Pankkitilit huonoja sijoituksia?

http://www.mtv3.fi/uutiset/talous.shtml/2013/07/1783032/pankkitalletus-on-riskiton-tapa-tehda-tappiota

Sanokaa tuo Nokiaan ja Talvivaaraan sijoittaneille, nehän ne ovat niitä varsinaisia kansanosakkeita olleet. Itselläni on osakerahastosijoituksia vuoden 2000 syksyltä jotka ovat jymäkästi tappiolla edelleen.
451
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

No, tälläkin palstalla esiintyy lähes päivittäin eräs, joka on ajoittain kehoitellut ostamaan noita molempia mainitsemiasi, saa vielä odotella voittoja hyvän aikaa, joskin Nokia voi vaikka noustakin.

Minä teen tiliä ihan muilla kaupoilla sekä itselleni, että muillekin (asiakkailta veloitan vain vaatimattomat 25% voitosta ja tappioita ei tule). Pelkkää harrastusta kuitenkin vaan.

Äänestä

Joo kyllä raha pitää kiertoo laittaa, muttei yhdenkään uusliberaalin helppoheikin rahasto sijoituksiin. Suoraan kulutukseen tai suorina sijoituksina pien yrityksiin. Rahastosijoitukset ovat voitollista bisnestä ainoastaan bankstereille

Äänestä
  • suun, vatsan ja suoliston kautta pönttöön.

    Sijoita sinäkin poskipankkiin!

    Äänestä

En ikinä käsitä sitä Holkerin-Liikasen -hallituksen (1987-1991) päätöstä mennä asettamaan LÄHDEVERO määräaikaistalletuksien koroille !!!

Jukoliste - siis pankkitalletuksista, joista on jo veroja maksettu, kun niitä on tienattu, ja sitten koroista nappaa valtio VIELÄ 29 % tjsp....eihän tällä tavalla säästämistä edistetä !!!

Eihän tämä pohattoihin iske vaan tavallisiin ihmisiin!!!!!

Äänestä

Kommentoi aloitusta


show must go on kirjoitti:

http://www.mtv3.fi/uutiset/talous.shtml/2013/07/1783032/pankkitalletus-on-riskiton-tapa-tehda-tappiota

Sanokaa tuo Nokiaan ja Talvivaaraan sijoittaneille, nehän ne ovat niitä varsinaisia kansanosakkeita olleet. Itselläni on osakerahastosijoituksia vuoden 2000 syksyltä jotka ovat jymäkästi tappiolla edelleen.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu