Kaikki valtiot ovat veloissaan, yritykset ja pankit käyttävät valtaansa väärin, on paljon työttömyyttä ja köyhyyttä, työntekijöille maksetaan surkeasti, tavaroita tuotetaan enemmän kuin ihmiset ehtivät ostaa ja markkinointi pitää huolen ett ihmiset ostavat enemmän kuin heillä on varaa. Luonto saastuu ja sotia käydään jotta suuret yritykset rikastuisivat entisestään. Maailmaa pyörittää muutama suuri yritys. Meillä ei ole mitään kontrollia noihin yrityksiin eli meillä ei ole minkäänlaista demokratiaa.
Voidaan tietysti sanoa että kapitalismi toimii, mutta se toimii erittäin harvoille. Kapitalistit tietysti puolustautuvat sillä että kapitalismia ei olla kokeiltu oikealla tavalla. Minä puhunkin reaalikapitalismista, kaikki muu on pelkkää utopiaa.
Voidaan tietysti sanoa että kapitalismi toimii, mutta se toimii erittäin harvoille. Kapitalistit tietysti puolustautuvat sillä että kapitalismia ei olla kokeiltu oikealla tavalla. Minä puhunkin reaalikapitalismista, kaikki muu on pelkkää utopiaa.
Vastaukset 11
Vanhimmat
Niin, olikohan Lenin oikeassa, kun hän ennusti ,että kapitalismin iimeinen ja korkein aste on imperialismi , jolle on tyypillistä yhtiöiden fuusioituminen yhä suuremmiksi ja suuremmiksi.
ne hallitsevat lopulta maailmaa...
Samaa voi sanoa kommunismista. Minusta ainakin kommunismi on kapitalismia pahempi. Yhdessäkään kapitalistisessa valtioissa (kaikki länsimaat luetaan kapitalistisiksi valtioiksi) ei ole johtajana vainoharhaista ja kansalaisten oikeuksia polkevaa diktaattoria. Mitä Stalin sai aikaan: onnistui tappamaan miljoonia ihmisiä. Mitä Lenin sai aikaan: onnistui pahentamaan nälänhätää (joidenkin arvioiden mukaan vähintään viisi miljoonaa ihmistä kuoli nälänhätään vuosina 1921-1922) sekä tietenkin romuttamaan talouden, kun bolsevikit rosvosivat jokaisen yrityksen ajaen yritysten omistajat köyhyyn sekä pahentaen nälänhätää . Ei myöskään pidä unohtaa, että bolsevikit riistivät talonpojilta viljaa ja karjaa pahentaen siten nälänhätää entisestään ja kun talonpojat uskaltautuivat pistämään hanttiin, heidät vangittiin ja lopulta tapettiin. Bolsevikithan ovat tunnetusti verenhimoisia tappajia. Minusta ainakin on käsittämätöntä, että jotkut kommarit kehtaavat puolustella ja vähätellä Neuvostoliiton kauhuja, mutta ei Maon Kiinakaan sen kauniimpi ja onnellisempi ollut kuten ei myöskään tämän päivän Pohjois-Korea, Kuuba, Vietnam ja tietenkin Kiina, jossa edelleen kommunistinen puolue sortaa kansaa.
"Voidaan tietysti sanoa että kapitalismi toimii, mutta se toimii erittäin harvoille."
Kohtahan tuo tullaan taas käytännössä todistamaan:
http://www.taloussanomat.fi/porssi/2013/07/18/porssijohtaja-varoittaa-kuplasta/201310030/170
Mitään yhtäläisyyksiä nykyhetkeen verrattuna? Niinpä, niin ovat kuin kaksi marjaa kummatkin aikakaudet:
http://www.youtube.com/watch?v=ccNilnpvbJg
http://suomenkuvalehti.fi/blogit/nurkanvaltaaja/raju-keskuspankkiiri-rahabyrokraateista-tuli-talouskasvun-takuumiehia
-Urakassa on otettu käyttöön keinoja, jotka olisivat vielä 1990-luvulla saaneet perusvarovaisen Bundesbankin tai Suomen Pankin rahavirkamiehen pyörtymään järkytyksestä.
http://yle.fi/uutiset/barclays_sai_jattisakot_koron_peukaloimisesta/6198536
-Pankki manipuloi libor-viitekorkoa vuosina 2005-2009.
-Myös neljän muun pankin osallistumista korkomanipulointiin selvitetään.
Ei toimi kapitalismi ei, ainakaan rehellisellä pelillä.
Korot ovat Yhdysvalloissa olleet käytännössä nollassa jo viidettä vuotta...
Varma merkki tulevasta:
http://www.kauppalehti.fi/omaraha/bernanke fed alkaa vahentaa velkakirjojen ostoja/201307458025
Totuus on se, että kapitalismi on se moottori joka on tehnyt maailmasta sellaisen kuin se meille nyt näyttäytyy. Jos sinä olet sitä mieltä, että pesemällä toistemme paitoja kaikki voisivat elää onnellisina niin se lienee sinun fantasiasi. Kapitalismi on ainoa joka työllistää ihmisiä ja tuo ruoan pöytään. Meillä on yksi todellinen ungelma jota vasemmisto ja vihreät, muslimeista puhumattakaan eivät lainkaan tajua ja se on maapallon liikakansoittuminen. Se on se joka tappaa meidät ennen pitkää. Ei suinkaan kapitalismi. Kapitalismi on ystävä joka tarjoaa jokaiselle mahdollisuuden olla mukana luomassa jotain parempaa. Jos sinä perustaisit yrityksen, niin mitä ilmeisemmin tekisit sen sitä varten, että sinä saisit siitä mahdollisimman hyvän tuloksen itsellesi. Vai haluaisitko perustaa jonkin hyväntekeväisyyslaitoksen? Tuskin.
Jeps, pidetään ihmiset sairaina, suunnitellaan tuotteet mahdollisimman lyhytikäisiksi jne jne. Muutenhan talous kärsii jos ei kuluteta.
Edvard I alkoi verottaa raskaasti juutalaisia rahanlainaajia.juutalaiset köyhtyivät ja menettivät uuden pankkijärjestelmän myötä yleisen "käyttökelpoisuutensa", mikä johti antisemitismin lisääntymiseen.
Lopulta Edvard I kielsi koron ottamisen kokonaan ja aloitti suoranaiset juutalaisvainot.
Vuonna 1274 juutalaiset pakotettiin kantamaan keltaista merkkiä, ja noin 300 johtavien juutalaisperheiden päämiestä teloitettiin Lontoon Towerissa. Vuonna 1290 Edvard I hääti juutalaiset kokonaan Englannista.
http://fi.wikipedia.org/wiki/Edvard_I_(Englanti)
"Kaikki valtiot ovat veloissaan.." Lopetin lukemisen tuohon. Valtio itsessään ei ole kapitalismia vaan kommunismia kaikki tietää että toisenmailman sodan jälkeen kaikki Euroopan valtiot ja USA on toteuttaneet kommunismia niin kuin yleinen oppi velvollisuus ja sillee
Minkähän takia Lenin oli pakotettu siirtymään NEP-kauteen 1919-1924?
Samoiten Kiinan Maolaisen sosialismin on oltava kapitalistisessa järjestelmässä osallisena, maan hyvinvoinnin vuoksi.
just niin, minkäköhän takia??????
Kapitalismi ei tarvi sosialismia, mutta sosialismi tarvitsee kapitalismia.
Näin se on ja minkään ette voi.