Minuakin kiinnostaisi saada neuvoja muutamaan päätäni vaivaavaan asiaan, jotta voisin todella elää Raamatun sanaa noudattaen:
1. Aina kun poltan sonnin, tiedän sen olevan Herralle mieluisa, tuoksuva tuliuhri ( 3.Moos. 1:9). Mutta mitä tehdä naapureiden kanssa?!? He uhkaavat häädöllä.
2. Haluaisin myydä tyttäreni orjaksi (2.Moos. 21:7). Nykypäivän hintatasoa ajatellen: mikä mielestänne olisi sopiva hinta?
3. 3. Mooseksen kirjassa (25:44) sanotaan ihan selvästi, että voin omistaa sekä nais- että miespuolisia orjia, kunhan ne on ostettu naapurikansoilta. Eräs ystäväni sanoo, että tämä koskee vain ruotsalaisia ja norjalaisia, muttei venäläisiä. Tässä tarvitsisin vähän neuvoa: voinko omistaa venäläisiä?
4. Minulla on myös naapuri, joka tekee töitä sapattina. 2. Mooseksen kirjan (35:2) mukaan on ihan selkeää, että hänet pitää tappaa. Olenko moraalisesti velvoitettu tekemään sen itse?
5. Eräs ystäväni meinaa, että vaikka katkarapujen syöminen onkin iljettävää (3. Moos. 11:11), niin homous on vielä pahempaa. Minä olen erimieltä!!! Kumpi meistä on oikeassa?
6. 3. Mooseksen kirjassa (21:20) näytetään sanottavan, ettei huononäköisten pappien pidä lähestyä alttaria. Meidän seurakunnassamme yhdellä papilla on rillit: kuinka tähän pitäisi suhtautua? Pitääkö näön olla ihan virheetön, vai onko tässä jotain liukumavaraa?
7. Useimmat ystäväni käyvät kampaajalla tai parturissa, ja jotkut heistä jopa leikkauttavat hiuksensa ohimoilta lyhyiksi tai tasoittavat parran reunaa. Nyt kun on niin, että tämä on selvästi syntistä toimintaa (3. Moos. 19:27), niin mikähän olisi heille sopiva rangaistus?
8. Olen lukenut 3. Mooseksen kirjasta (11:7-8), että sian raatoihin ei pidä koskea, koska ne ovat saastaisia. Voinko kuitenkin olla maalivahtina jalkapallo-ottelussa, jos pidän hanskat kädessä?
9. Sedälläni on maatila. Hän tekee syntiä kylväessään samaan peltoon kahta erilaista siementä (3. Moos. 19:19). Vaimonsa ei ole yhtään parempi, vaan käyttää vaatteita joiden kangas on tehty kahdesta eri materiaalista (puuvillan ja polyesterin sekoitus). Sedällä on myös tapana kiroilla kovasti. Kysyisinkin, että onko välttämätöntä kerätä koko kylä kivittämään hänet (3. Moos. 24:11-16)?
Kiitos jo etukäteen neuvoistanne! Raamatun sana on ikuinen ja muuttumaton!
Minuakin kiinnostaisi tietää
mitä...
2
100
Vastaukset
- Jesse on kiva
Kiitos tästä :D
- Aina ehtii mukaan
Aloittaja haluaa saivarrella, ettei vaan tarvisi liittyä mihinkään mikä liittyy Raamattuun, Raamatun sanan noudattamiseen.
Mene Jehovan Todistajien juttusille, he voivat auttaa sinua ja tekevät sen mielellään.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ruotsalaisuuden Päivän virallinen liputuspäivä poistettava VÄLITTÖMÄSTI!
Suomen valtion ja suomalaisuuden kannalta ei ole minkäänlaisia perusteita liputtaa virallisesti ruotsalaisuuden päivää,1055731Mikaela Nylander: Jos pakkoruotsi poistetaan, niin ruotsin kielen asema romahtaa
(Nylander on vanha RKP:nen) Mutta niin heikossa vedossa muumiruotsi siis on Suomessa, että vain tekohengityksellä se pys652572Nainen aion pilata elämäsi täysin, opetus sulle, että pelasit väärän ihmisen sydämellä.
Empatiani sua kohtaan katosi siinä kohtaan, kun teit tietoisen valinnan leikkiä mun sydämellä. Luulet olevas joku älykäs2411585- 941380
- 1241097
6 vkoa kulunut ilman sua
…ihme että olen vielä hengissä. 😔 Kyynelillä pessyt lattioita. Rakastan ja odotan sua ikuisesti❤️Projekti jäi kesken jo8901- 65882
- 66857
- 75798
Salailu jatkuu, poliisi tutkii
Nykyään Pienimäki toimii Ylitornion kaupunginjohtajana. HS tavoitti hänet puhelimitse. Pienimäki korosti, ettei ole enää17741