HANKALA 1v! Alkaa voimat loppua, jelp?

piruttaa...

Kaipailisin apuja.
Tyttäreni täyttää juuri 1 vuotta ja arki on nykyisin äärimmäisen vaikeeta. Meinaa välillä omat voimavarat loppua tyystin ja joutuu hengittelee sisään että saa itsensä taas jaksamaan.
Tyttöni on aina ollut haastava, aivan syntymästään asti. Koskaan ei ole viihtynyt missään sittereissä tai vastaavissa, ensimmäiset kuukaudet vierähtivät tissillä tai sylissä, juurikaan muu ei oikeen koskaan kelvannut. Kantamista oli siis paljon, lattialla hikeentyi yleensä aina lähes heti. Vanhemmiten ( nyt lähemmäs 1 vuoden ikää tultaessa) tempperamentti on tullut selväksi. Jos esikoiseni vie jonkun lelun vaikka kädestä, tulee siitä armoton kova huuto. muutenkin kaikki minne lasta ei päästetä ( esim. ulkoillessa en voi antaa lähteä konttamaan kalliolle, pusikkoon, syödä kiviä tms, kaikesta tulee armoton HUUTO). Jos joku ei mene juuri niinkun lapsi haluaa, niin hän osoittaa sen kyllä hyvin. Meillä oli pitkään ( monta kuukautta) ongelmana tytön päänhakkaaminen lattiaan, raivostuessaan se alkoi aina. Mikä vaan lattia, pöydän kulma tms kävi ja jouduin koko päivän ravata hakemassa lasta millon mistäkin hakkaamasta päätään. Yleensä pää oli kolhuilla ja lasta sattui itseäänkin se. Silti se oli ehkä joku valttikortti jolla sai takuusti huomioni HETI pikemmiten, niinkun sitä huomiota ei muutenkaan olisi kokoajan. Mutta välillä joutuu hoitamaan myös 4 vuotiasta esikoista, joten en millään kerkeä KOKOAJAN vahtaamaan nuorimmaista.
Päänhakkaaminen on jäänyt vähemmälle viimeaikoina, raivarit ovat lähinnä lattialle heittäytymisiä ja jäykistelyitä, sekä kovaa huutoa tietysti. Näitä tulee aivan jatkuvasti kaikesta. Ulkoilaan joka päivä, mutta ulkonakaan ei mikään hiekkalaatikko, keinu, rattaat tms kelpaa- Pitää päästä isompien lasten perässä asfaltille, soralle, tai jonnekki muulle "ei hyvälle paikalle" ja usein syö kiviä sitten armotonta tahtia. koko ulkoilukin menee siis yleensä siihen, että juoksen lapsen perässä armottomasti, kannan pois jostain ojasta minne olisi matkalla jne. Otan raivareita vastaan vauvalta. Nurmikolle jos mennään eväsretkelle ei mee kun tovi ja tyttö on omillateillään hiekkatiellä. Tosi uuvuttavaa.
Ruokailut on nykyään aivan helvettiä, jos muutaman lusikan saa päivän aikana alas on se iso saavutus. Yleensä huuto alkaa jo kun tyttö huomaa että lähestytään syöttötuolia. Ilman virikkeitä ei siihen suostu istua, alkaa heti jäykistelemään, hyppimään ja huutamaan tuolissa. Ruokalautaseen lyö nyrkkiä jos vaan pystyy eikä syömisestä tule mitään. Ennen virikkeiden avulla sain vähän ruokaa uppoamaan, nykyään ruokailut menee kaavalla " lapsi heittää virikkeet lattialle ja äiti nostaa takaisin pöydälle". Ruokaa menee hukkaan aivan tuhottomasti ja oma pinna alkaa olla kireällä.
Päivisin ei oikeen viihdy sylissä vaikka kampee syliin itkiessä, mutta kun otan sitten syliin niin kampee heti pois. Lattiallakaan ei oo hyvä vaan heittäytyy jäykistelemään ja ajoittain edelleen hakkaa päätä. Siis MIKÄÄN EI OLE HYVÄ. Tuntuu että päivät menee kantaessa ( jotenkin miten se millonkin tytölle sopii) ja päivät täyttyvät itkusta ja rutinasta. Korvatulehdus ei ole ja muutenkin kaikki pitäis olla hyvin.

Onko teillä näin hankalia lapsia?

4

270

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • sjwhshksd

      Ehdottaisin, että menisit neuvolaan juttelemaan. Onni onnettomuudessa on, että tämä on toinen lapsesi, joten tiedät paremmin mut minkälainen käytös on normaalia ja mikä ei. Mietin myös josko olisi aika kokeilla kerhoa/tarhaa. Jos lapsella on hurjasti energiaa, voi tarhaan meneminen antaa sille hyvän kanavan. Lapset ovat niin hurjan erilaisia, että hankala vinkata mitään konkreettista. Paljon voimia sinne! Muistathan myös, että tämäkin on vain ohimenevä vaihe.

    • h43gw2

      Kuulostaa ihan meidän kakkoselle :D Etenkin silloin, kun oli korvakierteessä ja kipeä. Ensimmäisenä tuli mieleen, että jos ei korvat, niin voisiko olla hampaat`? Onko apua, jos koitat antaa kipulääkettä. Juuri tuo syliin-pois juttu oli meillä ihan tyypillistä silloin, kun neiti oli kipeänä (eli siis sen 5kk ajan, kunnes saatiin putket).

      Muutoinkin kakkosemme on kova raivoamaan. Onneksi se nyt 1v 8kk ikään on jo helpottanut, kun tein vuoden huitteilla sen päätöksen, että en voi olla kokoajan lepyttelemässä. Jos jostain kielletään ja se ei sovi, saa huutaa vaikka hamaan tulevaisuuteen enkä noteraa mitenkään. Nykyisin ne huutoepisodit onneksi ovat hyvin lyhyitä.

      Minä varmaan kyselisin vielä neuvolasta hyviä vinkkejä tuon pään hakkaamisen kanssa.

      • Medikalisaatiota

        Annetaanko hampaiden puhkeamiseen kipulääkettä? Ei minun mielestäni.


      • no mielipiteitä
        Medikalisaatiota kirjoitti:

        Annetaanko hampaiden puhkeamiseen kipulääkettä? Ei minun mielestäni.

        on monia,kenen on sitten se oikea..


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sannalla tänään vuorossa The Daily Show

      Eli nyt mennään jo satiirin puolelle. Tuohan on vähän kuten Lindströmin ohjelma Suomessa.
      Maailman menoa
      85
      8050
    2. Tanskassa lain vaatimana Bovaer tappanut nautoja ja sairastuttanut

      Samaa myrkkyä myös Suomen lehmiin ollut tuloillaan, miten teidän tilalla? https://www.agriland.ie/farming-news/bovaer-m
      Maailman menoa
      90
      6074
    3. Ruotsalaisuuden Päivän virallinen liputuspäivä poistettava VÄLITTÖMÄSTI!

      Suomen valtion ja suomalaisuuden kannalta ei ole minkäänlaisia perusteita liputtaa virallisesti ruotsalaisuuden päivää,
      Maailman menoa
      87
      5557
    4. Täysi ryöpytys Sanna Marinille ulkomailla.

      https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/f699d84f-fa53-4dba-8718-2c395017fc55 Sanna Marinin kirja saa todella tylyn vastaanot
      Maailman menoa
      67
      5486
    5. Minja Koskelan "istumista" kertovassa uutisessa ei sanottu persuista mitään

      eli jälleen kerran äärivasemmistolainen valehtelee, hän kun väittää että juuri persut ovat lähetelleet Koskelalle vähemm
      Maailman menoa
      113
      4730
    6. Pekka Visuri: "Suomen on aika irrottautua Ukrainan sodasta"

      Slava Ukraina-mölinät eivät enää auta. Ukraina on sotansa hävinnyt. Nyt tarvitaan poliittista selvänäköisyyttä, reaalipo
      Maailman menoa
      123
      2488
    7. Mikaela Nylander: Jos pakkoruotsi poistetaan, niin ruotsin kielen asema romahtaa

      (Nylander on vanha RKP:nen) Mutta niin heikossa vedossa muumiruotsi siis on Suomessa, että vain tekohengityksellä se pys
      Maailman menoa
      33
      2196
    8. Ei välimatka meitä erottanut

      Vaan välirikko ja väärinymmärrykset. Oikeastaan henkinen välimatka on meidän välillä pieni, näin uskon. Näen koko ajan e
      Ikävä
      5
      1339
    9. Maajussi-Villen morsioehdokas Maarit ei halunnut Villeä - Tämä totuus valkeni kuvauksissa!

      Ohhoh, tekikö Maarit mielestäsi oikean ratkaisun Villen suhteen? Maajussi-Ville on herättänyt voimakkaita tunteita puol
      Maajussille morsian
      7
      1334
    10. Kohta taas mesikämmeneen

      Onneksi kaupunki ostaa mesikämmenen, niin päästään taas tekemään rahaa
      Ähtäri
      44
      1180
    Aihe