onko sun mielestäsi homous sunti ja selitä miksi
Gallup
Minä
15409
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 15
Vanhimmat
En kertakaikkiaan usko että maailman luojaa kiinnostaa pätkääkään mihin reikään jätkät dumppaa pippeliään. Ymmärrän kyllä että tanttoja moinen asia mietityttää hautaan asti mutta että kaiken herraa... tuskin.
Ihminen joka on homo ei voi asialle yhtään mitään. Se on hyvin usein seurausta poikkeamasta aivorakenteissa. Tietty osa ohjaa miesten ja naisten seksuaalisuutta. Tuossa osassa on rakenteellisia eroja sukupuolittain ja homo miehillä tuo osa on rakenteeltaan useimmiten samanlainen kuin heteronaisilla..ja homo naisilla tuo osa vastaa heteromiesten vastaavaa.
Ei pidä paikkaansa. Homojen aivot on samanlaiset
kuin muillakin miehillä. Homous on lähinnä ihmisen seksuaaliseen identtiteettiin liittyvä henkinen sairaus/poikkeama. Sitä voi hoitaa aivan samalla tavoin kuin muitakin henkisiä sairauksia.
Ei kai sinulla vain ole homofobia, kun noin hervottomia esität? Että sairaus, pah!
Homous ei ole sairaus enempää, kuin heterouskaan. Kysymys on seksuaali-identiteetistä, joka kehittyy useimmissa tapauksissa ympäristötekijöiden vaikutuksesta. Jos ihminen kehittyy homoksi, se tapahtuu säntillisesti luonnonlakien mukaisesti.
Teoriassa kaiketi olisi mahdollista seksuaalisuuntaustakin terapialla muuttaa, vaan ei käytännössä. Seksuaalisuuntaus lienee niitä pysyvimpiä psyyken ominaisuuksia.
Ilmeisesti homous on yhtä vaikeata muuttaa heteroudeksi, kuin heterous homoudeksi.
Siispä paras tapa suhtautua asiaan on, että hyväksymme itsemme ja toisemme sellaisina, kuin olemme.
PS. Erilaisia fobioita tiettävästi kyetään hoitamaan tuloksellisesti, joten rohkeasti vaan...
Älähän itse ala jauhamaan tuota samaa vanhaa potaskaa,säälittävää ruikuttavaa anelua.
Onko sinun mielestäsi diagnoosi jotakin fobiaa.
Kenties liiallisen sairauden pelkoa? Näinkö se jo menee? Maallikko selittää ja sepittää omat sairas kertomuksensa sairaan mielensä mukaan! Oliko tämä nyt tarpeeksi oikea tulkinta ja suvaitsevainen.
Raiskaajakin on ihan normaali ihminen! Tämäkö
sopii myös sinun vapaa-ajattelevaan sukupuoliseen
minään? Onkohan sinulla ollut vaikeuksia heti synnytyksen jälkeen,mahdollisesti vakava happivaje
ja purppuran sinertävä iho?
Olen melkein sataprosenttisesti fobioista vapaa
elämän myönteinen suvaitsevainen suomalainen.
ps. erilaisia mielisairauksia on useita satoja!
Juuri suvaitsevaisuutesi tekee minuun väkevän vaikutuksen!
Harvoinpa kohdalle osuu näin paljonpuhuvaa ja paljastavaa viestiä.
Onko sinulla vaikeuksia ymmärtää sanan suvaitsevaisuus koko merkitys nykymaailmassa.
Minä en homoille ole tehnyt mitään väärää. Sanoin vain mitä mieltä olen asiasta. En ottanut kantaa
yhdenkään ihmisen oikeuteen olla ja elää terveenä tai sairaana. En aio kohdistaa minkäälaisia toimia
ketään sairasta ihmistä tai homoja kohtaan.
Sinun suvaitsevuutesi tässä se todellinen ongelma on. Et edes kykene suvaitsemaan toisen ihmisen vastakkaisia mielipiteitä. Tiedätköhän raukka pieni mitä edes tarkoitetaan suvaitsevaisuudella?
Annan pikkuisen esimerkin. Olen kanssasi erimieltä
mutta siitä välittämättä en hyökkää sinuun kiinne
enkä halua haastaa sinua oikeuteen. Enkä vaadi sinulta mielen muutosta uhkaamalla väkivallalla.
Enkä pyydä sinua vaikenemaan vain siksi että julkealla tavalla suosit raiskaajia ja pedofiilejä
sekä muita seksuaalirikollisia. Enkä pyydä sinua
olemaan kirjoittamatta tänne homoja suosivia kirjoituksia. Joko nyt ymmärrät mistä saattaa olla kyse. Täälläkin saa olla vapaasti jotakin mieltä. Suvaitaan myös toisten mielipiteitä! Tämäkin oli mielenilmaisu,mielepide,kannanotto.
Myönnän, että kyseenalaistin asenteellisuutesi homoutta kohtaan kohtalaisen reippaasti.
Kysyn kuitenkin miksi pillastuit siitä noin perusteellisesti, että sinun oli pakko ryhtyä nimittelemään ja halventamaan minua?
Kirjoitit: "Olen kanssasi eri mieltä, mutta siitä välittämättä en hyökkää sinuun kiinne...".
Tuosta olen erimieltä. Sinähän nimenomaisesti hyökkäsit Gonzalesin kimppuun henkilökohtaisesti. Miksi et halunnut pysyä asiassa?
Kirjoitit myös: "Enkä pyydä sinua vaikenemaan vain siksi että julkealla tavalla suosit raiskaajia ja pedofiileja sekä muita seksuaalirikollisia."
Tämä kyllä paljastaa, että taisin osua todella arkaan paikkaan, kun tukirakennelmasi noin horjuu.
No, jätän sinut rauhaan, ellet välttämättä halua jatkaa.
Taidat ollakkin oikein varsinainen älyn jättiläinen. Ihminen joka omaksuu keinotekoisen minän osaksi minäänsä on syytä tarkastella itseään perinpohjaisesti ja arvioitava omaa mielenterveyttään yhdessä jonkin asiantuntijan ammattilaisten kanssa. Rukoilustakin voi olla apua sinulle silloin kun selvität terv. tilaasi.
Sitten on syytä myös pyytää kirjallinen lausunto
omasta terveyden tilastaan,jotta voi tehdä
tarvittavia johtopäätelmiä ja ehkä myös jonkin asteinen suunnitelma tulevaisuuttaan varten.
Anonyymiin minäänsä kietoutuminen voi olla merkki
pysyvien ihmis-suhteiden vähyydestä.
Täällä ei toinen ihminen voi millään asteikolla mitaten hyökätä toisen ihmisen kimppuun. Koska täällä on vain nimimerkkejä joidenka takana ei
juridisessa mielessä ole kukaan oikeustoimi kelpoinen luonnollinen henkilö. Vaan anonyymi, non persoona,tuntematon kirjoittaja,jonka sanoilla ei ole minkäänlaista painoarvoa. Paitsi silloin jos ne suoraan kehoittaa toisia ihmisiä tekemään rikoksen tai rikoksia. Esim. kehoittaa rotuvihaan tai uskonnolliseen vainoinin.
Ette te ateistit kykenekkään avoimeen keskusteluun ilman toisen osapuolen syytteleyä. Ettekä te kykene tuomaan esille niitä todellisia ongelmia joita tämäkin suomalainen yhteisö on täynnä. Vaan te raukat luuulette, kun syyttelee uskovaisa niin maailma paranee,maailman henkinen tila kohenee aivan itsestään. Hankkiudu sinäkin ajoissa johonkin hyödylliseen toimintaan,johonkin jossa kysytään ihmiseltä hyviä kansalaistaitoja.
Voithan alkaa vaikka vakavasti vammaisten homojen omaishoitajaksi ja tukihenkilöksi.
Et edelleenkään tunnista,tunne suomenkielen sanan suvaitsevaisuus täyttä merkitystä.
Toivottovasti tämä asiantuntematon tekstini auttaa sinua verenkierron tehostamisessa ja saat
uuden ajatteluvaihteen päälle ja alat tosiaankin tekemään ajatustyötä omilla aivoillasi.
En edelleenkään hyökkää sinuun kiinne,kas kun en tunne sinua henkilökohtaisesti,en tiedä sinun elämästäsi mitään,enkä tiedä sinun identiteetin vahvistettuja tunnisteita ja tunnuksia.
Näitpä taas paljon vaivaa, kirjoitit pitkän kirjoituksen ja ojensit aseet minulle tarjottimella.
Enpä nyt kuitenkaan ala niitä käyttää, siitä ei olisi mitään hyötyä kenellekään.
Kaikkea hyvää sinulle! Koitahan pärjäillä!
Halusin tarkastella vain kuinka ymmärtäväinen ja suvaitsevainen pohjimmiltaan olet. Et selvinnyt
aivan puhtain paperein,mutta on toivoa,jotta ihmisyytesi vielä puhkeaa kukkaan ja opit älykkään väittelyn perus-säännöt, siis sitten kun joku sinua vähän kouluttaa kunnolla. Aseiden tuominen keskusteluun osoittaa vain sinun sotaisaa kapina luonnetta ja miehisiä piirteitä joissa olen havaitsevani lieviä naismaisuuksia.
herramunjee.
"Enkä pyydä sinua vaikenemaan vain siksi että julkealla tavalla suosit raiskaajia ja pedofiilejä sekä muita seksuaalirikollisia."
Mieti nyt vähän mitä kirjoitat. Mitä tekemistä homoudella on raiskaajien, pedofiilien ja muiden seksuaalirikollisten kanssa? Ja kuka heitä on täällä puolustanut? Luetko omiasi, oletko tyhmä vai etkö vain osaa pysyä aiheessa?
onko heteroseksismi synti
Itse en ole homo, mutta ei homous mikään synti ole, miksi olisi?
Homothan ovat tosi rentoja ja hauskoja tyyppejä!
siis,.. no voi että.
Eihän asia joka on rento ja hauska voi olla syntiä niinkö?
Jokainen homo on aivan samalla tavalla syntinen kuin kuka tahansa meistä. Homous luetellaan synniksi raamatussa joten minusta se silloin kristinopin mukaan on syntiä riippumatta siitä onks se nyt nii coolia tai ei. Minä en hyväksy että pappi vihkisi avoiliittoon homoparin samalla tavalla kuin en myöskään odota että pappi siunaisi minun syntini alttarilla ja yrittäisi helpottaa syyllisyyteni tuskaa joka ei kuitenkaan helpottuisi, eikä sen tarvitsekaan helpottua, pysynpähän nöyrempänä.
huih, taidan nyt olla se homofobinen ja vanhanaikainen.. nyyh. voi minua.