Pappa Tunturi öljyt.

tuovi

Pappa Tunturi vm.70 vaihdelaatikon öljyt pitäisi vaihtaa. Paljonko öljyä pitäisi tilalle laittaa?
Kuinka monta prosenttista bensaa Pappa Tunturi käyttää?
Juuri mopon ostanut tietämätön.

6

19320

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • lauri18

      4% pensa käy.

    • Olisko ollut

      1/2 litraa, saattoi olla 0,3 l. Nykyisillä öljyillä riittää 2 % seos.

    • paappiis35&66

      minä ja isä ollaan käytetty v.-68 ja 78 papoissa vaihdelaatikko öljynä mobil 2000 10w-40 monet vuodet ja tuolla pelaa hyvin. pari desiä sinne menee tai vähän yli. tarkastusreijästä kun katsoo ja vähän kallistaa niin kun ulos tulee sit sopiva. bensiininä 98 e5 ja lantrinkina sekaan olemme käyttäneet husgvarnan täyssynteettistä moottorisahan 2-tahti öljyä. eli 5 litraa bensaa ja öljyä sekaan 1,5 desiä tulee 3% seos mikä on sopiva. tuota seossuhdetta olemme käyttäneet kaikissa sahoissakin ja raivureissa eikä kilkkaa tai kulu kone. -68 papalla ajettu yli 100 000 tkm ja -78 13 000 tkm. vanhempi kone vain kerran sylinteri porattu ja uudemmalle ei mitään. molemmat papat meillä olleet uudesta asti.

    • Anonyymi

      Repsol 10w40 tai castrolin mineraaliöljy mtx 10w40. Vaihtanut 2 x vuodessa. 3 dl riittää ainakin tunturiin. Öljy/bensaseos 3%.

    • Anonyymi

      Vahteistoöljyksi 20W-50 on lähempänä alkuperäisiä yksiasteöljysuosituksia. Tilavuus taisi olla n. 3 dl. Vanhemmissa näkee mittatikusta, uudemmissa öljytason roppu.
      Öljynä voi käyttää synteettisiäkin kunhan on nelitahtimoottoripyörän moottoriöljyä.

      Vielä patrempi vaihtoehto on kaiksitahtisten vaihteistoihin tarkoitettu öljy. Valitettavasti suurimmalla osalta valmistajia ne ovat liian ohuita. Olemme käyttäneet Slkolene Medium Gear Oilia, joka vastaa 20W-50 moottoriöljyä. Saa ainakin Eurobikeriltä Helsingistä. Tuo soveltuu myös vanhojen brittipyörien erillisvaihteistoihin, joissa on suosituksena moottoriöljy.

      2T-öljyksi sopii hyvin myös synteesiset 3% seoksella. Synteetiset karstoittaa ja savuttavat vähemmän. Alkuperäinen ohje on 4%, mutta se koski normaalin moottoriöljyn sekoittamista bensiiiniin. Kunnollisia 2T-öljyjä alkoi Suomesta saamaan vasta 70-luvulla.

    • Anonyymi

      Taisipa olla ohjekirjassa, että vaihteistoon tavallista moottoriöljyä. SAE 30 tai SAE 10-40? Netistä löytyy hakemalla, vaan en viitsi. Hae itse!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ootko nainen noin mustis musta

      Onhan se toki imartelevaa kun olet kaunis ja kaikkea muutakin, mutta ehkä vähän kummallista, kun ei varsinaisesti olla t
      Ikävä
      90
      7286
    2. Sen kerran kun siellä käyn

      Voisit olla paikalla💚💛☘️
      Ikävä
      35
      3851
    3. Kumpa tietäisin. Miehelle.

      Vieläkö toivot jotain viestiä, vai suutuitko taas...kun...🤔
      Ikävä
      45
      3460
    4. Kauan säkin jaksoit

      Minun perässä juosta. Kunnes pahoitit mielen. Kuinka monta anteeksipyyntöä olet vailla? 🧐
      Ikävä
      40
      2582
    5. Joel Harkimo ja Janni Hussi eroavat

      Tämä on ilon päivä 😊
      Kotimaiset julkkisjuorut
      219
      2518
    6. rakastan sinua!

      Tule ja ota, kasvetaan yhdessä paremmiksi ❤️❤️❤️❤️ kaikki anteeksi ❤️❤️❤️
      Ikävä
      40
      2393
    7. Sä olet nainen kuuluisa..

      ..etkä mitenkään hyvällä tavalla.
      Suhteet
      129
      2309
    8. Miksi kaipaat

      Ja olet elämässäni vielä kaiken tämän jälkeen? Eikö kaikki ole jo selvää välillämme?
      Ikävä
      29
      2209
    9. Askanmäessä Huippu esitys

      Kävimme Ystävien kanssa Askanmäen kesäteatterissa. Kaikki tykättiin esityksestä aivan valtavasti. En varmaan koko vuonna
      Puolanka
      19
      1943
    10. Siis hetkonen

      Rakastetaankohan me kummatkin toisiamme, ja aletaan tajuamaan se pikkuhiljaa 🤯
      Ikävä
      45
      1902
    Aihe