Voiko adventistipappi tehdä parannuksen adventistisesta harhaopista tai yleensä synnistä?
Adventistitohtoripappi Timo Flink vakuuttaa ja opettaa:
"Hengen avulla meidän on mahdollista elää lankeamatta synnin tekemiseen. Kyllä, tämän olen kertonut montakin kertaa."
Adventistitohtoripappi Timo Flink vakuuttaa ja opettaa:
"Hengen avulla meidän on mahdollista elää lankeamatta synnin tekemiseen. Kyllä, tämän olen kertonut montakin kertaa."
Vastaukset 8
Vanhimmat
Ehkä tuossa lausunnossa Timolla on ajatus siitä, että Hengen avulla ja ainoastaan on tämä lankeamattomuus olemassa. Eikä sitä sovi epäillä, sillä raamattu yksin sanoo, että Hän antaa voiman.
Vai meinaatteko, ettei Henki pystyisi johtamaan voittoon.
Sitten se realimaailma, jossa uskova Hengen johdossa asuu. Hän käy taistelua lihaa vastaan. Tässä taisetelussa se meidän valinta on vajaamittainen ja se lankeamisen mahdollisuus on jokaisella, Timollakin. Koska jo hän luulee seisovansa, niin.....
Myös on näin, että mitä isompi puu, sitä korkeammaltahan se kaatuu.
Nöyryys, se on uskontunnustuksen perusedellytys, "kaiken voin Hänessä" mutta se ei sulje meitä lankeamattomuuden kaapuun. Olemme edelleen liha.
Väärä "mielenasenne", voi johtaa kovuuteen uskovassa. Voi asettaa toisen vaakakuppiin ja itse seisoo toisellapuolen ja "vaatii" samankaltaisuutta.
Ehkä toinen on vahvempi toisessa, mutta se ei tarkoita sitä, me oman mitan mukaan jaamme tuomiot ajassa.
Miksiköhän Jeesus tuli aikaan? Syntisiä pelastamaan ja joku jopa mittasi itsensä suurimmaksi tuossa vaakakupissa.
Siinä tapahtui se, että hän tunnisti itsessään asuvan vanhan minän, aivan ehtooseen asti. Se on realitotuus, emmekä me pääse siitä mihinkään.
Jos jollain on kovin leveät hartiat, olkoon minkäniminen nyt kirkkokunta missäkin, niin Jumala kyllä hioo ja oikoo niitä särmiä ihmisessä sun toisessa.
Timo Flink on tehnyt itsestään Jeesukseen verrattavan?
Hän ei ole langennut syntiin lainkaan?
Joka siis itsensä ylentää, se alennetaan.
Kaikkihan sen huomaavat, kuinka T. Flink ajaa vain omaa ja "klaaninsa" etua, vaikka hän sen valheellisilla korulauseillaan yrittää peittää. Hänen kirjoituksensa tälläkin palstalla todistavat sen.
Timo kuluu siihen "susilaumaan", joka on pukeutunut lammasturkkiin, hämätäkseen lammastarhassa olevat, eli hän kuuluu adventistipastorikuntaan.
Miksi valehtelet ? Tuottaako se sinulle jonkinlaista tyydytystä?
Ja nyt kun vain pystyisit todistamaan yhdenkään väitteistäsi muuksi kuin tekopyhäksi ja aiheettomaksi solvaukseksi.
He ovat susia nimimerkille: Älä sano väärää todistusta lähimmäisestäsi.
Sillä tuo mitä kirjoitat Timo Flinkista ei ole totta.
Ei T. Flink pysty pitämään ainuttakaan 10-käskyn lakia ja siksi hän on täysin riippuvainen Jumalan armosta. Varmaa tosin ei ole, että T. Flink pelastuisi koskaan.
"Minä armahdan kenet armahdan."
Suosittelen lukemaan Paavalin roomalaiskirjeen luvut 7 ja 8, ja sitten 1. Johanneksen kirjeen. Sitten ymmärrät, mitä tarkoitan.
1Jo 4:20 Jos joku sanoo: "Minä rakastan Jumalaa", mutta vihaa veljeänsä, niin hän on valhettelija. Sillä joka ei rakasta veljeänsä, jonka hän on nähnyt, se ei voi rakastaa Jumalaa, jota hän ei ole nähnyt.
1Jo 4:21 Ja tämä käsky meillä on häneltä, että joka rakastaa Jumalaa, se rakastakoon myös veljeänsä.
Tuo saattaa olla vaikea läksy, ellei selitä sen tarkoittavan vain yhden nimen seurakuntaa, jonka yhteiskuntakin tulkitsee määrätyksi suunnaksi.
Jos sen tulkitsee koskevan vain määrättyä kirkonnimeä, veljet on siellä sisällä, kuten Jehovilla on.
Mutta jos raamatun mittapuu pitäisi ottaa huomioon, niin tulkitsija on vaikeassa paikassa, sillä nyt Herra tuntee omansa ja seurakunta onkin jotain muuta.