Monta vippiä perinnässä

Minulla on perinnässä 13 kpl vippejä ja kulutusluottoja. Summaltaan ~5000 €. Olen tehnyt maksusuunnitelmia, mutta en pysty noudattamaan niitä koska sopimuksista kertyy niin iso potti.

Miten kannattaisi toimia, jotta saisin vippien määrää pienemmäksi ennen ulosottoa? Itse olen ajatellut, että isoimmat velat annan suosiolla mennä käräjille. Pieniä maksan yhden kokonaan pois seuraavasta tilistä, ja lopuilla rahoilla lyhennän niin montaa maksusuunnitelmaa kuin pystyn. Taas seuraavasta tilistä yksi kokonaan pois jne. Onko hyvä suunnitelma?

Miten kauan pystyn maksamaan pois velkojani ennenkuin niihin tulee päälle käräjäkulut? Laittavatko toiset perintätoimistot toisia nopeammin käräjille? Entä koska alkaa ulosotto?
20935
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 20

Vanhimmat

Tuo ei kuitenkaan ole niin järkyttävän suuri potti kun esim. monella muulla tällä palstalla. Sen vuoksi kannattaisi kokeilla vielä esim. seuraavia vaihtoehtoja. Joillakin perintätoimistoilla pystyy tekemään siten että maksat välillä pienempiä eriä kuussa. Monen kanssa on pystynyt tekemään useampia maksuunnitelmia joille toki kertyy hintaa mutta sillä pystyisi pelaamaan aikaa ja mikä tärkeintä mahdollisesti pitämään luottotiedot puhtaana.

Minun mielipiteeni on että älä missään tapauksessa päästä suosiolla ulosottoon. Vaikka se vähän maksaisikin niin kannattaa rypistellä ja kikkailla jotta selviäisi ilman luottotietojen menetystä.

Äänestä
  • No ei ne ulosottoon nyt ihan "suosiolla" ole menossakaan. Kohta kaksi vuotta olen rämpinyt tässä suossa. Nyt ei ole enää muuta ratkaisua kun luottotietojen menetys ja ulosotto. Kukapa sitä itselleen ehdoin tahdoin haluaisi... Se on varma, että minkäänlaista lisälainaa en tule enää ottamaan (enkä kyllä saisikaan), jotta saan pääoman kasvun lakkaamaan ja pääsen velkataakasta joskus eroon. Mitä nopeammin luottotiedot menevät, sitä nopeammin ne myös puhdistuvat.

    Äänestä

Tollanen luottohäiriömerkintä rauhottaa kummasti velkaantumista ja voi aloittaa elään uudelleen varojensa mukaisesti. Toki velat pitää maksaa.

Pienimmät kannattaa maksaa pois ja isommat suosiolla UO:hon. Käräjille asti pääsevien velkojen määrä saatava mahdollisimman vähäiseksi.. kulut !!
Kun UO alkaa nii voi maksella yhtä "velkaa" ja loput tilistä itsestä huolehtimiseen.
Jotkut perintäfirmat laittaa velkoja nopeammin eteenpäin kuin muut. Nykyään kannattaa siis vaatia velan siirtoa oikeudelliseen perintään. Eli nopeammin velat yhteen paikkaan. Eipä luottotiedoilla paljoa tee jos hommaa kaikki jutut ennen merkintää. Luottokortit tosin joutuu palauttaan pankkiin mutta laskuja voi hoidella, ja kannattaakin kuten ennenkin. Ei niitä lakkauteta merkinnän takia. Vasta sitten kun ei niitäkään pysty maksamaan niin sitten toki nekin eräännytetään ja aikanaan sitten UO:n. UO alkaa kun velkoja lähettää velan UO-virastolle sen jälkeen kun velka on saanut käräjäoikeuden tuomion. Sitten se siirtyy kuntasi UO-miehelle joka ensin lähettää sinulle maksukehotuksen koko velasta kulut. Jos et maksa niin alkaa UO-selvitys jossa UO-mies ilmoittaa paljonko aikoo ottaa palkastasi. Mun mielestä ei kannata rypistellä velkojen kanssa ja kikkailla niistä lisää kuluja, niinkuin itse vuosi sitten tein.
5000 aika pieni velka, mutta UO:ssa aika pian maksettu.. vajaassa vuodessa normituloilla.

Äänestä
  • Eikö oikeudellinen perintä tarkoita nimenomaan sitä, että velat menevät käräjille? Toivon, että saisin armonaikaa mahd. pitkään ennen sitä, jotta saisin pienempiä velkoja maksetuksi ennen kuin niihin pätkähtää käräjäkulut. Muutamaa isompaa lainaa lukuunottamatta kaikki ovat ~200-250e (nykyisine kuluineen). Laskin, että jos kaikki menisivät käräjien kautta ulosottoon, maksaisin luokkaa 8000e kaikkineen. Palkkani ei ole suuri, ja muutaman kuukauden kuluttua tulee työtön pätkä, joten ei taida vuosi riittää makseluun.

    No, meni miten meni, pääasia että saan velkani joskus kuitattua. Kauanko luottotiedot ovat punaisella kun sinne räpsähtää useampi merkintä?

    Äänestä

  • alkup. kirjoitti:

    Eikö oikeudellinen perintä tarkoita nimenomaan sitä, että velat menevät käräjille? Toivon, että saisin armonaikaa mahd. pitkään ennen sitä, jotta saisin pienempiä velkoja maksetuksi ennen kuin niihin pätkähtää käräjäkulut. Muutamaa isompaa lainaa lukuunottamatta kaikki ovat ~200-250e (nykyisine kuluineen). Laskin, että jos kaikki menisivät käräjien kautta ulosottoon, maksaisin luokkaa 8000e kaikkineen. Palkkani ei ole suuri, ja muutaman kuukauden kuluttua tulee työtön pätkä, joten ei taida vuosi riittää makseluun.

    No, meni miten meni, pääasia että saan velkani joskus kuitattua. Kauanko luottotiedot ovat punaisella kun sinne räpsähtää useampi merkintä?

    YVK n. 4 v merkinnän antopäivästa( tuomio)

    Äänestä

  • alkup. kirjoitti:

    Eikö oikeudellinen perintä tarkoita nimenomaan sitä, että velat menevät käräjille? Toivon, että saisin armonaikaa mahd. pitkään ennen sitä, jotta saisin pienempiä velkoja maksetuksi ennen kuin niihin pätkähtää käräjäkulut. Muutamaa isompaa lainaa lukuunottamatta kaikki ovat ~200-250e (nykyisine kuluineen). Laskin, että jos kaikki menisivät käräjien kautta ulosottoon, maksaisin luokkaa 8000e kaikkineen. Palkkani ei ole suuri, ja muutaman kuukauden kuluttua tulee työtön pätkä, joten ei taida vuosi riittää makseluun.

    No, meni miten meni, pääasia että saan velkani joskus kuitattua. Kauanko luottotiedot ovat punaisella kun sinne räpsähtää useampi merkintä?

    Oikeuskulut ovat 110 e / lasku. Vanhojen vippikorkojen mukaan laskettuna vippisi on edullinen. Ulosotto ei maailmaa kaada.

    Äänestä

Mulla summa on 11 308e ja vippejä yhteensä on 29kpl. Maksusuunnitelmat jo osasta rauenneet juuri, osa ei ole vielä edes erääntynyt. Lainaa ei enää saa irti mistään lakiuudistuksen myötä, paitsi yhden 2000e olen onnistunut saamaan viime kuussa jolla yritin tätä kaikkea hoitaa.
Luottotiedot vielä ok eikä mitään käräjillä/ulosotossa ole tai ole koskaan ollut, mutta kyllä tässä suossa todellakin aletaan jo luovuttaa. Vippejä olen käyttänyt n. 4,5 vuotta. Mielestäni 5000e kohdalla on vielä paljonkin toivoa jos vaan jonkunlaiset tulot on.

Käsittääkseni kuitenkaan pelkästä käräjäkirjeestä tiedot EIVÄT mene, vaan sen voi heille vielä kuluineen suorittaa ja selvitä, mutta en tiedä sitten miten käytännössä menee 60pv eräpäivästä -asioiden suhteen, lasketaanko maksusuunnitelman eräpäivästä vai alkuperäisestä jne...

Äänestä
  • Jos olet ylivelkainen ja otat lisää lainaa ja et kerro lainan antajalle todellista tietoa veloista, voi velkoja haastaa sinut petoksesta oikeuteen.

    Äänestä

  • Maksuhäiriö 60pv alkuperäisestä eräpäivästä jos ei ole tehty maksusopimusta. Muuten häiriö vasta oikeudessa.

    Äänestä

  • toipuva peliholisti kirjoitti:

    Maksuhäiriö 60pv alkuperäisestä eräpäivästä jos ei ole tehty maksusopimusta. Muuten häiriö vasta oikeudessa.

    Lähettääkö joku tiedon häiriömerkinnästä luottotietoihin. Ei ole ainakaan itselleni ilmoitusta tullut.

    Äänestä

Tee uusia maksusopimuksia, aivan sama pystytkö noudattamaan niitä, saat lisää aikaa!!! pystyy tekemään 2-3kpl. Jonka jälkeen saat haasteen(lisää kuluja noin 130€), maksu aikaa 14päivää vastaanottopäivästä, maksamalla koko velan vältyt maksuhäiriöltä. Jos et pysty maksaan haastetta anna velkasi mennä ulosottoon!!!

Yritä hakea lainaa pankista jos et saa hae lainaa Santander ja jne.

Äänestä
  • Onks toi oikeesti olemassa vai joku vitsi?

    Äänestä

  • No joku näistä katkeroituneista vippiparoneista vääntänyt sivun. Suuri osa vippifirmoistahan jäi tappiolliseksi. Muutamat isommat tekivät niitäsuuria voittoja. Varmaan vituttaa kun jengi ei maksanutkaan niitä vippejä ja homma kusi. Katkeroituuhan siitä. Tälläkin palstalla on ilmeisesti yksi ja sama vippimöhömaha joka hekumoi näillä väkivaltajutuilla. No kuka hyvänsä rahoituksen ammattilainen ois sille voinu kertoa että kun syytä niitä vippejä jokaiselle pulsulle niin eihän niitä makseta takaisin.

    Äänestä

  • gygygtttf kirjoitti:

    Onks toi oikeesti olemassa vai joku vitsi?

    Ai että ku lorahti ruokalusikallinen nestettä housuihin.. Syynä aivan järkyttävä nauru kohtaus, eikä ollut aamu pissillä vielä käynyt. Ovat selvästi jonkun takkiinsa saaneen vippikeisarin tuotoksia, harmittaako kun persaukiset eivät maksaneetkaan laskujaan? hahahhaaaa!!!!

    Äänestä

AHAHAHA!!!! tipahti sapuskat sohvalle ku luin tota saittia

Äänestä

Igor Inkasso on totta !

Äänestä

Heti velkaneuovalle aika, ei siis soitto vaan käynti!
Kun saat yhdelele perintätoimistolle summan kasaan, velkaneuvottelija saa kulut ja korot pois eli 50% . Ihme ettei ihmisiä auteta enempää vaikka maksuhalua on. Hallituksella ois kiire hoitaa tälle uusi laki, niin monella on sama tilanne.
Kyllä ne järjestyy, on monia tapoja ja aina kannattaa maksaa ja hoitaa asioita ja todellakin mennä velkaneuvojalle!!! aina, joskus puhelimessa ei saa neuvoja, mutta vastaanotolla aina! ovat sinun puolellasi. Olkaa tarkkana joka laskun kanssa, koska perivät joskus aiheettoia laskuja eli koko summaa ei ole tililläsi sekä myös oikeus yms kuluja liikaa. Voi hitto tätä suomen valtiota, kun eivät saa järkeä näiden pikavippien maksamiseen. Yhdellä lainalla kaikki pois ja ihminen lyhentää aina esim 100-200 e / kk. Aikaa, työtä ja hermoja koetellaan niin monella ihan suotta, kuka olis se viisas poliitikko??saisi kiitosta tärkeän asian hoitamisesta, kun vaan joku pian tajuais miten nää hoidetaan. Oletteko kuulleet sanaa helppo laina???? 90-luvulla helpot lainat oli hiton isoja ja pankkien antamia, ei nää pikavipit eroa asiasta...

Äänestä
  • Mistä tuollaisia velkaneuvojia löytyy? Edes velkajärjestelyssä noin hyvin käy... jos kymmeniä velkoja perinnässä ei tuosta juurikaan hyötyä ole. Parhaat vinkit saa kyllä velkaneuvonnasta.

    Äänestä

Ottakaa nyt itseänne niskasta kiinni. Velkaa velan päälle jatkuvasti? Raha ei ole edes teidän.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


meeerrr kirjoitti:

Minulla on perinnässä 13 kpl vippejä ja kulutusluottoja. Summaltaan ~5000 €. Olen tehnyt maksusuunnitelmia, mutta en pysty noudattamaan niitä koska sopimuksista kertyy niin iso potti.

Miten kannattaisi toimia, jotta saisin vippien määrää pienemmäksi ennen ulosottoa? Itse olen ajatellut, että isoimmat velat annan suosiolla mennä käräjille. Pieniä maksan yhden kokonaan pois seuraavasta tilistä, ja lopuilla rahoilla lyhennän niin montaa maksusuunnitelmaa kuin pystyn. Taas seuraavasta tilistä yksi kokonaan pois jne. Onko hyvä suunnitelma?

Miten kauan pystyn maksamaan pois velkojani ennenkuin niihin tulee päälle käräjäkulut? Laittavatko toiset perintätoimistot toisia nopeammin käräjille? Entä koska alkaa ulosotto?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu