Talvivaaran kaivos myrkyttää ihmisiä(kin) Kainuussa ja

Savossa, laillisesti

Talvivaara kiittää konsulttiyhtiötään sopivilla määrillä euroja hyvistä "tutkimustuloksista". Kyllä tällaisia analyysejä voi hyvillä mielin laittaa valvoville viranomaisille.

http://files.stoptalvivaara.org/30/www.stoptalvivaara.org/edit/doc/Kalkitusalueet_Liite_2__Ramboll_4_7_2013.pdf

http://files.stoptalvivaara.org/30/www.stoptalvivaara.org/edit/doc/Kalkitus-sakat_Ramboll_4_7__2013_kuvaLiite_3.pdf

Lisää materiaalia vaikkapa Kainuun ELY:n ympäristöasioista vastaaville:

http://www.flickr.com/photos/stoptalvivaara/sets/72157634686025289/

http://www.youtube.com/watch?v=tK60kkkPcyM

5

176

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • stora upm

      Se on hauskaa, kun laaditaan ja tilataan kaikenmaailman tutkimuksia ja raportteja ja lyödään paperia pöytään ja kätkeydytään samalla niiden taakse ikäänkuin noilla papereilla muutettaisiin ikävät asiat positiivisempaan valoon.
      Totuus on ettei kukaan jaksa oikeasti lukea tuollaista kapulakieltä ja hengästyttävän pitkiä raapustuksia, joita ei kyetä edes tulostamaan kaksipuolisesti. Näin paperin määrä saadaan tuplattua ja uuvuttavuus-aste triplattua.

      Kuinka paljon oikeusistuntoihin kannetaan papereita. Kuutiotonneittain vuositasolla. Siellä sitten paperit mittelee keskenään ja äänestetään lopulta paras paperi.
      Siksi oikeuden ammattilaisilla on xtra-paksut salkut.

      • riitta repo

        Talvivaaran haukkumisen hoitaa löhimmä pieni espoosta kotoisin oleva hihhuli suklaa nenä porukka joilla ei ole tietoa eikä mitään käsitystä asioista. hyvä että suomeen saadaan paljon uusia kaivoksia.


    • Riitta repo1

      Stop talvivaara: lähinnä ponnari, espoo, hihhuli, suklaanenä porukkaa ...ei mitään käsitystä teollisuudesta mitä ne haukkuu, eikä tietoakaan. Väärää tietoa levittävät ja aiheuttavat vahingoa koko Suomelle

    • Kyllästetty

      Talvivaara häviää maatalouden keinolannotteille kirkkaasti.
      Olemme juoneet vuosi kymmeniä, keinolannotteiden saastuttamia pohjavesiä.
      Järvien kalojen ja metsän eläinmet saa myös siitä osansa, kasvimyrkkyineen.

      Kepulaisilla on rajoitettu muisti ja vastuuajattelu.

    • EI toivoa

      Maatalous ja keinolannoitteet tappaa Suomessa eniten ja tuhatkertaisesti.

      Kaikka suojaus toimet pojavesiin,lähes kokonaan torpattu,kepun ansiosta.

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Haluaisin rakastaa sinua

      Ja olla sinulle se oikea... Rakastan sinua 💗💗💗
      Ikävä
      42
      4360
    2. Vain vasemmistolaiset rakennemuutokset pelastavat Suomen

      Kansaa on ankeutettu viimeiset 30+ vuotta porvarillisella minäminä-talouspolitiikalla, jossa tavalliselta kansalta on ot
      Maailman menoa
      138
      4099
    3. Tiedätkö mihin

      Ominaisuuksiin rakastuin sinussa?
      Ikävä
      64
      3756
    4. onko kaivattusi

      vaarallinen? :D
      Ikävä
      113
      3666
    5. Purra on kantanut vastuuta täyden kympin arvoisesti

      Luottoluokituksen lasku, ennätysvelat ja ennätystyöttömyys siitä muutamana esimerkkinä. Jatkakoon hän hyvin aloittamaans
      Maailman menoa
      34
      3557
    6. Persut huutaa taas: "kato! muslimi!"

      Persut on lyhyessä ajassa ajaneet läpi kaksi työntekijöiden oikeuksien heikennystä, joita se on aiemmin vastustanut. Pe
      Maailman menoa
      73
      3382
    7. Pieni galluppi

      Mitäs lahjaa odotat joulupukilta.
      Ikävä
      88
      2946
    8. Olisiko sinulla

      Jonossa vaihtoehtoja, ehkä
      Ikävä
      54
      2845
    9. Mitä tuntemuksia

      Rakkaasi ääni herättää?
      Ikävä
      25
      2646
    10. Korjaamo suositus

      Vahva suositus Kumpulaisen korjaamolle vanhan 5-tien varrelta! Homma pelaa ja palvelu ykköslaatuista. Mukavaa kun tuli p
      Hyrynsalmi
      14
      2364
    Aihe