Windowsiin ei enää luoteta, joten Nokian osake tulee laskemaan rajusti.
Kaikki suomalaiset ja valtio ostamaan halpoja osakkeita, jotta 50% omistuksesta saadaan takaisin Suomeen.
Sitten Nokialle oma uusi käyttöjärjestelmä ja sen lisenssit Suomeen.
Vain näin Nokia saadaan takaisin nousuun.
Kaikki suomalaiset ja valtio ostamaan halpoja osakkeita, jotta 50% omistuksesta saadaan takaisin Suomeen.
Sitten Nokialle oma uusi käyttöjärjestelmä ja sen lisenssit Suomeen.
Vain näin Nokia saadaan takaisin nousuun.
Vastaukset 12
Vanhimmat
Linuxin tekijät kehittämään uutta ohjelmistoa Nokian älypuhelimiin.
Ensin vaan mm. SELINUX siellä Linuxin ytimessä on korvattava, korjattava.
Microsoftin ja NSAn yhteistyökäyttis Windows voisi tulla esim. ilmaisjakeluun.
En kyllä ymmärrä miksi joku haluaisi ohjelmistoja jossa asiakkaan tiedot voi nähdä ulkopuolinen; ainakaan maksaa nyt niistä.
"SELinux, Security-Enhanced Linux on Yhdysvaltain NSA:n Linux-ytimeen kehittämä laajennus, joka sisältää tuen ja työkalut käyttäjien ja järjestelmän oikeuksien normaaleja Unix-käyttäjäoikeuksia tarkempaan hallintaan. (ns. mandatory access control, MAC)."
http://fi.wikipedia.org/wiki/SELinux
Kaikki Suomen nörtit töihin. Teillä on elämänne tilaisuus.
oomme kaikki, oomme kaikki...
Vai olemmeko?
Sinä ja minä.... sinä ja minä...
>> "SELinux, Security-Enhanced Linux on Yhdysvaltain NSA:n Linux-ytimeen kehittämä laajennus,
Tuollainen NSA-kilke on tosiaan liitetty Linuxin kerneliin jo 10 vuotta siten, v 2003.
Ymmärtääköhän Linuxin ylivalvoja Linus Torvalds itse koko sen NSA:lta saadun C koodin joka tässä on ympätty Kerneliin mukaan?
Nuo kryptausalgoritmit ovat melko tiukkaa ohjelmonitialan tiedettä. Pelkkä ohjelmointitaito ei riitä, matematiikkaakin pitää jo ymmärtää raskaasti ja syvältä.
Miten varmana ja luotettavana alustana Open Source väki pitää Linuxin NSA-kerneliä tällä hetkellä?
Linux-porukka itsekin ovat yllöttyneitä, että milloinkas heidän oma pikku pingviininsä myi itsensä lihoiksi NSA:lle, ja mistä rahasta.
Sekä että kuka Open Source liikkeessä tarkalleen nuo NSA-verirahat nosti.
Kymmenessä vuodessa Linux-kernelissä oleva NSA-palikka on mudostunut niin korvaamattomaksi osaksi Linuxia, että siitä alkaa olla käytännössä mahdotonta luopua.
Epäilys jäytää Open-väkeä, että heillä on NSA-käenpoika pingviininpesässä sisällä. Mutta se on muodostunut jo niin rakkaaksi perheenjäseneksi, että kaikki haluavat uskotella että ihan oma poika se on, ja että ei se meitä vakoilisi ja pettaisi koskaan.
Uskominen on tärkeä asia maailmassa.
http://www.pcworld.com/article/2041044/how-to-protect-your-pc-from-prism.html
http://theunhivedmind.com/wordpress3/2013/06/08/methods-of-avoiding-prism-spy-software-of-the-nsagchq/
...You then need to dump Windows altogether especially since Windows 7 and 8 are openly NSA operating systems. Microsoft even has an office at the National Security Agency. Look to operating systems such as Linux, FreeBSD or even better the AmigaOS. I would suggest using a live CD/USB of Linux for doing any online banking etc. Live CD means you simply run straight off the Disc without installing and once you have logged off then all data from the session gets permanently lost. My recommendation is Crunchbang 11 Waldorf based on Debian. I would personally stay away from Ubuntu based Linux systems since I do not trust. Ubuntu seems to be licking the backsides of Microsoft lately.
Käyttis ohjelmat pitäisi ajaa suoraan CD:ltä asentamatta...
http://www.arvopaperi.fi/uutisarkisto/analyytikot nokian puhelinmyynti laski neljanneksen/a914374
Nokian puhelinmyynti laski neljänneksen.
http://www.arvopaperi.fi/uutisarkisto/microsoft laskussa premarketissa/a820460
Microsoftin osake laskussa.
http://porssi.arvopaperi.fi/arvopaperi/site/start.page
Nokia jatkaa laskua.
http://www.theregister.co.uk/2013/07/11/snowden_leak_shows_microsoft_added_outlookencryption_backdoor_for_feds/
Microsoft lisäsi Outlookiin takaportin NSA:ta ja muita varten.
Miettikää ihmiset niitä satoja "turvapäivityksiä", joita Windows lataa kuukausittain koneellenne.
Ovatko ne pelkästään turvapäivityksiä?