Kun rantaväylän poistamisella Ranta-Tampellan alue saadaan kuulemma kiinteästi muun kaupunkirakenteen yhteyteen niin ollaanko nyt samalla tunneloimalla rautatiekin pois. Muutenhan se tavoite ei toteudu huonostikaan.
Minkähän takia ei sitten tunneloida myös Tampereen Valtatietä, että saataisiin Ratinanrannan asuinalue "kiinteästi muun kaupunkirakenteen yhteyteen". Olisko jollakin tarjota jokin selitys.
Minkähän takia ei sitten tunneloida myös Tampereen Valtatietä, että saataisiin Ratinanrannan asuinalue "kiinteästi muun kaupunkirakenteen yhteyteen". Olisko jollakin tarjota jokin selitys.
Vastaukset 15
Vanhimmat
Ei tunneloida. Alueen kehittäminen ei sitä vaadi.
Sinun kannattaa olla yhteydessä kaupungin kaavoitukseen Tampereen Valtatien tilanteesta. He ovat varmasti hyvin kiinnostuneita näkemyksistäsi.
"Alueen kehittäminen ei sitä vaadi."
Vaan kerropas se miksi Ranta-Tampellan "kehittäminen" vaatii maantien tunneloimisen mutta ei rautatien. Näin ollen puhe tuo alueen saamisesta muun keskustan kiinteään yhteyteen on vain puhetta, selkokielellä propagandaa.
Mutta nyt et sitten huomannut laskea paljonko rakennusoikeutta saataisiin Treen Valtatien päälle jos se tunneloitaisiin. Tältä osin ihan sama juttu Pyhäjärven puolella kuin Näsijärven rannassakin, järvi kuin järvi.
Et ole tutustunut aiheeseen? Siihen on parempiakin tietoväyliä tarjolla kuin Suomi24-laatukeskustelupalsta.
Minulta on varmasti jäänyt huomaamatta tehdä yhtä jos toistakin laskelmaa. Enkä kyllä ymmärrä, miksi minun niitä pitäisi tehdä.
Rautatie ei haittaa kun tehdään useita alituksia nykyisten ison ja pienen lisäksi. Tosin ne uudet alikulut puuttuvat laskelmista, miten sattuikaan. Alituksen hinta on n. 15 milj. euroa/kpl. Että laskekaa siitä lisää kuka tahtoo.
Joku peelo kysyy tässä vaiheessa "Tunneloidaanko rautatiekin". Luulisi nyt, että jos haluaa ottaa asioihin kantaa, niin on pikkasen tarkemmin tutustunut taustoihin.
,,,Luulisi nyt, että jos haluaa ottaa asioihin kantaa, niin on pikkasen tarkemmin tutustunut taustoihin. ,,,
Voisitko pikkasen väläyttää osaamistasi ja avata taustoja meillekin. Kun me ollaan vähän tyhmiä eikä tajuta niitä taustoja ilman että joku viisas ne kertoo.
http://www.tampere.fi/liikennejakadut/projektit/rantavaylantunneli.html
Tuosta on hyvä aloittaa tyhmempienkin!
Onko tuo kokeneen neuvo, sinutko auttoi alkuun?
"Kun me ollaan vähän tyhmiä eikä tajuta niitä taustoja ilman että joku viisas ne kertoo"
Todellakin. Tunneliasiaa on nyt veivattu useita vuosia, ja sitten tulee joku mettäläinen joka muka ei ymmärrä mistään mitään. Salli mun pikkasen vinosti hymyillä.
Ota rohkeasti selvää ja lue!
Pitääkö paikkansa se mitä Tamperelaisessa oli, että VR haluaisi aseman ja Lielahden välille nykyisten kahden raiteen asemesta 4 raidetta? Siitähän vasta varsinainen barrikaadi tulisi.
Pahempi olisi kuin Berliinin muuri. Hahhaa, kiinteästi muun keskustan yhteydessä, sallikaa mun nauraa kun välissä on 4 junaraidetta eli melkein jo ratapiha. Ja junat siinä möyryää yötä päivää.
Rakennetaan koko kaupunki täyteen sellaisia hirviömäisiä torahammasmaisia rakennuksia joita kaavaillaan Keskusareenan läheisyyteen.
Kansi koko kaupungin päälle ja torammaskaupunki siihen päälle.
Sillain saadaan lisää rakennustilaakin kun vedetään kansia ja rakennuksia niiden päälle.
Joo, tunneloidaan koko kaupunki. Rankennetaan tunneleita kaupungin päälle ja alapuolelle.
Tehdäänpäs niin, että pannaan asutus maan alle ja autot jää maan päälle. Minusta se olisi nastaa. Tai siirretään ainakin nuo kesämölyfestarti maan alle tai koko Keskusareena.