Syvämeditaatiossa saatu näkemys

Valokaasu

JUMALAN SORMI

Kuvittele olevasi päästäsi valoputken kautta kiinni hohtavan valkeassa auringossa joka on kuin valkoinen valokaasu. Yksi ihminen on yksi auringon sormi.

Kun ihminen puhdistuu ainakin hetkellisesti, kuona ikäänkuin palaa tuossa valoputkessa/sormessa tai väistyy tieltä. Valoputken sisällä nähdään konkreettisesti kuonaa, ja se on sama kuin mitä sanotte karmaksi. Ihminen on tuo valoputki. Sormi on koko ajan kiinni jumaluudessa, eikä ole koskaan ollutkaan irti. Putkien paksuuksia on monia - kokeneella on paksu putki ja kokemattomalla hyvin ohut. Kun puhdistus on riittävää, ihminen huomaa olevansa sama kuin tuo valoputki ja lopuksi sama kuin aurinko. Ei ole enää eroa.

Tästä havainnosta sanottuna: "KAIKKI ON LOGOS. ULKOPUOLTA EI OLE. KAIKKI ON LOGOS. MINNE TAHANSA MENETKIN SIELLÄ ON LOGOS. IHMINEN ON LOGOS".

Koska näin on ja kaikki entinen katoaa, on matka tehtävä järkevästi ja varovasti, että tuo valoputkikuona ei säikähdä vaan sopeutuu tuohon karmaisevaan ihanuuteen.

Mitä sitten tapahtuu kuonalle? Tuosta näkökulmasta katsottuna se jää kuin mitättömäksi pölyksi leijailemaa auringon läheisyyteen omaamatta mitään erikoista tietoisuutta. Huomatkaa ettei ulkopuolta ole, ulkopuolen ajatus on absurdi.

On vain tiivistymiä Logoksessa, jotka ovat itsekin Logos kun huomaavat sen. Logos tulee tietoiseksi itsestään kivenä, ihmisenä, kasvina, eläimenä näissä tiivistymissä. Logos on jo tietoinen itsestään valokaasussa, sen osat leikkivät keskenään, kuin alkeishiukasten tanssi.

Logos ei ole tietoinen tästä maailmastanne muuten kuin tiivistymien kautta. Ihminen on siis yksi tiivistymä.

Tuokin hajaantunut karmapöly on Logoksen omaa. Hajaantunut ja palanut karma palaa Logokseen valopölynä. Sekin toimii siis kaikkien hyödyksi, oli se sitten millaista tahansa.

4

115

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ystävän neuvo

      Sen näkee sitten kun kenties on 'jotain muuta' kuin tätä lihaa ja verta?
      Oleellisinta on nyt olla rehellinen itselleen ja muille, kuin myös mahdollisimman reilu ja rempseä.

      Ei kannata siis liikaa miettiä liian syvällisiä, turha miettiä sellaisia mihin ei ole tarkoituskaan ihmisenä ylettyä, siinä vaan keho ja mieli rasittuu,,eli relaa hieman.

      • Käämit kuntoon

        Joo. Toinen ihminen etsii toisen ihmisen seuraa, koska on alkuperältään sama. Meidän tuntema yksilöllisyys on harhaa, siksi dippaaminen sisälle tuo paluun ja aivan uuden elämän. Toki se rasittaa. Ihmisen onkin tarkoitus rasittua työssä ja touhussa.

        Relaaminen on toinen vaihde, ja normielämässä kukaan muu kuin selvänäkijä ei voi aavistaa että toi jäbä onkin kohta kotona ihan toinen. Relaaminen on ihmisenä olemista ja tosi kannatettavaa, niin ei sulakkeet pala. Pysy käämit kondiksessa.

        Kohta katon telkkaa.


      • Ancient soldier

        Hei,
        toi on rehellinen meditaatiokokemus. Shamanistinen huippu suomeksi kerrottuna.

        Tää musa kertoo tosta kaikenkattavasta antautumisesta. Kaikki pitää antaa. Kaikki

        http://www.youtube.com/watch?v=KfxqZagHXbM

        Muta mä olen palannut satoja kertoja takaisin. Kuinka raastava onkaan palata ihmisten maailmaan, mutta täällä on mun kaverit. Siksi pakko olla täällä.


    • valistunut

      Meditaatio jossa ei ole meditoijaa antaa oikean tuloksen , eli yhtymisen tuohon äärettömään, ja silloin tuo ääretön tila jää pysyväksi, mutta jos itse on mukana meditaatiossa, niin se saattaa olla vain hetkellinen illuusio joka katoaa kun se päättyy.
      Koko maailman kaikkeus on tuossa medtitaatiotilassa, johka meidän tulisi yhtyä saavuttaaksemme valaistumisen joka on tila josta ei ole enään paluuta, vaan se on jatkuvaa, ja sen seurauksena päättyvät itse sielu ja sen aiheuttamat ongelmat

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Laitetaas nyt kirjaimet tänne

      kuka kaipaa ja ketä ?
      Ikävä
      93
      8138
    2. Pieni häivähdys sinusta

      Olet niin totinen
      Ikävä
      40
      3922
    3. Lähetä terveisesi kaipaamallesi henkilölle

      Vauva-palstalta tuttua kaipaamista uudessa ympäristössä. Kaipuu jatkukoon 💘
      Ikävä
      102
      1916
    4. Missä olet ollut tänään kaivattuni?

      Ikävä sai yliotteen ❤️ En nähnyt sua tänään söpö mies
      Ikävä
      24
      1400
    5. Taas ryssittiin oikein kunnolla

      r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html
      NATO
      34
      1241
    6. Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin

      Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,
      Nurmes
      32
      1122
    7. Vanha Suola janottaa Iivarilla

      Vanha suola janottaa Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivaria. Mies kiertää Kemijärven kyläjuhlia ja kulttuuritapahtumia
      Kemijärvi
      12
      1020
    8. Rakastuminenhan on psykoosi

      Ei ihme että olen täysin vailla järkeä sen asian suhteen. Eipä olis aikoinaan arvannut, että tossa se tyyppi menee, jonk
      Ikävä
      53
      857
    9. Olisinko mä voinut käsittää sut väärin

      Nyt mä kelaan päässäni kaikkea meidän välillä tapahtunutta. Jos mä sit kuitenkin tulkitsin sut väärin? Se, miten sä käyt
      Ikävä
      31
      832
    10. Känniläiset veneessä?

      Siinä taas päästiin näyttämään miten tyhmiä känniläiset on. Heh heh "Kaikki osalliset ovat täysi-ikäisiä ja alkoholin v
      Nurmes
      29
      797
    Aihe