Mitä seurakuntaa/kirkkoa suosittelisitte?

nk. karismaattisia.
Kokemusta ainoastaan ev.lut.

Mitähän kaikkia niitä täällä pk-seudulla onkaan: adventtikirkko, vineyard, vapaakirkko, pyhän sydämen kappeli, helluntailaisuus jne.

Rahaa en halua antaa, "kymmenyksiä" yms. Olen vähävarainen.
Kolehdit tietysti ok.
Olen kiitollinen asiall. vastauksista, kiitos.
8<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

Pysy luterilaisena ja rikasta omaa kotiseurakuntaasi karismaatikkona. Niin minäkin teen. Kyllä seurakunnissa jaetaan maallikoille vaikka kuinka tekemistä.
Ehkä ei kuitenkaan kannata tarjoutua karismaatikon virkaan.

Äänestä

Ei ehkä sellainen suositus mitä haet... olet koskaan harkinnut sellaista vaihtoehtoa että lainaisit vaikkapa kirjastosta kansantajuisia tiedekirjoja? Aiheina esimerkiksi maailankaikkeus ja sen kehitys, ihmiskunnan varhaishistoria, elämän monimuotoisuus jne... Saattaa olla että muutaman kirjan jälkeen et enää kokisi seurakunnan etsimistä kovin tärkeäksi asiaksi.

Äänestä

Karimaattisuus on ainakin ihmisiä uhkaava laajasti ja suureellisesti väestöä loukkaava. Se on pohjimmiltansa ihmisen lapsen ja Maapallon toiveita inhimillisyydestä, väkivallan sijasta. Tarkoitus on tukea selkeää tehtävää ihmisestä itsenänsä, omassa ympäristössä, sekä valtiomme demokratiassa vastustaen aivan kaikkea vahingoittamishakuista vaarallisuutta, kuten ^yksinäisyyden voimaa, pelkoa, inhona ja raivona, niiden tunteina.* Nämä edelliset eivät ole Jumala. Tämä on kuin kehoa vahingoittava osoitteleminen Jumalan, Herran pelko.

- Me toivoimme, että ihminen löytäisi oman paikkansa Jumalan maailmasta omassa uskonnollisessa ryhmässä, ja että se olisi selkeä ^ rankaisemista varten*, sanoivat jotkut.
- "Ei sitä edes sillä tavalla tunnisteta", vastasin.
Ihmisen tie oppina on pitkä.

Äänestä
  • Oletko jo tietoinen siitä, kuinka et saa yrittää käyttäen karismaattisuudesta omaa sukupuoltasi, leimaten ja halventaen, vain alistamisen oikeutusta pyytämällä, elää muissa ihmisissä, heitä julkeavasti kohdellen, tai seuraillen?

    Äänestä

Suosittelen olemaan Jeesuksen opetuslapsi. Heitä ei kyllä vielä ole juuri muita, mutta paras opettaja ja seurattava on Jeesus. Luther ja kumppanit ovat aika huono valinta Jeesukseen verrattuna. Ja kaikissa noissa lahkoissa seurataan enimmäkseen jotain muuta kuin Jeesusta.

http://www.kolumbus.fi/r.berg/index.html

Äänestä

Vastaus: EI MITÄÄN

Äänestä

...eroamaan kaikista mahdollisista kirkoista/seurakunnista mihin ikinä kuulutkaan! Kaikki heidän puhumansa on pötypuhetta vailla todisteita! Itselläni on tästä asiasta yli 10v-kokemus! Kipin kapin ateistiksi ja uskonnot romukoppaan. Kuka täysjärkinen maksaa veroa paskanpuhumisesta?

Jos satukirjoja tykkäät lukea niin niitä löytyy kirjastosta pilvin pimein ja/tai kirjakaupasta. esim Grimmin veljesten sadut tai kolme iloista rosvoa Kaardemumman yössä.

Sen sijaan en suosittele pohjustamaan elämää minkään satukirjan varaan, sillä nimittäin on aika tuhoisat seuraukset!!!

Äänestä

Suosittelen pysymään kaukana ns. vapaa-ajattelijoista ja heidän edustamastaan ajattelusta vapautta.

Heidän totuutensa on se, että ihmisjärki on ylin totuus ja vain järki ja looginen päättely ovat... niinpä - järkeviä.

Tuollaisesta lähtökohdasta ei synny keskustelua vaikkapa kristityiden kanssa. Eiväthän he halua keskustellakaan vaan sanella ja huutaa. Sama toki pätee valitettavan usein uskonnollisiin piireihin, fanaattisempiin sellaisiin.

Suosittelen sellaista tahoa, joka ei julista itseään ainoaksi oikeaksi totuuden hallitsijaksi ja aloita itsestään kertomista 500-rivisellä kokoelmalla raamatunjakeita. Siellä tulet alistetuksi.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


etsin ja etsin kirjoitti:

nk. karismaattisia.
Kokemusta ainoastaan ev.lut.

Mitähän kaikkia niitä täällä pk-seudulla onkaan: adventtikirkko, vineyard, vapaakirkko, pyhän sydämen kappeli, helluntailaisuus jne.

Rahaa en halua antaa, "kymmenyksiä" yms. Olen vähävarainen.
Kolehdit tietysti ok.
Olen kiitollinen asiall. vastauksista, kiitos.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu