Työtoverimme Kairosta, tri Samuel lähetti oheisen uutisen:
Siinailla lauantaina kidnapatun 57-vuotiaan kristityn miehen, Magdyn perheeltä vaadittiin 250 000 Egyptin puntaa lunnaita (27 235 euroa).
Perhe ei voinut maksaa lunnaita. Torstaina Muslimiveljeskuntaan kuuluvat terroristit katkaisivat miehen pään.
Rakas Jeesus, armahda! Lohduta Magdyn perhettä, suojele ja varjele Sinun seuraajiasi Egyptissä.
http://www.patmos.fi/fi/etusivu/?id=23&selArticle=396
Jälleen uusi Kristuksen marttyyri Egyptissä
10
107
Vastaukset
- Surullista
Näitä oireita on nähty ja ikävä kyllä - täälläkin kiristellään hampaita kristityille uskoville.
"Näitä oireita on nähty ja ikävä kyllä - täälläkin kiristellään hampaita kristityille uskoville."
Tarkoitatko hampaiden kiistellään sitä että kristitty tekee itsestään pellen profetiapalstalla ja häntä yritetään palauttaa järkiinsä, tai mikä ikävintä, hänen syöttämälleen hölynpölylle nauretaan?- Murheellinen12
exhellari86 kirjoitti:
"Näitä oireita on nähty ja ikävä kyllä - täälläkin kiristellään hampaita kristityille uskoville."
Tarkoitatko hampaiden kiistellään sitä että kristitty tekee itsestään pellen profetiapalstalla ja häntä yritetään palauttaa järkiinsä, tai mikä ikävintä, hänen syöttämälleen hölynpölylle nauretaan?Hän tarkoitti varmaankin myös tuollaista pilkkaa mitä exhellari86 päästelee.
Mitään myötätuntoa teillä ei kai riitä tuon kristityn marttyyrin perheelle?
- Kysyn vaan
Ihan sama, sillä onkos se sana kuinka vapaa suomessa. Sillä uskovalla kristityllä nimen omaan, että saako sanoa ja lukea Raamatusta mitä vain, vai kontrolloiko joku.
- Ei oikea kristitty..
Ai nytkö koptilaiskristityt yhtäkkiä kelpaavatkin? Tavallisesti kaikkia harhaoppisia uhkaillaan iankaikkisella kidutusrangaistuksella helvetissä jos eivät käänny oikeaan kristinuskon lahkoon.
- Jeesus yksin
Kristittyjen kelpaaminen on tärkeää vain yhdelle. Jeesukselle Kristukselle, muille ei tarvitse kelvatakaan. Muut ei pelasta ihmistä kadotukselta.
- KTS (Ei kirj.)
Koptilaisetkin kelpaavat ja jopa arabi kelpaa tälle lössille jos voi käyttää lyömäaseena oikealle tai vasemmalle.
- VPS-.-
UUSI TIE - lehti kirjoittaa näin.
Koptikristittyjen tilanne Egyptissä on lohduton
Egyptin väkivaltaisuudet ovat lisänneet kristittyjen vastaista väkivaltaa sietämättömyyden rajalle saakka. Satatuhatta kristittyä on jo paennut kotimaastaan.
Egyptissä velloo, ja väliaikaisen pääministerin tehtävä muodostaa hallitus näyttää mahdottomalta. Väkivalta on lisääntynyt entisestään presidentti Mohamed Mursin syrjäyttämisen jälkeen. Marttyyrikirkon ystävät ry:n toiminnanjohtaja ja kansainvälisiä kriisejä ennakoivan First Step Forumin toiminnanjohtaja Johan Candelin tapasi Kairossa Muslimiveljeskunnan johtoa puolisen vuotta sitten.
- Suomessa ei ymmärretä, että veljeskunta toimii kuten armeija. Yksittäisillä veljeskunnan jäsenillä on toki omia poliittisia agendoja, mutta heidän tulee myös totella ohjeita ylhäältä, Candelin selittää.
Maassa elävien kristittyjen elintila on käynyt kapeaksi. Koptikristittyjä on noin 10 prosenttia väestöstä eli noin kahdeksan miljoonaa. Koptien uusi paavi ja patriarkka Tawadros II on ottanut kovin sanoin kantaa demokratian ja vallankumouksen puolesta. Tämä on antanut lisäpontta koptien vastaisiin hyökkäyksiin.
- Niin karulta kuin se kuulostaakin, koptikristityt toivovat nyt, että armeija ottaisi maassa vallan. Se on ainoa ryhmä, joka voi estää villin väkivallan heitä vastaan, Candelin sanoo. Kyllähän se "rauhan uskonto" vilauttelee välillä todellisia kasvojaan.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Lavrov suivaantui Stubbille perustellusti.
Lavrov perusteli suivaantumistaan tosiasioilla Suomen tarinasta sotiemme jälkeen, tutkija Tynkkynen ja pankkihenkilö Sol4881815Sukupuolia on vain kaksi- kohukassista tuli kova tuomio perheenisälle oikeudessa.
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/4d4db0d9-4dda-4ba6-a699-25d725683ad6 Miten näin normaalista kassissa olevasta tekstis3781547Se ei ihan oikeasti vaatisi kuin yhden
Tekstiviestin... Jos rakastat minua vielä toivoisin että laittaisit minulle viestiä. Rakastatko? Oletko oikeasti niin pe641358Eronnut Janni Hussi palaa julkisuuteen - Aloittaa uudessa työssä, joka on aivan uusi pesti Suomessa
Janni Hussi on saanut viime aikoina kohujulkisuutta, kun hänen ja Joel Harkimon avioliitto päättyi eroon kesällä 2025. H171340- 100925
- 51899
JM lukkoliike
Mihin helvetin kuuseen te olette tällä kertaa siirtäneet Lukkoliikkeenne? Sen kerran kun ensimmäisen ja viimesen kerran19876Pankin avajaiset
Osuuspankin uuden toimitilan viralliset avajaiset vetävät väkeä. Kyllä oli outo nauhan leikkaus, kun leikkaajat pyllisti15751Miten kesäsi meni?
Oletko tyytyväinen siihen? Oliko kaivattusi mielessäsi? Lähennyitkö vai etäännyitkö hänen kanssaan?65746Helena Ahti-Hallberg uudessa elämäntilanteessa - Paljastaa eläkehaaveestaan Espanjassa: "Mä.."
Oi, kuulostaa ihanalta eläkepäivillä! Helena Ahti-Hallberg on ostanut kakkoskodin Espanjasta ja hänellä on puolisonsa ka7732