Tapahtuipa kesälomareissulla...
Ajoin pläkässä muutaman tunnin koneella, eikä mitään ongelmia. Mutta kun tulimme satamaan ja kierrokset koneessa olivat hyvin pienet, niin melko pian alkoi pilli huutamaan koneen ylikuumenemisen johdosta.
Tuleeko mieleen, että mikä voisi olla syynä moiseen? Eli jäähdyttää, kun on kierroksia, mutta pienillä kierroksilla ei.
Ajoin pläkässä muutaman tunnin koneella, eikä mitään ongelmia. Mutta kun tulimme satamaan ja kierrokset koneessa olivat hyvin pienet, niin melko pian alkoi pilli huutamaan koneen ylikuumenemisen johdosta.
Tuleeko mieleen, että mikä voisi olla syynä moiseen? Eli jäähdyttää, kun on kierroksia, mutta pienillä kierroksilla ei.
Vastaukset 15
Vanhimmat
Arvaus: pilli huutaa öljyn paineesta ja sammuu kun tyhjäkäynnillä lisäät hieman kierroksia?. VP malleissa yleinen "ominaisuus"
Olin siinä auringonpaisteessa katsovinaan, että merkkivalo olisi ollut lämmölle. Olen siitä melko varma, mutta en nyt vannomaan kuitenkaan menisi. En tullut kokeilleeksi sammuuko pilli, kun kaasua lisää. Sammutin moottorin aina viivyttelemättä.
Jos kuitenkin on kuvaamani yleinen öljynpaineongelma kuumassa pikkudieselissä niin hieno synteettinen moniasteöljy pois ja paksu mineraaliöljy tilalle. Ellei auta niin öljynpaineanturin vaihto kalliiseen hintaan. Ongelma perimmiltään taitaa olla antureissa eikä todellisessa öljynpaineessa- väitti VP huolto.
Vesipumpun siipi kannattaisi katsoa.
Tarkasta veden saanti.
Pakoputkesta pitää tulla silkkaa vettä.
Valkoinen vesihöyry kertoo vedensaantiongelmasta.
Olen löytänyt imuputkesta muoivinkappaleita, jotka suolkivat virtauksen osittain ja vain ajoittain.
Juu kyllä sieltä höyryä puskee veden lisäksi! Noh nyt pitää etsiä se tulovesiputki. Onko mahdollista puhdistaa putki veneen ollessa vedessä?
Juttu menee seuraavasti: jos ajat kone kuumana isoilla kierroksilla ja pudotat tyhjäkäynnille niin pilli soi. Se on öljynpainevaroitin VP:ssä - ei jäähdytydvesi.
Jos jäähdytysveden saanti, tai jäähdytys muutoin, ei pelaa niin pienillä kierroksilla kaikki on hyvin mutta suurilla kierroksilla keittää jäähdytysveden. Mutta silloin PILLI EI SOI.
Voiko jotain tehdä nene vedessä? Voi. Tarkistat/ vaihdat impellerin. Irroita meriveden tuloputki ja puhalla. Toteat onko auki väljästi eli ei mitään vastusta. Jos epäillyttää niin pohjan läpiviennin ollessa auki rassaat esim. viemärirassilla letkun ja läpiviennin.
Jos edelleen epäilet jäähdytystä ja jossain vaiheessa olet havainnut impellerin palasia puuttuvan siivistä? Sitten on seuraavana lämmönvaihtimen irroitus ja putsaus. Seuraavaksi pakosarjan varsin ahtaan reiän putsaus, minne neopreenimusut menevät ja se reikä palaa ja ruostuu kiinni.
Mitä mitä?
Samoilla jäljillä oon seppomartin kanssa. Kuumenemista en epäilisi pillin huutamisen syyksi. Pilli soi kolmesta eri syystä: Lataus, lämpö ja öljynpaine.
Onhan sulla laponestoventtiili jäähdytysveden putkessa pakoputkeen? Kokeile kädellä sitä letkua, joka sinne laponestoventtilille menee. Siitä saa jonkin käsityksen jäähdytysveden lämpötilasta.
Ja öljyistä myös samaa mieltä: Yksiasteiset mineraaliöljyt koneeseen, toimii parhaiten. Itse oon käyttänytr Mobilin Delvacia. Ei paineet heittele.
Selvisikö ongelma?
Kiitos vastauksista! En vain ole vielä ehtinyt veneelle tekemään tarkistuksia. Kirjoittelen kyllä, kun on asia taas edennyt.
No niin! Nyt alkaa olla mysteeri ratkeamaisillaan!
On saatu selvitetyksi, että tuo laponestoventtiili on laitettu imupuolelle. Siis ennen merivesipumppua, jolloin se on ottanut järjestelmään turhaa ilmaa.
Eiliset kokeilut ilman laponestoventtiliä saivat veden kiertämään todella hyvin!
Tänään olisi tarkoitus yrittää saada laponesto värkättyä sitten merivesipumpun jälkeen.
Kone toimi viime syksyn normaalisti luultavasti meriveden lämpötilan tippuessa ja selvittelyt jatkuivat vasta keväällä täysimääräisinä ilmeisen hyvin lopputuloksin.
Avaa se laponestoventtiili ja putsaa se. Siellä sisällä on sellainen hyvin pieni kumi, ehkä 5mm. halkaisijaltaan. Ota se varovasti pois ja putsaa venttiili kertyneestä sakasta. Puhaltaessa ilman pitäisi liikkua vain toiseen suuntaan.
Juu on Aki tehty jo. Olihan siellä moskaa...
Tuossa on manuaaali kyseiseen koneeseen: https://docs.google.com/file/d/0B59nNfZyPkZUNGY0OWJmMzktZWY4Yy00MzA4LWE2NDItYzliMDYyYjIwMTUz/edit?hl=en_GB&pli=1
Sivulla 33 on kaaviokuva oikeasta letkujärjestelystä laponestoventtiilin kera. Tässä koneessa se tulee vesipumpun ja lämmönvaihtimen väliin (kun yleensä se asennetaan lämmönvaihtimen ja pakokäyrän (raiserin) väliin).
Nyt kun sulla oli se laponestoventtiili virheellisesti asennettu pohjaläpiviennin ja vesipumpun väliin, niin pienillä kierroksilla tuli ilmaa enemmän kuin vettä. Isoilla kierroksilla siitä pienestä laponestoventtiilin reiästä ei tullun niin paljon ilmaa (suhteessa veden määrään) ja jäähdytys toimi paremmin.
Ja vielä linkki korjaamomanuaaliin: http://www.bluemoment.com/manuals/Volvo_Penta_MD2010-20-30-40.pdf mutta tuossa toisessa manuaalissa on kaikki, mitä omistaja/käyttäjä tarvitsee.