OIKEA KRISTITTY EI HYVÄKSY

Ymmärsin, että koko Kristillisdmokraattinen puolue hyväksyi turkistarhauksen.Se on suurinta eläinräkkäystä. Laitetaan HYVIN ENERGISET ELÄIMET pieniin häkkeihin kitumaan.
Miten uskovaiset ihmiset VOIVAT HYVÄKSYÄ VAPAAN ELÄIMEN VANGITSEMISEN? Voin vain todeta, ettei EETTISYYS kuulu KD arvomaailmaan.
972
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

Samaa olen miettinyt itsekin. Uskovaisten pitää suojella eläimiä, sehän on tunteva ja avuton. Myöskin se ihmetyttää, miten AINA koko puolueen väki on samaa mieltä. Ainakin naisten luulisi olevan nk. herkempiä eläinsuojelukysymyksissä.
Kovaksi keitetty poliitikko, vaiko epäaito uskonto? ? ?

Äänestä

Oleellinen kysymys tässä kohtaa on, mitä Jeesus sanoo turkistarhauksesta.

Ei näköjään mitään...

Joten eiköhän jatketa turkistarhausta vanhaan malliin.

Äänestä
  • Jeesus ei sanonut homoista eikä homoudestakaan mitään. Miksi siihen sitten suhtaudutaan kielteisesti?

    Äänestä

  • pjajakki kirjoitti:

    Jeesus ei sanonut homoista eikä homoudestakaan mitään. Miksi siihen sitten suhtaudutaan kielteisesti?

    Näin totesi pyhän apostolisen kirkon ja asemansa auktoriteetilla Moskovan ja koko Venäjän patriarkka Kirill 21.5.2013 tapaamisessa Euroopan neuvoston pääsihteerin Thorbjørn Jaglandin kanssa Danilovan luostarissa:

    "Moraalikysymykset ovat ihmisen yksityisasia, mutta yhteiskunta ei voi kohdata näitä kysymyksiä välinpitämättömästi. Ihmiskunnan elämässä kriisin syyt ovat moraalissa. Siksi korostamme vakaasti tarvetta oppia ihmisoikeuksien moraalisesta ulottuvuudesta. Itse asiassa ihmisoikeuksien moraalinen ulottuvuus on läsnä Yleismaailmallisessa ihmisoikeuksien julistuksessa. Valitettavasti viime aikoina on moraalinen ulottuvuus kadonnut, kun moderni ajattelu on korostanut moraalin suhteellisuuden ajatusta. Tämän seurauksena meillä on edessämme erittäin suuri ongelma.

    "Venäjän ortodoksinen kirkko kunnioittaa ihmisen vapaata valintaa, myös syntistä valintaa. Esimerkiksi kristillisestä näkökulmasta avioero on syntiä, myös rinnakkaiselämä puolisonsa ohessa muiden kumppaneiden kanssa on syntiä, mutta kirkko tunnustaa yksilön vapauden elää niin kuin he tekevät. Et voi pakottaa ihmisiä paratiisiin. Se on yksityisasia. Jos henkilö tekee syntiä, hän tekee. Täsmälleen sama asenne on samaa sukupuolta olevien liittoja kohtaan. Jos ihmiset valitsevat tämän elämäntavan, se on heidän oikeutensa, mutta he ovat vastuussa synnistään. Ja Raamattu selvästi osoittaa, että homoseksuaalisuus on syntiä. Vanhassa testamentissa on Sodoman ja Gomorran tarina ja Uudessa testamentissa on apostoli Paavalin selkeä opetus. Siksi emme ole huolissamme näiden samaa sukupuolta olevien keskinäisistä liitoista, vaan olemme syvästi huolissamme siitä, että ensimmäistä kertaa ihmiskunnan historiassa syntiä perustellaan valtiollisella lailla. Tämä avaa vaaralliset mahdollisuudet edistää yhteiskunnan moraalista rappiota.

    "Valinta tietyn elämänmallin suhteen on ihmisen yksityisasia, mutta tämä ei tarkoita mitenkään kirkon asenteen muuttumista homoseksuaalisuuteen. Venäjän ortodoksinen kirkko on aina julistanut samaa sukupuolta olevien keskinäiset avioliitot synnillisiksi; me vastustamme jyrkästi homoseksuaalisuuden asettamista yhdenvertaiseen asemaan miehen ja naisen luonnollisen suhteen kanssa. Venäjän ortodoksinen kirkko ei koskaan tunnusta samaa sukupuolta olevia avioliittoja."

    Äänestä

kristityt sitten ovat?

Äänestä

Oikeat kristityt pitävät AINA heikomman puolta. Kunnioittavat luontoa kaikin tavoin. Eivät tuota kärsimystä millekään eloliselle.
Ihminen luulee olevansa koko "maailman omistaja", vaikka on vain Jumalan tilanhoitaja.

Äänestä

Niin se vaan on, että ei Jeesus vastustanut turkistarhausta. Älkää yrittäkö väittää muuta.

Äänestä

ÄLÄ HUUDA ! KORVAT SOI !

Äänestä

Päivi Räsäsen poppoo voisi käydä tutustumassa turkistarhaukseen. Katsoa ja haistaa, millaista pas*aa eläimille syötetään. Yrittävät hakea koko ajan ulospääsyä ankeissa häkeissä ilman liikuntaa. Tuoko on sitä lajityypillistä elämää?

Haluaisin olla tarhan ulkopuolella haastattelemassa Päiviä heti vierailun jälken. Olisi paljon kysyttävää.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


KD = pelkkä feikki kirjoitti:

Ymmärsin, että koko Kristillisdmokraattinen puolue hyväksyi turkistarhauksen.Se on suurinta eläinräkkäystä. Laitetaan HYVIN ENERGISET ELÄIMET pieniin häkkeihin kitumaan.
Miten uskovaiset ihmiset VOIVAT HYVÄKSYÄ VAPAAN ELÄIMEN VANGITSEMISEN? Voin vain todeta, ettei EETTISYYS kuulu KD arvomaailmaan.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu