Minuakin kiinnostaisi tietää

mitä...

Minuakin kiinnostaisi saada neuvoja muutamaan päätäni vaivaavaan asiaan, jotta voisin todella elää Raamatun sanaa noudattaen:

1. Aina kun poltan sonnin, tiedän sen olevan Herralle mieluisa, tuoksuva tuliuhri ( 3.Moos. 1:9). Mutta mitä tehdä naapureiden kanssa?!? He uhkaavat häädöllä.

2. Haluaisin myydä tyttäreni orjaksi (2.Moos. 21:7). Nykypäivän hintatasoa ajatellen: mikä mielestänne olisi sopiva hinta?

3. 3. Mooseksen kirjassa (25:44) sanotaan ihan selvästi, että voin omistaa sekä nais- että miespuolisia orjia, kunhan ne on ostettu naapurikansoilta. Eräs ystäväni sanoo, että tämä koskee vain ruotsalaisia ja norjalaisia, muttei venäläisiä. Tässä tarvitsisin vähän neuvoa: voinko omistaa venäläisiä?

4. Minulla on myös naapuri, joka tekee töitä sapattina. 2. Mooseksen kirjan (35:2) mukaan on ihan selkeää, että hänet pitää tappaa. Olenko moraalisesti velvoitettu tekemään sen itse?

5. Eräs ystäväni meinaa, että vaikka katkarapujen syöminen onkin iljettävää (3. Moos. 11:11), niin homous on vielä pahempaa. Minä olen erimieltä!!! Kumpi meistä on oikeassa?

6. 3. Mooseksen kirjassa (21:20) näytetään sanottavan, ettei huononäköisten pappien pidä lähestyä alttaria. Meidän seurakunnassamme yhdellä papilla on rillit: kuinka tähän pitäisi suhtautua? Pitääkö näön olla ihan virheetön, vai onko tässä jotain liukumavaraa?

7. Useimmat ystäväni käyvät kampaajalla tai parturissa, ja jotkut heistä jopa leikkauttavat hiuksensa ohimoilta lyhyiksi tai tasoittavat parran reunaa. Nyt kun on niin, että tämä on selvästi syntistä toimintaa (3. Moos. 19:27), niin mikähän olisi heille sopiva rangaistus?

8. Olen lukenut 3. Mooseksen kirjasta (11:7-8), että sian raatoihin ei pidä koskea, koska ne ovat saastaisia. Voinko kuitenkin olla maalivahtina jalkapallo-ottelussa, jos pidän hanskat kädessä?

9. Sedälläni on maatila. Hän tekee syntiä kylväessään samaan peltoon kahta erilaista siementä (3. Moos. 19:19). Vaimonsa ei ole yhtään parempi, vaan käyttää vaatteita joiden kangas on tehty kahdesta eri materiaalista (puuvillan ja polyesterin sekoitus). Sedällä on myös tapana kiroilla kovasti. Kysyisinkin, että onko välttämätöntä kerätä koko kylä kivittämään hänet (3. Moos. 24:11-16)?

Kiitos jo etukäteen neuvoistanne! Raamatun sana on ikuinen ja muuttumaton!

2

148

    Vastaukset 2

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Jesse on kiva

      Kiitos tästä :D

    • Aina ehtii mukaan

      Aloittaja haluaa saivarrella, ettei vaan tarvisi liittyä mihinkään mikä liittyy Raamattuun, Raamatun sanan noudattamiseen.
      Mene Jehovan Todistajien juttusille, he voivat auttaa sinua ja tekevät sen mielellään.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomalaisten pinna paloi - Ärsytys iskee uudesta TTK-juontajasta "Eihän tälle voi kun nauraa"

      Oliko Veronica Verho hyvä valinta TTK-juontajaksi? Uuden TTK-juontajan henkilöllisyyttä on arvailtu siitä asti, kun Va
      Suomalaiset julkkikset
      106
      2185
    2. Mitäpä luulet että tykkääkö

      kukaan kaivatustasi ?
      Ikävä
      103
      886
    3. T rakastan sua

      vaikket sitä usko
      Ikävä
      64
      791
    4. Varmaan aika moni

      Haluaisi sinut enemmän kuin mielellään
      Ikävä
      46
      780
    5. Mitä tapahtuu?

      Mitä tapahtuu Humalojalla? Poliiseja talon ympärillä ja paljon ihmisiä pitkin pihoja???
      Haapavesi
      21
      696
    6. Suomi on viittä vaille sodassa Venäjän kanssa...

      ...syynä tähän on kokoomuslainen presidenttimme Stubb. Hän on ainoa eurooppalaisen maan johtaja, joka kärkkäästi ja taha
      Maailman menoa
      511
      686
    7. Olen vähän epävarma siitä, oletko kiltti

      Nainen, ensivaikutelma oli, että olet tosi hyväsydäminen eli siinä mielessä harvinaisuus. Eli et mene virran mukana, etk
      Ikävä
      76
      630
    8. Miksi et lähesty minua

      Jos kerran kaipaat, mies? Mitä pelkäät?
      Ikävä
      60
      570
    9. Herkkä, hellä, aurinkoinen, kaunis upea, valonsäde on hän nainen

      Ja myös fiksu, älykäs ja luonnonläheinen. Erittäin mielenkiintoinen ja kiltti ihminen. Haluan tuntea hänet, koska kaik
      Ikävä
      23
      570
    10. Kai sä olet

      Luovuttanut mun suhteen.
      Ikävä
      57
      551
    Aihe