Olin kaverin ja tämän paremman puoliskon kanssa menossa kauppaan mersulla, kun parkkipaikan puolelta meinaa ajaa kylkeen punainen mazdan citymaasturi. Olisi komeasti pamahtanut kylkeen jos kaveri ei olisi jarruttanut. En tiedä onko mazdassa niin korkea maavara ettei näe muita autoja vai ajaako kuski mutu-tuntumalla, mutta kuski voisi alkaa ottamaan muut autoilijat huomioon, vaihtaa autoa matalampaan tai jättää ajamisen muille.
Turtolan citymarket 19.07.13
Damn you maniacs!
10434
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 10
Vanhimmat
Merseedes bents, persiillens lens!
Citytraktorit Turtolan pellolla on jokakeväinen näky eikä siinä hankkijan lippiksen alta näy välttämättä, onko alla mersu vai lada...
Turtolassa ajavat mielellään muutenkin silmät kiinni. En sitten tiedä, onko sama tilanne muuallakin Treen automarketeissa, tuolla tulee useiten käytyä kuitenkin. Varsinkin jalankulkijoiden niskaan olisi monen mielestä kiva kaasutella... :(
jos tuli oikealta eikä kolmiota, niin oli oikeassa. parkkipaikat aina vaikeita.
Parkkipaikalla ei oikealta tulevan väistämissäännöt välttämättä päde. Kaikki väistävät kaikkia.
Mutta aloittajan kirjoituksesta saa käsityksen, että tämä oli ajamassa kokoojakatua pitkin ja parkkipaikan puolelta joku oli ajanut eteen.
Omalta parkkipaikaltaan poistuva tai parkkialueelta poistuva (ajotielle tuleva) väistää. Ainakin Turtolassa se alue on melko huolellisesti rajattu. Parkkialuetta kierretään vastapäivään. Näin ollen oikealta tulevaa kiertäjää väistetään.
Käytännössä: aja parkkialueella niinkuin jokainen kuljettaja yrittäisi osua autoosi, ja jokainen jalankulkija yrittäisi jäädä autosi alle.
Parkkipaikan sisällä ei ole väistämisvelvollisuuksia vaan kaikki ruutujen välissä olevat väylät ovat tasa-arvoisia. Oikealta tuleva ei ole mitenkään erityisasemassa parkkialueella. Eikä missään sanota, että parkkialuetta kierretään vastapäivään. Turtolassakin on niin paljon ruutuja ja iso parkkialue, että siellä risteillään vähän joka suuntaan. Kaikkien on varottava ja väistettävä toisiaan. Vähän kuin edellinen kirjoittaja sanoi.
Eri asia on, jos parkkialueelta tulee kokoojakadulle, siis isolle väylälle joka johtaa kiertoliittymään. Sinä parkkialueelta tuleva on väistämisvelvolinen. En muista, onko liittymissä kolmiot.
No eikö se ole sama kun nämä neropatit ketkä tykkää availla auton ovia niin että lähtee ovi ohittavan mukaan. Joitain sääntöjä ei ehkä ole kirjoitettu lakiin (?), mutta 90% kuskeista niitä kuitenkin sanomattakin noudattaa. Sitten on nämä 10% joita ei koske mitkään säännöt eikä edes laki, niitä pitää varoa.
Täysin omakeksimä sääntö, että parkkialueella pitäis jotenkin kiertää aina vastapäivään. Mainitulla Citymarketin parkkiapaikallakin on lukemattomia paikkoja joista voi ajaa parkkipaikalle sisään ja ulos, seurauksena on, että liikennettä on tasan joka suuntaan.
Ainoa ohje on, että jokaisessa mahdolisessa paikassa varoo, ettei töytäse ketään.
Kyllä parkkipaikoilla on voimassa ihan normaalit väistämissäännöt. Eli oikealta tulevaa väistetään, ihan sama minkä kokoista väylää pitkin ajat.
http://www.finlex.fi/fi/oikeus/kko/kko/1989/19890046?search[type]=pika&search[pika]=pysäköintipaik*
"Oikeudelle jätettyjen karttapiirrosten perusteella raastuvanoikeus on edelleen katsonut selvitetyksi, että A ja B olivat kuljettaneet henkilöautojaan teillä, joita oli pidettävä samanarvoisina, koska sekä A:n että B:n käyttämiä teitä voitiin liikennöidä kumpaankin suuntaan ja koska molemmat tiet sijaitsivat pysäköintialueeksi katsottavalla alueella ja palvelivat vain liikennöintiä pysäköintiruutuihin tai niistä pois. Koska tällainen pysäköintialue oli yleisesti liikenteeseen käytetty, oli siellä noudatettava tieliikennelain säännöksiä soveltuvin osin. Huomioon ottaen teiden samanarvoisuus oli tieliikennelain 14 §:n 1 momentista ilmikäyvän oikeusohjeen nojalla katsottava tällaisten teiden risteykseen tulevan olevan velvollinen väistämään oikealta tulevaa liikennettä. Näin ollen A:n väitettä siitä, että B olisi ollut tieliikennelain 14 §:n 3 momentin nojalla väistämisvelvollinen, ei ollut pidettävä oikeana."
Pellolla on helpompaa ajaa citytraktorilla, jos ei liikennesäännöt ole hanskassa.