Olen miettinyt hevoseni juomistottumuksia kun näyttää ettei se kesälläkään laitumella juo paljon mitään vaikka on todella kuuma ilma.Toinen hevonen joka sen seurana on,juo kyllä aika paljonkin päivän aikana.Kyllähän hevonen tietenkin itse tietää janottaako, mutta monesti ratsastuksen jälkeenkin kun tarjoaa vettä niin ei tunnu maistuvan ollenkaan. Olen aina välillä juottanut vettä johon sekoitan seosmelassia (jota on sellaisessa isossa sankossa,siirapin tapaista) ja sitä hevoseni juo kyllä mielellään,mutta en ole sitä totuttanut tähän juomaan niin että päivittäin antaisin kun ei sitten tavallinen vesi maistu enää ollenkaan. Elikkäs miten teidän hevosenne juovat ja oletteko jotenkin totuttaneet niitä tähän juottoon?Vai sisältääkö laidunheinä niin paljon kosteutta että saa siitä tarvitsemansa veden?Minä en kyllä tähän usko.
Hevosen juomisesta
Huolestunut!
6459
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
kun mulla hevoset oli niitetyllä tuoreella heinällä kuukauden päivät, vettä meni miten meni. Nyt kun ne syövät eräistä syistä pelkkää kuivaa, vettä menee valtavasti. Tietenkin se vaikuttaa!
suolan saatavuus vaikuttaa asiaan.
Nyt kun meidän hevonen taas siirty semmoselle laidunosalle, missä on uutta ruohoo, ei se juo just yhtään. Kun on ollut niin sateista, niin ruohossa on paljon vettä. Mutta kyllä se sitten kai juo tallissa, kun kuitenkin pissaa on ihan riittävästi kuivikkeissa.
Niin kyllä meillä on suolakivi koko ajan saatavilla karsinassa ja myös laitumella,mutta ei tykkää nuoleskella sitä.Auttaisikohan jos kaurojen sekaan laittaisi vähäsen esim. tavallista merisuolaa? Kuitenkin pitäisi jostain niitä suolojakin elimistöön saada kun ratsastaessa hevonen hikoilee ja menettää sitä kautta..
Empä lähtisi suolaa kauroihin lisäilemään. Hevosesi kyllä itse tietää parhaiten milloin suolaa tarvitsee kunhan sitä on tarjolla. Itse asiassa suolakivi kestää tosi kauan. Hevoset saavat laidunheinästä paljon kosteutta, mutta jos tosiaan tuntuu siltä, että hevonen ei vettä juo niin kannattaa tarkistaa veden laatu
Kyllähän tuo vesi toisille hevosille maistuu että tuskinpa siinä mitään on,mutta toivotaan että alkaa juominen taas maittaa kun siirrytään syömään enemmän kuivaa heinää.