Karppaaminen lopahti alkuunsa

Vieläkö joku vetää voita läskin päälle, vai onko tuo karppausvillitys mennyt kokonaan pois muodista ja palattu normaaliin terveelliseen ruokavalioon?
13122
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 13

Vanhimmat

Karppaus ei loppunut alkuunsa, vaan se jatkuu eikä se lopu koskaan! Siitä ei vain uutisoida, koska se on jo vanha uutisaihe. Tuhannet suomalaiset ovat laihtuneet karppauksen avulla, useimmat 20-40 kiloa. Pyri samaan! Sanoin: PYRI!!!

Äänestä
  • En ala karppaamaan ja syömään ainakaan epäterveellisiä eläinrasvoja, sydänkohtaushan siitä on lopputuloksena.

    Karppausinto loppui ennenkuin se oli kunnolla edes alkanutkaan. Minkähän villityksen ne seuraavaksi keksivät?

    Äänestä

  • TOTTAPAS! kirjoitti:

    En ala karppaamaan ja syömään ainakaan epäterveellisiä eläinrasvoja, sydänkohtaushan siitä on lopputuloksena.

    Karppausinto loppui ennenkuin se oli kunnolla edes alkanutkaan. Minkähän villityksen ne seuraavaksi keksivät?

    Usko vain rauhassa mitä sanotaan. Elä sitten ihmettele kun sillä suositellulla ruokavaliolla "leipää perunaa margariinia" saat diabeteksen tai sydän/verisuonitaudin.

    Äänestä

ei toimi jos urheilee paljon. Energiavarastot yksinkertaisesti tyhjenevät. Karpaaminen toimii jos liikkuu vain vähän tai kohtuullisesti.

Äänestä

Se on rankka mutta erittäin tehokas. Vaatii todella kovaa itsekuria. Vaatii myös hyvää mielikuvitusta että saa jotakin makua sapuskoihinsa.

Äänestä

Kulutat enemmän kuin syöt.Siinä se on kaikessa yksinkertaisuudessaan! Annan vieläpä 100% takuun että toimii.

Monipuolista ravintoa.

Kutsuttakoon tätä sitten vaikka norppaamiseksi.Eli normaaliruokavalio jossa kulutus on yli tankkauksen.

Äänestä

Täysjyväviljasta tehtyä leipää on mainostettu jo 40 vuoden ajan, ja mainostetaan edelleenkin. Siitä puhutaan arkisena ja tärkeänä asiana joka päivä.
Täysjyväviljan brändi ei ole yhtään mennyt pois muodista, kaupan tarjouksissa niitä näkee päivittäin.

Mutta AINOAKAAN kaupan ilmoitus ei enää mainitse karppaamisesta mitään. Se hölmöily ja muoti oli, meni ja se on nyt jo unohdettu.

Varmaan taas 10..20 v. päästä siitä hölistään parin kuukauden uusi kiivailujakso, ja taas uusi sukupolvi karppaa oman 4 kk jaksonsa.

Äänestä

on yksinkertaisuudessaan sitä, että ymmärretään ettei ihmisen ole terveellistä syödä niin suuria määriä tyhjää hiilihydraattia kuin teollinen nykyruokavalio tyrkyttää.

Jo normaalit terveyssuositukset vihanneksien ja hedelmien lisäämisestä ja sokerin ja vehnän vähentämisestä ovat epäterveelliseen ruokavalioon verrattuna karppaamista.

Hölinät voin ja eläinrasvan tolkuttomasta ahmimisesta karppaamiseen kuuluvana, ovat karppaamista vastustavien älytöntä olkiukkoilua.

Äänestä

Laittakaa sitten karppausintoiset se tiedotukenne asiasta kuntoon.

Keskimääräiselle karppauksesta kuulleelle nimittäin Karppaus = Atkinsin dieetti.

Karppaaja saa syödä läskiä ja sianper-settä ja mitä tahansa liha- ja kalaruokia ja lenkkimakkaroita niin paljon kuin sielu sietää, ja niin paljon kuin ikinä vaan aksaa. Pitää ainoastaan vältellä hiilihydraatteja. Eli käytännössä kaikkea viljatuotteita. Kuten myös kasvimargariinit on korvattava eläinrasvaisella voilla..

Minullekin, lyhyen karppauksen oppimäärän tuotepakettien kyljestä lukeneelle karppaaminen tarkoittaa suunnilleen ja yksinkertaistettuna tätä.

Äänestä

Karppaaminen meni ja hörppääminen alkoi. Hörppääminenhän on todettu tehokkaammaksikin, jos parin viikon kuurilla lähtee 80 kg läskiä, ... - eli vaimo.

Äänestä
  • Oliko ostovaimo lihonut noin paljon :)

    Äänestä

  • Late lapista kirjoitti:

    Oliko ostovaimo lihonut noin paljon :)

    Feikkilatelle tiedoksi, että ei ollut, eikä edes ostovaimo. Aasialainen vaimoni pyörittelee edelleen yhteisiä bisneksiämme ja hänellä riittää ostovoimaa mihin milloinkin tarvitsee, kortti on yhteiselle tilillemme, mutta hän ei jostain syystä halua tuhlata, vaan käyttää sitä hyvin säästeliäästi, mutta mitä se haittaa?

    Äänestä

Karppaus on "voita läskin päälle" ainoastaan karppauksen vastustajien mielestä.

Karppaukseen kuuluu mm. runsas vihannesten syönti, teollisesti käsittelemättömät rasvat, pähkinät, proteiinit lihasta, kalasta ja maitotuotteista.

Karppaamiseen EI kuulu mm. perunalastut, limodaadit, sokeri- ja hiilihydraattipommit, pottu leipä joka hemmetin aterialla. Sokeroidut jogurtit. Sokerrrrihuurrrettut maissihiutaleet. Joka paikkaan tunkeva vehnä.

Mielummin järkikarppaus kuin liikaa hiilihydraatteja.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 40 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


10:38 kirjoitti:

Vieläkö joku vetää voita läskin päälle, vai onko tuo karppausvillitys mennyt kokonaan pois muodista ja palattu normaaliin terveelliseen ruokavalioon?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu