Kärsitkö sinäkin laulavasta korvamadosta !?

Vaihdoin alkuillasta TV-kanavaa kakkoselle ja siellä joku tangomestari veteli Täyttä kuuta täysillä niin että ikkunat helisi. Ja kun kauhuissani vaihdoin kanavaa ihan muuhun niin nyt on koko illan soinnut korvissa Täysi kuuuu.......aaaapuva....

Onko teillä kokemuksia laulavista korvamadoista ja miksi se on aamuisin pahin kun sammuttaa radion ja lähtee liikenteeseen ? Ei auta vaikka yrittäisi hoilata jotain muuta kappaletta niin korvamato laulaa sitä radiosta tuttua biisiä koko päivän ja sammuu vasta kun illalla tulee kotiin.

Onko Arskalla omia lääkkeitä korvamatoon ?
8144
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

Arskasta en tiedä, mutta mulla se korvamato on piilevästi.

Ei tarvi, kun reissu Helsinkiin bussilla, niin eikös vain loppumatkalla ala jouluyö, juhlayön alkutahdit soimaan jatkuvasti korvissa.
Sama lentokoneessa ja kauheinta se on hotellihuoneissa missä tuulettimien suhina jatkuu yhtäjaksoisesti.
Kappale voi olla mikä tahansa, mutta aika useasti se on marssi.
Kotona ei ole ongelmaa, ainakaan toistaiseksi.

Mitähän jos Börjetäti jo jättäisit sen radion kuuntelemisen kokonaan, ainakin musiikin osalta.
Korvamato saattaa ihan oikeasti jäädä soimaan ihan määräämättömäksi ajaksi ja siihen ei auta, kun unilääkkeet jos aikoo saada hetken levähtää siitä jumputuksesta.
Joten sitä ei kannata härnätä tulemaan kolostaan:)))))

Äänestä
  • Kiitoksia kiitoksia paljon hyvästä ohjeesta, mutta jos aamulla radio yrittää aloittaa ne täysin puhki kuluneet ja miljoonia kertoja soitetut vakiobiisit niin vaihdan kanavaa tai sammutan radion muutamaksi minuutiksi. Jos sittenkin se sama biisi jatkaa kun jo olen laittamassa kenkiä jalkaan ja lähdössä ulos niin siinä sitä sitten ollaan helisemässä. Vieläkin tuo täysi kuu soi korvissa ja pitää vissiin pyytää Musti ulvomaan sen lempparibiisiä " Mä joka päivä työtön oon ja joka helvetin aamu käännän kylkeäin, mä joka päivä työtön oon jne..."

    Oletko huommannut, että Arskalla on pahin mahdollinen korvamato, johon ilmeisesti ei ole lääkettä, vaikka moni on yrittänyt auttaa !?

    Äänestä

Minulla soi joululaulut ja iskelmät sikin sokin. En ole vielä saanut lääkäriltä vahvistusta korvamadosta. Samalla kertaa on korvissa kamala jylinä . Tätä ei ole helppo kestää,varsinkin kun tietää kuinka vaikea on pääsiä eroon korvamadosta. Tinnituksestahan ei pääse lainkaan eroon.

Äänestä
  • SE wANHA kunnon musiikki ja nostalgia on korvaamaton . johon nykyajan hörhötkin loppujen lopuksi menevat, kun tajuavat elämää, jotkut ei, mutta suurin osa tietojen mukaan normalisoituuu.

    Äänestä

Minulla on soinut jo viikkoja eri lauluja virsistä isketmiin.Pahinta on että se syö ajatukset. Jos ajattelen hiukan tarkemmin jotain niin mato laulaa ajatukseni. Yritä ottaa huumorilla, mutta aina ei jaksa.

Äänestä
  • Nyt börjetäti ja muut ei tajua. Laittaka se kaalimato paikalleen minne se kuuluu, niin kaikki sointi korvista helpottaa.

    Äänestä

Korvamadon saa pois esim. keskittymällä johonkin makuun tai hajuun. Tosijuttu.

Myös laulamalla biisi alusta loppuun voi auttaa.

Jos vinkit ei kelpaa, niin vetäkää vaikka hanskaan.

Äänestä
  • Kaalimato on yhtä tehokas kuin tutipullo vauvalle. Sen kun saa niin kyllä helpottaa ja kaikki on ok. Naiselle kylläkin löytyy toinenkin jutttu mikä tepsii kun saa tapin sinne kaalimadon sijaan. Kaalimato ei olekkaan kuin joskus paremman korvaava tilapäisesti kun muuta ei ole.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Börjetäti kirjoitti:

Vaihdoin alkuillasta TV-kanavaa kakkoselle ja siellä joku tangomestari veteli Täyttä kuuta täysillä niin että ikkunat helisi. Ja kun kauhuissani vaihdoin kanavaa ihan muuhun niin nyt on koko illan soinnut korvissa Täysi kuuuu.......aaaapuva....

Onko teillä kokemuksia laulavista korvamadoista ja miksi se on aamuisin pahin kun sammuttaa radion ja lähtee liikenteeseen ? Ei auta vaikka yrittäisi hoilata jotain muuta kappaletta niin korvamato laulaa sitä radiosta tuttua biisiä koko päivän ja sammuu vasta kun illalla tulee kotiin.

Onko Arskalla omia lääkkeitä korvamatoon ?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu