Suomen evankelisluterilaisen kirkon loppua ei valitettavasti näy. Sillä on jäseniä vähän yli neljä miljoonaa. Jos eroavia on vuodessa 40 000 - 50 000 tekee se vain noin prosentin verran kokonaismäärästä, ja kun kirkkoon liitetään vauvakasteessa ehkä enemmän kuin luonnollisen poistuman (kuolema, maastamuutto) kautta siitä poistuu, jää jäsenmäärän kato alle prosentin vuotuisella tasolla. Kestää aivan liian kauan, että kirkko lakkaa olemasta; pysyväthän pienemmätkin uskonliikkeet kasassa, vaikka jäsenmäärä olisi vain muutama tuhat tai muutama sata.
Itse en kristittynä voi kuulua luterilaiseen kirkkoon ja ihmettelen sitä, miten joku voi siihen kuulua, jos väittää uskovansa Jeesukseen kristukseen Raamatun opettamalla tavalla - no, perinnäissäännöistä ja aivopesusta on uskovienkin vaikea päästä eroon.
Loppua ei näy
7
104
Vastaukset
- moses742
Miksi sen pitäisi loppua? Kunhan vain sen merkitys meille muille käy olemattomaksi, se riittää minulle.
Vuonna 2000 kirkkoihin kuulumattomia oli 658 000.
Vuonna 2012 oli jo 1 140 000.
Ja tänä vuonna meitä tulee olemaan 1,2 miljoonaa.
Tänä vuonna kastetaan vähemmän lapsia kirkon maksavaksi jäseneksi, kuin mitä kirkon jäseniä kuolee. Kehitys tulee tämän vuoksi hieman piristymään.- Temokraatti
Samaa mieltä: Miksi ev.lut.kirkon pitäisi loppua? Riittää, että sen erityisoikeudet, kuten verotusoikeus, poistetaan. Kyllä luterilainen kirkko (ja ortodoksikirkko) saa minun puolestani jatkaa, kunhan se on samalla viivalla muiden katsomusten kanssa.
- 13 + 1
Temokraatti kirjoitti:
Samaa mieltä: Miksi ev.lut.kirkon pitäisi loppua? Riittää, että sen erityisoikeudet, kuten verotusoikeus, poistetaan. Kyllä luterilainen kirkko (ja ortodoksikirkko) saa minun puolestani jatkaa, kunhan se on samalla viivalla muiden katsomusten kanssa.
Edelleen samaa mieltä. Olen joskus sanonut, että minun puolestani vaikka 99,9 prosenttia ihmisistä saa kuulua kirkkoon, kunhan kirkon härskit oikeudet riisutaan. Tätä kirkon puolustelijoiden tuntuu olevan mahtotonta ymmärtää. Eroakirkosta.fi:kin lopettaisi toimintansa, jos valtio erotettaisiin kirkosta.
- järkevä usko
13 + 1 kirjoitti:
Edelleen samaa mieltä. Olen joskus sanonut, että minun puolestani vaikka 99,9 prosenttia ihmisistä saa kuulua kirkkoon, kunhan kirkon härskit oikeudet riisutaan. Tätä kirkon puolustelijoiden tuntuu olevan mahtotonta ymmärtää. Eroakirkosta.fi:kin lopettaisi toimintansa, jos valtio erotettaisiin kirkosta.
Puhuin lähinnä evankeliumin kannalta, en yhteiskuntapoliittisesta näkökulmasta.
Kannatan tietysti uskonnottomien ajatusta siitä, että kirkon erityisoikeudet (verotusoikeus) poistettaisiin (valtio ja kirkko erotettaisiin toisistaan).
- zfgjfg
Ei kirkon tävitsekaan loppua. Riittää että siltä poistetaan etuoikeuset , suosituimmuusasema.
Viimeistää siinä vaiheessa kun sen jäsenosuus väestöstä tippuu alle puoleen on sen etuoikeudet lakkautettava.
Siihen menee vielä muutamia vuosikymmeniä, mutta kirkon unelman loppu on vääjäämättömyys. - cghjxhj
Ei sen tarvi loppua, kunhan sen suosimisestä päästään ja siitä kyllä päästään, muutama vuosikymmen siinä menee vielä. Kirkon osuus suomalaisista putoaa varmasti alle 50%:een.
Kasteet ja kuolleet jäsenet menevät tällä hetkellä melko tasoihin. Kasteiden määrä on ollut koko ajan laskussa. Parin vuoden päästä kirkon jäseniä kuolee pois enemmän kuin kirkkoon kastetaan uusia vauvoja jäseniksi, jolloin jäsenkato vain vauhdittuu.
Tämä kuva on kirkon nelivuotiskertomuksesta: http://aijaa.com/aTG5Y2
- tuo sininen käyrä alhaalla, joka on painumassa miinukselle, se on se oleellinen kuvaaja joka kertoo sen että kuolemien ja syntymien yhteisvaikutus on tähän saakka lisännyt kirkon jäsenmäärää, mutta kuten kuvasta näkyy se on painumassa pakkasen puolelle. Kuolleiden jäsenten määrää kuvaava oranssi käyrä pysyy vakaana. Kasteiden määrää kuvaava käyrä on laskeva suora joka pian leikkaa alemman kuvaajan. Se hetki on hyvin lähellä...
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
"Miko Bergbom, miksi euron bensa maksaa kaksi euroa?"
Valtakunnan suurin kaupallinen porvarimediakin kyselee nyt miksi perussuomalaisset ovat rikkoneet tärkeimmän vaalilupauk1826573Olen Päivi Räsäsen puolella
En oe uskovainen enkä kristillisdemograattikaan mutta onhan tuo naurettavaa laittaa Päivi syylliseksi omasta mielipit6934003SDP: "On hyvä että bensiinin hinta nousee"
Suurin oppositiopuolue SDP on mielissään siitä, että bensan hinta nousee suomalaisille. https://www.iltalehti.fi/polit1493305Nuhteettomia edustajia
Korkein oikeus tuomitsi Päivi Räsäsen kiihottamisesta kansanryhmää vastaan Kansanedustaja Päivi Räsästä (kd.) vastaan no3823062Mistä ihmeestä sitä viirasi?
Oliko tuo Timo Kalima hyvä silmälääkäri? Mikähän hänen silmiinsä osui kun piti mennä tuollaista tekemään. Kaikki näytti242764"Mieheksi ja naiseksi hän heidät loi."
Räsäsen tuomio on iso harppaus woke-valtioksi. – Tässä maassa on nyt selvästi kiellettyjä sanoja ja ajatusrikoksia. –1632095Päivi Räsänen tuomittiin rikoksesta...
...kiihottamisesta kansanryhmää vastaan. Tuskin tajuaa silti vieläkään, että raamattu ei ole lakikirja. https://yle.fi/a7091969SDP haluaa tappaa maaseudun - bensan hinta mahdollisimman korkealle
Maaseudulla auto on välttämätön asia, ja lähes kaikilla on bensa-autot. Kuinka tyhmä pitää olla jos äänestää demareita?771628Partamies hoi!
En aio häiritä jos on mukavampi olla hiljaa tai jos siellä kaukana sinun paikkakunnalla on jo joku hoito. Miten olisi re381622Korkein oikeus antaa Räsäselle vastauksen klo 9. Varmaan vapautus
Miten veikkaat että Päiville käypi? Päivi pitää lehdistökonferenssin klo 9.30. Koko media on läsnä. 7 v taistelu on ohii5141581