olen eronnut kirkosta jo 10 kertaa

minulla on tapana protestoida kirkosta eroamalla, kun tulee jokin sopiva aihe.
Mutta minulla on myös yhtä pinttynyt tapa myös liittyä kirkkoon takaisin, kun tapetilla ollut aihe jäähtyy. Sitten ihmettellään, että mistä noita eronneita oikein riittää ;-)
395
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Katsoo tuota käytöstä uskovaisen tai ateistin näkökulmasta, ei siinä ole mitään pointtia. Jos uskot kirkon oppeihin, olet jäsen. Jos et, niin miksi ihmeessä liittyä takaisin? Ole mies tai nainen ja pysy vakaamuksesi takana.

Äänestä

Olet pöljä. Ilmankos kirkkoon liittyneidenkin määrä kasvaa joka vuosi, ainakin tilastoissa...

Äänestä

Eli kun kirkko laskee vuosittain eronneiden ja liittyneiden erotuksen, niin sinun tekosesi kumoavat kaikki toisensa ja ovat tilastollisesti plusmiinus nolla.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


edestakas kirjoitti:

minulla on tapana protestoida kirkosta eroamalla, kun tulee jokin sopiva aihe.
Mutta minulla on myös yhtä pinttynyt tapa myös liittyä kirkkoon takaisin, kun tapetilla ollut aihe jäähtyy. Sitten ihmettellään, että mistä noita eronneita oikein riittää ;-)

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu