Eilen, 9.7., päivänä joka ei poikkea mitenkään normaalista uutispäivästä esitettiin kolmea uutta rahanreikää lamassa kiemurtelevalle kansantaloudelle.
Esitettiin (ministeri Kiuru), että oppivelvollisuusikä nostettaisiin 19 vuoteen. Siis täysi-ikäisenkin ihmisen olisi "pakko" opiskella vuosi jotakin, halusi tai ei.
Esitettiin (HS, pääkirjoitus 10.7.) että pitäisi perustaa uusi elin, joka tutkisi yksinomaan poliisin toimintaa maahanmuuttajien kanssa. Erityisesti poliisin harjoittama rasismi tulisi ottaa tarkkailuun.
Esitettiin (YLE uutiset), että perustettaisiin kunnallinen puoluetukijärjestelmä paikallispoliitikkojen kuluja varten. Tämä oli ainoa eilisistä, jonka hintaa haarukoitiin: 40.000.000 euroa/v.
Lisäksi taisin syrjäsilmällä havaita jostakin, että vähemmistövaltuutetulle esitettiin lisää rahaa käyttöön?
Yksikään ehdotuksista ei tuota mitään, mikä ei liene yllätys kenellekään veronmaksajalle.
On lama - nyt säästetään!
0
58
Luetuimmat keskustelut
- 1041243
Salaisuudet paljastuu
Viimeiset hetket meneillään ottaa yhteyttä. Kertoa totuus ja selvittää asioita. Viimeiset hetket meneillään jos joku94868Poliisi pamputti Variskankaalla
Mistä lie alkanut ja miksi poliisit kutsuttu, mutta mielestäni hyvin toimittu. Jos haluaa rähistä eikä rauhoitu puheella31784- 66693
Karita Tykkä mennyt kihloihin.
Onnittelu kuuluu hänelle ja tulevalle aviopuolisolleen.93626- 32605
S-ryhmän ihmisoikeuslinja ei kestä omaa hankintaketjuaan
S-ryhmän Israel-boikotin suurin uskottavuusongelma löytyy yllättävän läheltä, SOK:n omien tuotemerkkien hankintaketjuist16574- 18558
Haavoittuvuutesi on aseista riisuvaa
Harmi, etten voi osoittaa sinulle tunteita. Hyvää yötä miehelle. Naiselta43523- 10466
