YLE:n toimittaja Petri Sarvamaa vertasi aamu tv:n
lähetyksessä George Bushia Natsi-Saksan propagandaministeri Göbbelsiin
Sarvamaa vääristeli Bushin puhetta niin, että Bush olisi sanonut: "haluatteko totaalista sotaa terroristeja vastaan ?" ja kannattajat olisivat huutaneet: "haluamme totaalista sotaa"
Eli Sarvamaa vertasi rivien välissä Bushia Göbbelsiin
lähetyksessä George Bushia Natsi-Saksan propagandaministeri Göbbelsiin
Sarvamaa vääristeli Bushin puhetta niin, että Bush olisi sanonut: "haluatteko totaalista sotaa terroristeja vastaan ?" ja kannattajat olisivat huutaneet: "haluamme totaalista sotaa"
Eli Sarvamaa vertasi rivien välissä Bushia Göbbelsiin
Vastaukset 6
Vanhimmat
että yle on paska! Repivät ihmisten rahat väkisin ja lähettävät jotain fst shaicce ohjelmia!
ei ollenkaan huonoimpia vertauksia...
Usa:n pressahan on tavallaan myös meidän,sillä USA:tapahtumat vaikuttavat talouteemme enemmin,kuin Halosen autot ja muu ylläpito.USA omistaa suomen orjatyöläiset.
Presidenttiä nimen omaan pitää arvostella muita herkemmin.
"Son ny slut", sano akka ku lihat loppu! Suomen peli on pelattu! Herrasväki on myynyt maamme pilkkahinnalla! Kenraalikuvernöörin palatsista, keskeltä Helsinkiä, tulee määräykset maamme köyhien nöyryyttämiseksi ja kansan työn tuloksien imuroimiseksi amerikkalaisille keinottelijoille!
Mikä ihmeen herrasväki? No, tietenkin se, joka limittää, sopeuttaa ja muokkaa Suomen talouselämää ja sota- ja poliisilaitosta amerikkalaisen formaatin mukaiseksi hirvittäväksi konklomeraatiksi, jonka perimmäisenä tarkoituksena on maailman luonnonvarojen riisto ja kulttuurien hävittäminen! Herrasväen, joka riemumielin varustaa Hornetit hyökkäysvarustuksin, liitopommein käydään savimajakansojen siviiien, lasten, naisten ja vanhusten kimppuun! Tälläistä herrasväkeä Suomessa tänään löytyy muualtakin kuin sotalaitoksen ent. ja nyk. komentajakunnasta; ovat sen itse sanoneet!
tähän väliin korrektin ja diplomaatisin sananvalinnoin esityksen, jossa ohuesti viittasin Yhdysvaltain ja Suomen yhteistyöhön maassamme sekä koko maailmassa. Ainoastaan kellonaika on näkyvissä! Ennakkosensuuria ei maassamme saisi olla!