvekkeen kautta tulipalon kiivetä katolle saakka kuin korkeintaan ylimmästä kerroksesta.2261823- 761450
Kristillinen Kaste on syntisten kaste, ei itsensä uskoviksi julistaneiden kaste
Raamatun mukaan vain syntisyyden vuoksi kastetut saavat kasteen hyödyn, syntien anteeksisaamisen ja Pyhän Hengen lahjan2401150Venäjä teki mahtavan iskun Kiovaan?
Miksi Ukraina ei kykene tekemään Moskovaan yhtä mahtavia iskuja.3221085Kaipaatko nainen
Semmoista tosi hankalaa ja arkaa miestä? Pitäisitkö hänet aina omanasi jos saisit hänet? Miten huomioisit hänen herkkyyd1051070- 501069
Nojatuoli !
Uutta kehiin, kun edellinen pikavauhtia täyttyi, pitäisikö kiittää näitä asian jouduttaneita? Pilvet leijaa, sadetta en1471027- 1111009
Milloin ymmärsit
Milloin tunnistit, että sinulle kirjoitetaan ja kuka kirjoittaa? Tarkka päivämäärä ja kellonaika 😉 Önnönnöö, jos ei os85964