Eroaminen ja liittyminen netissä

Jos ensin eroaa kirkosta netin kautta ja minuutin sisällä tämän jälkeen liittyy uudelleen kirkkoon netin kautta, millainen on hallinnollinen prosessi tällaisessa tapauksessa? Käsitelläänkö eroamis- ja liittymisilmoitukset samanaikaisesti?

Vai voiko käydä esim. niin, että liittymisilmoitus käsitellään ensin ja todetaan, että henkilö kuuluu jo kirkkoon ja eroamisilmoitus vasta tämän jälkeen?
4107
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Missä kirkkoon voi liittyä minuutissa? Ei missään tietääkseni. Eikä erotkaan ole reaaliaikaisia.

Äänestä

Tämä on kirkosta eroamispalsta, niin täällä ei ketään kiinnosta sinun kirkkoon liittymisesi.

Äänestä

On siinä melko suuri mahdollisuus että tietoja käsitellään päällekkäin. netin kautta kirkosta eroaminen ei ole mikään automaatio, vaan jonkun maistraattivirkailijan pitää saada se eroakirkosta.fi:n lähettämä sähköposti, kirjata siitä tiedot järjestelmään ja painaa nappia. Samoin kirkkoon liittyminen pitää kirjata käsin. On hyvinkin mahdollista että tässä menee tiedot ristiin kuten ajattelit. Ensin pitäisi saada varmistus maistraatista että ero on kirjattu, sitten sen jälkeen liittyä uudestaan kirkkoon, jotta voi olla varma että homma toimii. Mutta sitä minä vaan että eikö olisi oikeastaan helpompi vain jättää eroamatta ja liittymättä koska tuossa ei ole mitään järkeä?

Äänestä

"Jos ensin eroaa kirkosta netin kautta ja minuutin sisällä tämän jälkeen liittyy uudelleen kirkkoon netin kautta"

Kuka nyt niin tekisi? Onhan tuolla tietysti jonkinmoista teoreettista mielenkiintoa mutta ei taida vaikuttaa havaittavasti yhtään mihinkään.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


10+2 kirjoitti:

Jos ensin eroaa kirkosta netin kautta ja minuutin sisällä tämän jälkeen liittyy uudelleen kirkkoon netin kautta, millainen on hallinnollinen prosessi tällaisessa tapauksessa? Käsitelläänkö eroamis- ja liittymisilmoitukset samanaikaisesti?

Vai voiko käydä esim. niin, että liittymisilmoitus käsitellään ensin ja todetaan, että henkilö kuuluu jo kirkkoon ja eroamisilmoitus vasta tämän jälkeen?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu