Pihaamme ajettiin aluksi noin puolen metrin täytemaakerros, ja sitten 20-25cm kerros ruokamultaa. Ilmeisesti oli kuitenkin pelkkää peltomultaa, eikä varmaan kalkittuakaan. Jostain seulakauhasta puhui, ja hinta oli jotain 12 euroa plus alv kuutiolta.
Kylvimme parhaaseen mahdolliseen aikaan viime syksynä nurmikon, syyskuun alussa, juuri ennen pitkää sadejaksoa. Lähti itämään hyvin ja kasvoi jo lokakuun lopussa aika pitkänä, noin 10cm pituista koko piha täynnä. Leikkasin lokakuun lopulla, kun ajattelin että se sitten rehahtaa hienosti keväällä. Jälkeenpäin huomasin kuitenkin, että maa oli sen verran pehmeää että leikkurin pyörät tekivät pienet painaumat nurmikon multaan, noin 1-3 cm syvyiset.
Keväällä sitten lumien sulettua, heitin kalkkia vielä kun maa oli jäässä. Tuskin oli apua enää tässä vaiheessa. Olisi kai pitänyt ymmärtää kalkita ennen siementen kylvämistä. Siemeniä kului noin 80% siitä mitä pussin ohje oli, eli vähän nuukasti heittelin, vaikkakin siemeniä oli jokapaikassa. Haravalla hiukan peiteltiin ja käsijyrällä jyrättiin päälle.
Kun kevät meni pitemmälle, oli nurmikko tai siis sen alusmulta niin pehmeää, ettei jalkaisin ollut mitään asiaa sinne. Koitin astua, ja kenkä upposi 10cm kuin mutaan. Tämä vaihe kesti kuitenkin vain noin pari kolme viikkoa, kunnes alkoi kestämään kävelyä. Pinta oli kuitenkin kuin moukaroinnin jäljiltä. Halkeamia siellä täällä, nurmikonleikkurin pyörän jäljet oli kertaantuneet talven jäljiltä, nyt ollen noin 5cm syvyisiä uria siellä täällä. Muutenkin pinta varsin muhkurainen. Vaikka kaivinkoneen jäljiltä keväällä pinta oli tasainen kuin viivoittimella vedetty.
Nurmikon siemen oli jotain pallokenttäseosta, agrimarketista. Nyt nurmikko kyllä on kasvanut kun heitin vähän apulantaakin alkukesästä. Mutta paljon on jotain piikikästä kärrikettä seassa, paljain jaloin kun kävelee niin auts auts. Apilaa pukkaa hullun paljon ja isolehtistä, on jo leikkuusta seuraavana päivänä isot lehdet taas näkyvissä. Ja oikeastaan kaikkia lehtiä leikkuri ei ota, kun on niin matalaa kasvustoa.
Naapuri kylvi samaan aikaan, ja siinä kasvaa tuuhea nurmikko, joka on kaikki samannäköistä heinää, ilman mitään rikkakasveja. Taisi olla joku eri merkki sen siemenseos. Lisäksi naapuri laittoi täytemaan päälle vain noin vajaa 10 cm kerroksen jotain kompostimultaa, joka haisi pari viikkoa, sellaista tosi tummaa, ja turvetta seassa myös. Tuli varmaan halvemmaksikin kun ei tarvinnut niin paksua kerrosta multaa. Eikä painumiakaan ole niin paljon, varmaan ohuemmasta kerrospaksuudesta johtuen.
Voi p**kele että tuli mokattua nurmikon kanssa, ja kalliisti vielä. Nurmikko on kyllä vihreä mutta pisteleviä kaktuksia siellä täällä, ja nilkkojen nyrjähtämisen kanssa saa olla varovainen kun tepastelee kuoppien keskellä. Nurmikko kasvaa ns mättäittäin, eli sellaisia pöhköjä vieri vieressä, ja väleissä jotain epämääräistä pistelevää. Kun naapurilla kasvaa joka korsi suoraan ylöspäin.
Mikä tässä meni pieleen? Onko järkevää jyrsiä koko roska pois ja tilata pieni kerros kompostimultaa pintaan, jolla saisi pinnankin tasaiseksi? Tuskin toinen talvi enää näin paljon myllertää kuoppia. Eiköhän pahin painuminen ole tapahtunut. Kiitos asiallisista vastauksista...
viime syksynä kylvetty nurmikko
3
683
Vastaukset
- poltinkarva
Lisää siihen nurmikkoon karheaa hiekkaa tai hienoa soraa, tyyli vapaa.
- jaska-a
Pohjia ei mitenkään tiivistetty? Siitä johtuu painuminen. Meillä urakoitsija jäliltä samanlaista jälkee. Pistelevät kasvit oisko ohdaketta tai nokkosta. Tulleet varmaan peltomullan seassa. Lannoittamalla ja leikkaamalla pääsee eroon yleensä rikkaruohoista nurmikossa, eivät menesty hyvin lannoitetussa kasvualustassa.
- ............
Pieleen meni siinä, että ostit halpaa, huonolaatuista multaa ruokamullaksi. Juuri tuollaisessa savessa ohdakkeet (ne piikkikasvit) tykkäävät kasvaa, mutta nurmiheinille se on liian tiivistä. Siemenseoksesi on erittäin hyvää, koska se pitäisi kestää jalkapallokentilläkin.
Naapurisi teki kalliin (kompostimulta on kallista) mutta hyvän nurmikon. Ruokamultakerrokseksi riittää 10-15 cm.
Ei ole hassumpi tuo ideasi siitä, kuinka uusit nurmikon.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Epäily: Oppilas puukotti kolmea Pirkkalan koululla
Tämänhetkisen tiedon mukaan ainakin kolme oppilasta on loukkaantunut puukotuksessa Pirkkalan Vähäjärven koululla. Myös e3178123Jos yhdistät nimikirjaimet
Jos yhdistät sinun ja kaivattusi ensimmäisten nimien alkukirjaimet mitkä nimikirjaimet tulee? Sinun ensin ja sitten häne996369Jos olisit täällä
Tosin en tiiä miks oisit. (Ja hävettää muutenkin kun ei muka muulla tavoin osaa kertoa tätäkään) Jos jollain pienellä1743673- 702440
Kyllä se taitaa olla nyt näin
Minusta tuntuu et joku lyö nyt kapuloita rattaisiin että meidän välit menisi lopullisesti. Sinä halusit että tämä menee402430- 422204
Odotan että sanot
Sitten siinä että haluaisit vielä jutella kahdestaan kanssani ja sitten kerrot hellästi että sinulla on ollut vaikea san222176Pirkkalan koulussa puukotus, oppilas puukotti kolmea
Ilmeisesti tyttöjä ollut kohteena.1962014- 831877
- 481575