Pappa Tunturi vm.70 vaihdelaatikon öljyt pitäisi vaihtaa. Paljonko öljyä pitäisi tilalle laittaa?
Kuinka monta prosenttista bensaa Pappa Tunturi käyttää?
Juuri mopon ostanut tietämätön.
Pappa Tunturi öljyt.
6
21975
Vastaukset
- lauri18
4% pensa käy.
- Olisko ollut
1/2 litraa, saattoi olla 0,3 l. Nykyisillä öljyillä riittää 2 % seos.
- paappiis35&66
minä ja isä ollaan käytetty v.-68 ja 78 papoissa vaihdelaatikko öljynä mobil 2000 10w-40 monet vuodet ja tuolla pelaa hyvin. pari desiä sinne menee tai vähän yli. tarkastusreijästä kun katsoo ja vähän kallistaa niin kun ulos tulee sit sopiva. bensiininä 98 e5 ja lantrinkina sekaan olemme käyttäneet husgvarnan täyssynteettistä moottorisahan 2-tahti öljyä. eli 5 litraa bensaa ja öljyä sekaan 1,5 desiä tulee 3% seos mikä on sopiva. tuota seossuhdetta olemme käyttäneet kaikissa sahoissakin ja raivureissa eikä kilkkaa tai kulu kone. -68 papalla ajettu yli 100 000 tkm ja -78 13 000 tkm. vanhempi kone vain kerran sylinteri porattu ja uudemmalle ei mitään. molemmat papat meillä olleet uudesta asti.
- Anonyymi
Repsol 10w40 tai castrolin mineraaliöljy mtx 10w40. Vaihtanut 2 x vuodessa. 3 dl riittää ainakin tunturiin. Öljy/bensaseos 3%.
- Anonyymi
Vahteistoöljyksi 20W-50 on lähempänä alkuperäisiä yksiasteöljysuosituksia. Tilavuus taisi olla n. 3 dl. Vanhemmissa näkee mittatikusta, uudemmissa öljytason roppu.
Öljynä voi käyttää synteettisiäkin kunhan on nelitahtimoottoripyörän moottoriöljyä.
Vielä patrempi vaihtoehto on kaiksitahtisten vaihteistoihin tarkoitettu öljy. Valitettavasti suurimmalla osalta valmistajia ne ovat liian ohuita. Olemme käyttäneet Slkolene Medium Gear Oilia, joka vastaa 20W-50 moottoriöljyä. Saa ainakin Eurobikeriltä Helsingistä. Tuo soveltuu myös vanhojen brittipyörien erillisvaihteistoihin, joissa on suosituksena moottoriöljy.
2T-öljyksi sopii hyvin myös synteesiset 3% seoksella. Synteetiset karstoittaa ja savuttavat vähemmän. Alkuperäinen ohje on 4%, mutta se koski normaalin moottoriöljyn sekoittamista bensiiiniin. Kunnollisia 2T-öljyjä alkoi Suomesta saamaan vasta 70-luvulla. - Anonyymi
Taisipa olla ohjekirjassa, että vaihteistoon tavallista moottoriöljyä. SAE 30 tai SAE 10-40? Netistä löytyy hakemalla, vaan en viitsi. Hae itse!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Persut eivät ole kertoneet euronkaan edestä säästökohteita
Mutta änkyttävät kysellä niistä muilta jatkuvasti. Vaikuttaa ettei persuilla ole kykyä omaan ajatteluun ja päätöksenteko2743487Työeläkeloisinta Suomen suurin talousongelma
Työeläkeloisinta maksaa vuodessa lähes 40 miljardia euroa, josta reilut 28 miljardia on pois palkansaajien ostovoimasta.1321880Israel euroviisujen 2.
Israel sai taas eniten yleisöääniä. Suomesta täydet 12 pistettä, poliittinen ”ammattiraati” antoi 0 pistettä. Hyvä Is3001629- 791470
- 781451
Odotettu tulos Taivalvaaran hiihtokeskuksen osalta
"MCS Finland Oy on ilmoittanut Taivalkosken kunnalle 30.4.2026, että se irtisanoo Taivalkosken kunnan ja MCS Finland Oy:531166Mun mielestäni on tosi loukkaavaa
Nainen, että luulet palatan typeriä, sekavia ja ilkeitä viestejä mun kirjoittamiksi. Mä en ole katkera, epätoivoinen, ra2001150Euroviisut ei enää niin musiikkikilpailu?
Kappaleiden taso ei enää ole mikä sijoituksen ratkaisee.Eikö kukaan ihmettele että Israel pärjää lähes joka vuosi kisois681029- 631021
- 221007