Kyllä sitä hyvinvointia minulle riittää.

Lisäksi Ukki, Kapo ja Mielitollo tulee toimeen hyvin. Millään muilla ei ole väliä, varsinkaan maalaisilla!
458
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Me maalaiset voimme nytkin mennä marjoja poimimaan. Ne panna myyntiin ja saada siinä samalla liikuntaa ja hyvät rahat. Itsekin poimin tänään 3 litraa suomuuraimia ja kahdeksan litraa mustikoita. Ne ei kylläkään mene myyntiin.Teen niistä hilloa, mehua ja lahjoitan kaupungeissa asuville sukulaisilleni osan. Huomenna poimin taas lisää ennen kuin menen iltavuoroon töihin. Se onkin vuosilomani jälkeen ensimmäinen iltavuoro.

Äänestä
  • Enhän minä valitakkaan, päinvastoin! Jutta Urpilainen on tehnyt hallituksessa hyvää työtä meidän hyväosaisten puolesta.

    Äänestä

Punikeille kuin myrkkyä marjanpoiminta.
Puhtaat metsänantimet ei kelpaa itse poimittuna.

Helppo kuin mikä säilöä. Jos pelkoa osaamattomuuteen hillon tekoon.
Vaikka sellaisinaan muovipussiin ja pakkaseen, ja siitä käyttelee tarpeen mukaan "pussukan ".

Puolukka
-vaikka annos pakasesta, ja mikroon, että osin hajoaa ja ei muuta kuin pottujen sekaan.

Pitäs punikin kin osata noilla neuvoin.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Vanha demari kirjoitti:

Lisäksi Ukki, Kapo ja Mielitollo tulee toimeen hyvin. Millään muilla ei ole väliä, varsinkaan maalaisilla!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu