Jos ensin eroaa kirkosta netin kautta ja minuutin sisällä tämän jälkeen liittyy uudelleen kirkkoon netin kautta, millainen on hallinnollinen prosessi tällaisessa tapauksessa? Käsitelläänkö eroamis- ja liittymisilmoitukset samanaikaisesti?
Vai voiko käydä esim. niin, että liittymisilmoitus käsitellään ensin ja todetaan, että henkilö kuuluu jo kirkkoon ja eroamisilmoitus vasta tämän jälkeen?
Vai voiko käydä esim. niin, että liittymisilmoitus käsitellään ensin ja todetaan, että henkilö kuuluu jo kirkkoon ja eroamisilmoitus vasta tämän jälkeen?
Vastaukset 4
Vanhimmat
Missä kirkkoon voi liittyä minuutissa? Ei missään tietääkseni. Eikä erotkaan ole reaaliaikaisia.
Tämä on kirkosta eroamispalsta, niin täällä ei ketään kiinnosta sinun kirkkoon liittymisesi.
On siinä melko suuri mahdollisuus että tietoja käsitellään päällekkäin. netin kautta kirkosta eroaminen ei ole mikään automaatio, vaan jonkun maistraattivirkailijan pitää saada se eroakirkosta.fi:n lähettämä sähköposti, kirjata siitä tiedot järjestelmään ja painaa nappia. Samoin kirkkoon liittyminen pitää kirjata käsin. On hyvinkin mahdollista että tässä menee tiedot ristiin kuten ajattelit. Ensin pitäisi saada varmistus maistraatista että ero on kirjattu, sitten sen jälkeen liittyä uudestaan kirkkoon, jotta voi olla varma että homma toimii. Mutta sitä minä vaan että eikö olisi oikeastaan helpompi vain jättää eroamatta ja liittymättä koska tuossa ei ole mitään järkeä?
"Jos ensin eroaa kirkosta netin kautta ja minuutin sisällä tämän jälkeen liittyy uudelleen kirkkoon netin kautta"
Kuka nyt niin tekisi? Onhan tuolla tietysti jonkinmoista teoreettista mielenkiintoa mutta ei taida vaikuttaa havaittavasti yhtään mihinkään.