Mistä saan tietoon paljonko uo:ssa on velkaa ja milloin ne menee vanhaksi?
Toinen kysymys: Vanheneeko oikeuden määrämäät vahingonkorvaukset myös ulosotossa olessaan?
Kolmas kysymy: Onko tietoa meneekö oikeudenkäyntikulut myös uo:n vai onko ne pakko maksaa joskus ettei joudu istumaan?
Toinen kysymys: Vanheneeko oikeuden määrämäät vahingonkorvaukset myös ulosotossa olessaan?
Kolmas kysymy: Onko tietoa meneekö oikeudenkäyntikulut myös uo:n vai onko ne pakko maksaa joskus ettei joudu istumaan?
Vastaukset 4
Vanhimmat
Saat ne tietoosi kysymällä ulosotosta, ja sieltä tulee kerran vuodessa lappu josa on eritelty jäljellä olevat velat. Ne vanhenee 15-20vuodessa, myös ne vahingonkorvaus velat. Oikeudenkäyntikulut lisätään velkaan, niitä ei makseta etukäteen.
Vanhenemiseen vaikuttaa myös sen haluaako velkoja laittaa uudestaa saatavia perintään eli jos on vanhenemassa ensivuonna voi velkoja nostaa sinua vastaan kanteen käräoikeuteen ja jos voittaa alkaa uusi vanhenemisaika.
Päiväsakkotuomiot joudut istumaan, jos et maksa sakkoja. Ja kaikki muuten kasvaa korkoa.
Toi vanhenemisaika siis vaihtelee ja jos oikein muista on 20 vuotta vanhenemisaika vahingonkorvauksilla.
Vaikka velkoja laittaisi velat uudelleen ulosottoon saataviksi niiden vanhenemisaika alkaa AINA ensimmäisestä käräjäoikeustuomiosta.
Ulosotosta ei automaattisesti tule kerran vuodessa mitään lappua mistä velkasi näkisit.
Baarissa rehvasteluunko uo-saldosi tarviit?