Syvämeditaatiossa saatu näkemys

Valokaasu

JUMALAN SORMI

Kuvittele olevasi päästäsi valoputken kautta kiinni hohtavan valkeassa auringossa joka on kuin valkoinen valokaasu. Yksi ihminen on yksi auringon sormi.

Kun ihminen puhdistuu ainakin hetkellisesti, kuona ikäänkuin palaa tuossa valoputkessa/sormessa tai väistyy tieltä. Valoputken sisällä nähdään konkreettisesti kuonaa, ja se on sama kuin mitä sanotte karmaksi. Ihminen on tuo valoputki. Sormi on koko ajan kiinni jumaluudessa, eikä ole koskaan ollutkaan irti. Putkien paksuuksia on monia - kokeneella on paksu putki ja kokemattomalla hyvin ohut. Kun puhdistus on riittävää, ihminen huomaa olevansa sama kuin tuo valoputki ja lopuksi sama kuin aurinko. Ei ole enää eroa.

Tästä havainnosta sanottuna: "KAIKKI ON LOGOS. ULKOPUOLTA EI OLE. KAIKKI ON LOGOS. MINNE TAHANSA MENETKIN SIELLÄ ON LOGOS. IHMINEN ON LOGOS".

Koska näin on ja kaikki entinen katoaa, on matka tehtävä järkevästi ja varovasti, että tuo valoputkikuona ei säikähdä vaan sopeutuu tuohon karmaisevaan ihanuuteen.

Mitä sitten tapahtuu kuonalle? Tuosta näkökulmasta katsottuna se jää kuin mitättömäksi pölyksi leijailemaa auringon läheisyyteen omaamatta mitään erikoista tietoisuutta. Huomatkaa ettei ulkopuolta ole, ulkopuolen ajatus on absurdi.

On vain tiivistymiä Logoksessa, jotka ovat itsekin Logos kun huomaavat sen. Logos tulee tietoiseksi itsestään kivenä, ihmisenä, kasvina, eläimenä näissä tiivistymissä. Logos on jo tietoinen itsestään valokaasussa, sen osat leikkivät keskenään, kuin alkeishiukasten tanssi.

Logos ei ole tietoinen tästä maailmastanne muuten kuin tiivistymien kautta. Ihminen on siis yksi tiivistymä.

Tuokin hajaantunut karmapöly on Logoksen omaa. Hajaantunut ja palanut karma palaa Logokseen valopölynä. Sekin toimii siis kaikkien hyödyksi, oli se sitten millaista tahansa.

4

148

    Vastaukset 4

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ystävän neuvo

      Sen näkee sitten kun kenties on 'jotain muuta' kuin tätä lihaa ja verta?
      Oleellisinta on nyt olla rehellinen itselleen ja muille, kuin myös mahdollisimman reilu ja rempseä.

      Ei kannata siis liikaa miettiä liian syvällisiä, turha miettiä sellaisia mihin ei ole tarkoituskaan ihmisenä ylettyä, siinä vaan keho ja mieli rasittuu,,eli relaa hieman.

      • Käämit kuntoon

        Joo. Toinen ihminen etsii toisen ihmisen seuraa, koska on alkuperältään sama. Meidän tuntema yksilöllisyys on harhaa, siksi dippaaminen sisälle tuo paluun ja aivan uuden elämän. Toki se rasittaa. Ihmisen onkin tarkoitus rasittua työssä ja touhussa.

        Relaaminen on toinen vaihde, ja normielämässä kukaan muu kuin selvänäkijä ei voi aavistaa että toi jäbä onkin kohta kotona ihan toinen. Relaaminen on ihmisenä olemista ja tosi kannatettavaa, niin ei sulakkeet pala. Pysy käämit kondiksessa.

        Kohta katon telkkaa.


      • Ancient soldier

        Hei,
        toi on rehellinen meditaatiokokemus. Shamanistinen huippu suomeksi kerrottuna.

        Tää musa kertoo tosta kaikenkattavasta antautumisesta. Kaikki pitää antaa. Kaikki

        http://www.youtube.com/watch?v=KfxqZagHXbM

        Muta mä olen palannut satoja kertoja takaisin. Kuinka raastava onkaan palata ihmisten maailmaan, mutta täällä on mun kaverit. Siksi pakko olla täällä.


    • valistunut

      Meditaatio jossa ei ole meditoijaa antaa oikean tuloksen , eli yhtymisen tuohon äärettömään, ja silloin tuo ääretön tila jää pysyväksi, mutta jos itse on mukana meditaatiossa, niin se saattaa olla vain hetkellinen illuusio joka katoaa kun se päättyy.
      Koko maailman kaikkeus on tuossa medtitaatiotilassa, johka meidän tulisi yhtyä saavuttaaksemme valaistumisen joka on tila josta ei ole enään paluuta, vaan se on jatkuvaa, ja sen seurauksena päättyvät itse sielu ja sen aiheuttamat ongelmat

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Uskallanko laittaa sulle viestiä?

      Se viesti on tossa valmiina ja lähettämistä vaille valmis. Kun ei kauhee sti tunneta niin eipä sillä olisi niin väliä. S
      Ikävä
      61
      915
    2. Mikä tekee kaivatustasi

      Haluttavan?
      Ikävä
      34
      857
    3. Lehtikankaan oppilas kuolema

      Mistä lie tyttöparka löytyny, mikä ajaa tekemään itsemurhan tuon ikäsenä 😞
      Kajaani
      16
      806
    4. Onko nyt kaikki asiat käyty läpi?

      Mun mielestä on👍
      Ikävä
      105
      803
    5. Mies joka on oikeasti kiinnostunut

      Ja näkee sut pitkäaikaisena kumppanina, siirtää vaikka vuoria selvittääkseen asiat eikä ota pienintäkään riskiä menettää
      Ikävä
      125
      786
    6. Vieläkin saat

      Sydämen tykyttämään. Vaikka emme näe
      Ikävä
      38
      703
    7. Rauha, sopiiko

      Ei häiritä enää toisiamme. Annetaan molemmille rauha unohtaa, pyydän tätä todella. Kiitos. Miehelle.
      Ikävä
      72
      586
    8. 42
      579
    9. Ei siitä pääse yli, eikä ympäri!

      Pakko se on myöntää ja tunnustaa. Olisin halunnut p*nna sinua sydämeni kyllyydestä. Itseäni vanhemmalle naiselle
      Ikävä
      66
      571
    10. En tahallaan sua välttele...

      Olis niin kiva nähdä jossain muualla kuin kaupassa!
      Ikävä
      40
      557
    11. Kunnanhallitus

      Miten käy täällä vuosia tuomioita jakaneelle valittajalle, hovioikeus hylännyt kaikki syytteet.
      Puolanka
      29
      543
    12. Nyt kaatuu Kuisla

      Reima Kuisla hakee saneeraukseen – Joitakin velkoja on jo ulosotossa https://www.ilkkapohjalainen.fi/reima-kuisla-hakee
      Seinäjoki
      27
      503
    13. Miesten (epä)viehättävyydestä kysymys

      Mieltä askarruttava asia, liki dilemma. Palstallahan jotkut miesoletetut usein toteavat, että kaikki naiset tavoittelev
      Sinkut
      112
      468
    14. Olit hyödytön.

      Mulle hyödytön..
      Ikävä
      88
      458
    15. Kumpi tästä nyt

      Teki niin vaikeaa?
      Ikävä
      60
      454
    16. Tässä ovat Elämäni biisi vieraat lauantai 19.9. - Yksi vieras on kohuttu TTK-juontajaehdokas

      Elämäni biisi vieraslista on harvinaisen mielenkiintoinen lauantaina. Mukana myös kohuttu TTK-juontajaehdokas, josta ei
      Tv-sarjat
      2
      452
    17. Pystyisitkö liikkumaan

      Tai tapailemaan kaivattuasi julkisesti?
      Ikävä
      45
      436
    18. Minkä kappaleen

      haluaisit soivan, kun astellaan alttarille?
      Ikävä
      36
      427
    19. 39
      423
    20. Vieläkö tykkäät

      Minusta niin paljon että olisit valmis?
      Ikävä
      35
      407
    Aihe