Vanhan uskomuksen mukaan Keuruulla puhutaan kauneninta ja puhtainta suomea. Keuruun murre kuuluukin ns. Keuruun - Evijärven välimurteisiin eli savolaiskiilaan, jossa on vaikutteita sekä idästä että lännestä, aivan kuten suomen kirjakielessäkin. Lähimpänä keuruulaista puheenpartta ovat Pihlajaveden ja Ähtärin murteet. Itse ähtäriläisenä olen huomannut, että Keuruu on naapuripitäjistä lähes ainoa, jossa puhe ei lieemmälti eroa omasta. Esimerkiksi Töysässä puhutaan jo varsin pohjalaisvoittoisesti. Olisi hauska saada tietoa enemmän näistä välimurteista, mutta ainakaan Internetistä ei löydy juuri mitään, ja kirjoissakin nämä murteet on ohitettu yleensä muutaman sivun selityksellä.
Kaunissointinen Keuruun murre
5
3000
Vastaukset
- Mä vaan
Noo empä tiedä niin nykyisin...savvoo ne taitaa siellä bamlata aika tiukasti. Helsingistä lähetettiin ennen Keuruulle ihmisiä, että ne olis oppineet puhtainta suomenkieltä. En oo näitä murteitä kovin paljon miettinyt, mutta perusasutus Keuruulla ja Ähtärissä on savolainen. Pohjanmaalla on muutama paikkakunta, jossa perusasutus on ruotsalainen ja kuitenkin siellä on se sama pohjalaismurre. Vimpeli on esimerkkinä siitä. Samperi kun en ole käynyt keuruulla pian kymmeneen vuoteen, mutta Saarijärvellä kävin ja sillä puhuttiin ainakin aivan savolaistamurretta, jota minun oli todella vaikeata ymmärtää. Vai onko se savolaista sittenkään. Auttakaa nyt tietämätöntä.
- murrefriikki
Kyllä voi sanoa, että koko nykyisen Keski-Suomen alueella lukuunottamatta Keuruun alueen välimurretta puhutaan savoa. Tietysti tuolla savolla on useita eri alamuotoja riippuen siitä, missä päin Keski-Suomea ollaan - usein on kyse hämäläismurteiden vaikutuksesta (esim. Jämsän tai Mäntyharjun murre). Mutta joidenkin keskisuomalaisten luoma kuva siitä, että olisi olemassa jokin Keski-Suomen kieli, on virheellinen. Vaikkei sitä identiteettisyistä haluttaisi myöntää, jo Jyväskylän seudulla puhutaan melko puhdasta savoa - ja täytyy myös muistaa, ettei Keski-Suomi edes ole mikään historiallinen maakunta. Sama koskee Pohjois-Karjalaa, jonka kieli, jota usein väitetään karjalaksi, on todellisuudessa savolaismurteiden itäryhmään kuuluva savon haarake.
- kaunis kyllä
Kun itse lähdin Keuruulta maailmalle, ihmetytti kyllä monia täällä etelä-suomessa puhetapani. Katsoivat kaverini useasti pitkään ja tokaisipa joku minua muistuttaakseen, ettemme enään istuneet äidinkielen tunnilla. Kokivat omasta mielestäni normaalin puhetapani ylimielisenä ja hienostuneena, vaikka toisaalta olemus ei sitä ehkä viestinytkään ;-)
Ja mikäs siinä, mukavaahan se on kun ei tarvitse erikseen opetella virallista kirjoitusasua. Eräällä Pohjalaisella ystävälläni oli kuulemani mukaan suuria hankaluuksia muistaa koulussa kuinka sanat kirjoitetaan koulussa, kun se kieliasu ei ollutkaan sama kuin puheessa.
Onhan toki murresanojakin. Esimerkiksi muista yhteyksistä nykyään tunnetuksi tullut sana "linkki" kuljetti meitä lapsia koulusta kotipysäkille, eikä selainta toiseen osoitteeseen virtuaalimaailmassa kuten nykyään.
Mainittakoon vielä, että tietoni ovat suhteellisen tätä päivää, sillä olen itse "vasta" 22 vuotias. - murrefriikki
Keuruun-Evijärven välimurteesta (periaatteessa voidaan melkeinpä puhua yksikössä) voi todellakin sanoa, että se on kaikista Suomen murteista lähimpänä kirjakieltä. Tämä tosiaankin johtuu hämäläis- ja savolaismurteiden onnistuneesta kohtaamisesta; molempien päämurrealueiden aineksista on jäänyt valikoitumatta kaikkein leimallisimmat komponentit (esim. savolaisten diftongimuutokset pää>peä tai hämäläisten persoonapronominit minä>mää). Sen sijaan on valittu molemmista murteista monia kirjakielisiä tai lähellä kirjakieltä olevia ilmaisuja. Täytyy kuitenkin tässä muistaa, että Keuruu on laaja pitäjä, ja perinteisesti mitä lähemmäs sen itärajaa on menty, sitä savolaisvoittoisemmaksi puhuttu kieli on käynyt. Esim. tuon mainitun pää/peä -kannan raja on kulkenut Keuruun sisällä.
Töysän murre on mielenkiintoinen tapaus - se on usein murrekartoissa ym. esitetty aivan omana alaryhmänään. Se kuuluu eteläpohjalaismurteisiin, koska tuon murteen näkyvimmät piirteet ovat sieltä
suunnalta. Toisaalta siinä on jonkin verran hämäläisiä ja eritoten savolaisia komponentteja - nämä eivät tosin ole kovin leimaa-antavia, eivätkä
siten tottumattoman kuuntelijan erotettavissa. En nyt jaksa muistaa, mitkä nuo epäpohjalaiset piirteet Töysän murteessa ovat. Kuitenkin, ero esim. läntiseen naapuriin, Alavuteen, jossa puhutaan 95-prosenttisen puhdasta eteläpohjalaista, on huomattava, ja toisaalta itäisiin naapureihiin, joiden puheessa ei ole eteläpohjalaista pohjaa, vielä suurempi.
Jos haluat saada kielitieteellistä tietoa näistä murteista, kannattaa - kuten aina - turvautua Internetin sijasta kirjaston kokoelmiin. Ainakin suurimmissa kirjastoissa on varsin kattava kokoelma murrekirjallisuutta. Suosittelen esim. murretutkimuksen uranuurtajan Lauri Kettusen teoksia Suomen murteet ja siihen liittyviä karttakirjoja (julkaistu jo 1930- ja 40-luvuilla!) . Myös teos "Ylävesille Ähtäriin" on hyvä - siinä on kohtuullisen kattava osuus Ähtärin murteesta. Töysän murteesta on muistaakseni Terho Itkonen julkaissut tieteellisen tutkimuksen - en tosin muista, mitä siinä käsiteltiin - mutta kirjan alussa oli joka tapauksessa n. 50 sivua yleistä luonnehdintaa Töysän murteesta. Näillä pääsee alkuun!- murrefriikki
Jaa, sori, huomasin juuri, että olet kirjallisuuteenkin perehtynyt. Silloin tosiaan ei kannata tuosta Kettusen kirjasta etsiä yksityiskohtaisia tietoja, mutta noista kahdesta muusta saa kyllä sitten sitä "nippelitietoa", mitä kaivannet.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
SDP on vastuunkantaja, ja siksi suosituin kansan keskuudessa
Kiusaamiseenkin SDP puuttuu heti sellaisen tultua ilmi. Esimerkiksi persut lakaisevat nämä maton alle ja pahentavat site425811Me työeläkeläiset äänestämme SDP:tä
SDP on luonut koko työeläkejärjestelmän, jonka hedelmistä saamme nyt nauttia. Kansaneläkelaitos on Maalaisliiton tekele,2175346Persut on Suomen mamutuspuolue nro 1.
Heti ensimmäisenä persuvuonna 2015 maahantoivat Suomeen 35 tuhatta kunniavierastaan. Tuoreimpana persuvuonna 2025 pers704542Punavihreät puolueet haluavat Suomeen satoja tuhansia kehitysmaalaisia
SDP, vihreät ja vassarit haluavat nostaa esim. pakolaiskiintiötä todella paljon. Orpon hallituksen aikana maahanmuutto464312SDP:n johto pesi kätensä häirintäkohusta
"Suurimman oppositiopuolue SDP:n johto olisi todennäköisimmin halunnut vaieta puolueen ympärillä velloneen häirintäkohun564091Eikö tunnukin kamalalta, kun en
anna periksi vaikka parhaasi olet tehnyt antaaksesi täystyrmäyksen? Ja kyllähän minä monta iskua olen saanut ja maannut813786SDP on selvästi paras valinta äänestyskopissa
Puolueella on arvomaailma kohdallaan, sillä on hyvä CV itsenäisen Suomen historiassa vastuunkantajana ja hyvinvointivalt873700Tytti Tuppurainen ollut aivan sekaisin viime päivinä
Pitäis varmaan tehdä huumetesti sille. "– SDP:n Tytti Tuppurainen väittää kirkkain silmin ja Antti Lindtman vierellään593199Kenen juontajan pitäisi voittaa tänään Kultainen Venla? Ehdolla Pimiä, Holma ja Vaaherkumpu
Kultainen Venla gaalassa jaetaan tänään tv-alan palkintoja. Yksi suosituimmista kategorioista on Juontaja. Vappu Pimiä1062470SDP:n selitykset ontuu pahasti - "On käsitelty heti, mutta kukaan ei tiedä"
Kokoomuslaiset pistää taas demareita nippuun. Tuppuraisen mukaan mukaan SDP:n useat ahdistelutapaukset on käsitelty het482396