Ihan silmämääräisesti tarkasteltuna Räsäsen ja kirkon viimeaikaiset möläytykset ovat aiheuttaneet kaikkien aikojen toiseksi suurimman piikin kirkosta eroamisiin: http://www.eroakirkosta.fi/static/ek-tilastot/vuodet.png
Suurin piikki on tietenkin Homoilta 2010. Kolmossijalle jää kirkon järjestämä homoeheytyskampanja vuodelta 2011. Vuonna 2008 taisi tulla piikki pelkästään siitä, että eroakirkosta.fi sai uutena palveluna reilusti julkisuutta.
Suurin piikki on tietenkin Homoilta 2010. Kolmossijalle jää kirkon järjestämä homoeheytyskampanja vuodelta 2011. Vuonna 2008 taisi tulla piikki pelkästään siitä, että eroakirkosta.fi sai uutena palveluna reilusti julkisuutta.
Vastaukset 14
Vanhimmat
Olisko ollut jonkun rajapykin rikkoutuminen ek.fi-sivuston kautta syynä 2008 eropiikkiin?
Kyllä. Selasin vähän sivuston tiedotearkistoa, ja helmikuussa 2008 sivusto tiedotti rikkoneensa 100 000 eroajan rajan: http://eroakirkosta.fi/media/none/tiedote3_08.txt?year=2008. Tuosta sai alkunsa melkoinen mediahuomio, ja massaeroaminen alkoi ilman kirkon mokailuakin.
Ei Räsänen mitään "möläyttele".
Hän puhuu huolellisesti harkiten ja juuri sillä tavalla kuin voi kristityltä odottaakin.
Ja media sitten päättää nostaa asiasta suuren kohun, vaikka Räsäsen mielipiteet ovat pysyneet samoina kaikki ne 20 vuotta, jotka hän on valtakunnan politiikassa ollut.
Eli se on lähinnä media, joka tässä "möläyttelee".
Mediasta on aina helppo löytää vika, kun ei halua nähdä asioiden oikeaa luonnetta. Sitä paitsi ei ole mitenkään selvää, että yksittäisen poliitikon mielipiteet ovat suuren yleisön tiedossa. Minusta niistä pitääkin välillä muistuttaa mediassa, jo pelkästään nuorten äänestäjien takia.
>Hän puhuu huolellisesti harkiten ja juuri sillä tavalla kuin voi kristityltä odottaakin.
Räsänen on kirkkoasioita hoitava ministeri eikä kuka tahansa (fundis)kristitty.
Viimeisenä Suomessa juuri kirkkoministerin tulisi antaa aihetta mihinkään eropiikkeihin, ja tämä oli jo toinen kerta. Saarnatkoon sydämensä kyllyydestä viidesläisiä oppejaan sitten kun ei enää ole ministeri, mutta ei nyt.
Räsäsen tarkoitus lieneekin saada niin paljon liberaaleja eroamaan, että lopulta konservatiivit saavat vallan kirkossa kuin tarjottimella.
Kyllä, tällä kertaa mediasta oli harvinaisen helppoa löytää vika.
Timo Soinikin vastustaa jyrkästi aborttia. Miksi hän ei aiheuta eropiikkiä? (Vihje: tutki median tapaa käsitellä Räsäsen ja Soinin aborttivastaisuutta.)
Tutki sinä, mitä eroa on Räsäsellä ja Soinilla. Vihje: Toinen on evankelis-luterilaisen kirkon jäsen, kristillisen puolueen puheenjohtaja ja kirkollisasioista vastaava ministeri. Toinen ei ole.
Eikös se ole hyvä, että ministeri kertoo avoimesti arvomaailmastaan?
Vai pitäisikö Räsäsen ministerinä ollessaan teeskennellä, että hän ei ole kristitty?
Onko tuollaisen ihmisen paikka hallituksessa... Se on Kataisen, Urpilaisen ja kumppanien päätettävissä. Ministereitä ei valita lööppilehtien ja keskustelupalstojen huutoäänestyksillä, vaan monimutkaisen poliittisen prosessin kautta.
Soini on suurimman oppositiopuolueen johtaja ja vahva ehdokas seuraavaksi pääministeriksi.
Eikös tuollainenkin asema tee poliitikon mielipiteistä hieman keskimääräistä kiinnostavampia?
Ja Soinin katolinen kanta aborttiinhan on täsmälleen sama kuin ev.lut. Räsäsen kanta...
>Eikös se ole hyvä, että ministeri kertoo avoimesti arvomaailmastaan?
Periaatteessa se on loistava juttu.
>Vai pitäisikö Räsäsen ministerinä ollessaan teeskennellä, että hän ei ole kristitty?
No jos hän haluaisi kirkkoministerinä kirkon etua ajaa, hänen tulisi koettaa teeskennellä olevansa piispojen linjaukset allekirjoittava kristitty.
Räsäskä on jo nyt tullut kirkolle niin kalliiksi, että jos siitä voitaisiin hänelle antaa mitali, se olisi kultainen.
Ei Räsäsellä, eikä kellään muullakan "kirkkoministerillä" ole minkäänlaista velvollisuutta ajaa kirkon etua!
Hän on vain valtioneuvoston yhteyshenkilö kirkon suuntaan.
>Ei Räsäsellä, eikä kellään muullakaan "kirkkoministerillä" ole minkäänlaista velvollisuutta ajaa kirkon etua!
Ilmeisesti Räsäskä on sitten tulkinnut tämän niin, että saman tien voikin aiheuttaa kirkolle mahdollisimman paljon vahinkoa.
En tosiaan muista aiemmista hallituksista yhtäkään kirkkoministeriä, josta olisi ollut kirkolle yhtä paljon harmia kuin Räsäskästä. Ei toki ole ollut ennen nykymallista sosiaalista mediaakaan, mutta sen Räsäskän olisi luullut tajuavan jo edellisestä mokastaan.
"Timo Soinikin vastustaa jyrkästi aborttia. Miksi hän ei aiheuta eropiikkiä"
Soini on katolinen. Räsänen ev.lut.
Tässä ratkaisu pulmaasi:
http://turunseurakunta.fi