Jälleen uusi Kristuksen marttyyri Egyptissä

Näin kristityille

Työtoverimme Kairosta, tri Samuel lähetti oheisen uutisen:

Siinailla lauantaina kidnapatun 57-vuotiaan kristityn miehen, Magdyn perheeltä vaadittiin 250 000 Egyptin puntaa lunnaita (27 235 euroa).

Perhe ei voinut maksaa lunnaita. Torstaina Muslimiveljeskuntaan kuuluvat terroristit katkaisivat miehen pään.

Rakas Jeesus, armahda! Lohduta Magdyn perhettä, suojele ja varjele Sinun seuraajiasi Egyptissä.

http://www.patmos.fi/fi/etusivu/?id=23&selArticle=396

10

107

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Surullista

      Näitä oireita on nähty ja ikävä kyllä - täälläkin kiristellään hampaita kristityille uskoville.

      • "Näitä oireita on nähty ja ikävä kyllä - täälläkin kiristellään hampaita kristityille uskoville."

        Tarkoitatko hampaiden kiistellään sitä että kristitty tekee itsestään pellen profetiapalstalla ja häntä yritetään palauttaa järkiinsä, tai mikä ikävintä, hänen syöttämälleen hölynpölylle nauretaan?


      • Kaikenlaisten ilmiöiden lieveilmiöiden kritiikki kuuluu demokraattiseen yhteiskuntaan.


      • Murheellinen12
        exhellari86 kirjoitti:

        "Näitä oireita on nähty ja ikävä kyllä - täälläkin kiristellään hampaita kristityille uskoville."

        Tarkoitatko hampaiden kiistellään sitä että kristitty tekee itsestään pellen profetiapalstalla ja häntä yritetään palauttaa järkiinsä, tai mikä ikävintä, hänen syöttämälleen hölynpölylle nauretaan?

        Hän tarkoitti varmaankin myös tuollaista pilkkaa mitä exhellari86 päästelee.
        Mitään myötätuntoa teillä ei kai riitä tuon kristityn marttyyrin perheelle?


    • Kysyn vaan

      Ihan sama, sillä onkos se sana kuinka vapaa suomessa. Sillä uskovalla kristityllä nimen omaan, että saako sanoa ja lukea Raamatusta mitä vain, vai kontrolloiko joku.

    • Ei oikea kristitty..

      Ai nytkö koptilaiskristityt yhtäkkiä kelpaavatkin? Tavallisesti kaikkia harhaoppisia uhkaillaan iankaikkisella kidutusrangaistuksella helvetissä jos eivät käänny oikeaan kristinuskon lahkoon.

    • Jeesus yksin

      Kristittyjen kelpaaminen on tärkeää vain yhdelle. Jeesukselle Kristukselle, muille ei tarvitse kelvatakaan. Muut ei pelasta ihmistä kadotukselta.

    • KTS (Ei kirj.)

      Koptilaisetkin kelpaavat ja jopa arabi kelpaa tälle lössille jos voi käyttää lyömäaseena oikealle tai vasemmalle.

    • VPS-.-

      UUSI TIE - lehti kirjoittaa näin.

      Koptikristittyjen tilanne Egyptissä on lohduton

      Egyptin väkivaltaisuudet ovat lisänneet kristittyjen vastaista väkivaltaa sietämättömyyden rajalle saakka. Satatuhatta kristittyä on jo paennut kotimaastaan.

      Egyptissä velloo, ja väliaikaisen pääministerin tehtävä muodostaa hallitus näyttää mahdottomalta. Väkivalta on lisääntynyt entisestään presidentti Mohamed Mursin syrjäyttämisen jälkeen. Marttyyrikirkon ystävät ry:n toiminnanjohtaja ja kansainvälisiä kriisejä ennakoivan First Step Forumin toiminnanjohtaja Johan Candelin tapasi Kairossa Muslimiveljeskunnan johtoa puolisen vuotta sitten.

      - Suomessa ei ymmärretä, että veljeskunta toimii kuten armeija. Yksittäisillä veljeskunnan jäsenillä on toki omia poliittisia agendoja, mutta heidän tulee myös totella ohjeita ylhäältä, Candelin selittää.

      Maassa elävien kristittyjen elintila on käynyt kapeaksi. Koptikristittyjä on noin 10 prosenttia väestöstä eli noin kahdeksan miljoonaa. Koptien uusi paavi ja patriarkka Tawadros II on ottanut kovin sanoin kantaa demokratian ja vallankumouksen puolesta. Tämä on antanut lisäpontta koptien vastaisiin hyökkäyksiin.

      - Niin karulta kuin se kuulostaakin, koptikristityt toivovat nyt, että armeija ottaisi maassa vallan. Se on ainoa ryhmä, joka voi estää villin väkivallan heitä vastaan, Candelin sanoo.

    • Kyllähän se "rauhan uskonto" vilauttelee välillä todellisia kasvojaan.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Lavrov suivaantui Stubbille perustellusti.

      Lavrov perusteli suivaantumistaan tosiasioilla Suomen tarinasta sotiemme jälkeen, tutkija Tynkkynen ja pankkihenkilö Sol
      Maailman menoa
      488
      1815
    2. Sukupuolia on vain kaksi- kohukassista tuli kova tuomio perheenisälle oikeudessa.

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/4d4db0d9-4dda-4ba6-a699-25d725683ad6 Miten näin normaalista kassissa olevasta tekstis
      Maailman menoa
      378
      1547
    3. Se ei ihan oikeasti vaatisi kuin yhden

      Tekstiviestin... Jos rakastat minua vielä toivoisin että laittaisit minulle viestiä. Rakastatko? Oletko oikeasti niin pe
      Ikävä
      64
      1358
    4. Eronnut Janni Hussi palaa julkisuuteen - Aloittaa uudessa työssä, joka on aivan uusi pesti Suomessa

      Janni Hussi on saanut viime aikoina kohujulkisuutta, kun hänen ja Joel Harkimon avioliitto päättyi eroon kesällä 2025. H
      Suomalaiset julkkikset
      17
      1340
    5. Et saa mua ikinä

      Oma vikasi. Naiselta.
      Ikävä
      100
      925
    6. Ketä ikävöit?

      Tuntomerkkejä jos täällä oikeat kohtaavat❤️
      Ikävä
      51
      899
    7. JM lukkoliike

      Mihin helvetin kuuseen te olette tällä kertaa siirtäneet Lukkoliikkeenne? Sen kerran kun ensimmäisen ja viimesen kerran
      Jämsä
      19
      876
    8. Pankin avajaiset

      Osuuspankin uuden toimitilan viralliset avajaiset vetävät väkeä. Kyllä oli outo nauhan leikkaus, kun leikkaajat pyllisti
      Kuhmo
      15
      751
    9. Miten kesäsi meni?

      Oletko tyytyväinen siihen? Oliko kaivattusi mielessäsi? Lähennyitkö vai etäännyitkö hänen kanssaan?
      Ikävä
      65
      746
    10. Helena Ahti-Hallberg uudessa elämäntilanteessa - Paljastaa eläkehaaveestaan Espanjassa: "Mä.."

      Oi, kuulostaa ihanalta eläkepäivillä! Helena Ahti-Hallberg on ostanut kakkoskodin Espanjasta ja hänellä on puolisonsa ka
      Eläke
      7
      732
    Aihe