Hitler oli ajattelussaan katastrofaalisesti väärässä. Hänen erehdyksensä oli se, että hän kuvitteli täysin puhtaan arjalaisen rodun jalostamisen olevan mahdollista tässä elämässä. Tämä on kuitenkin kristinuskon vastainen olettamus, koska ihminenhän on langenneessa muodossaan itsestäänselvästi saastainen. Hitler erehtyi, koska hänen oma uskonsa oli eksynyttä ja epäpuhdasta!
Meidän on ymmärrettävä, että yksin Jumala on täysin puhdas. Kaikki, mikä on Jumalasta, on puhdasta, mutta synti on lähtöisin Hänen vastustajastaan, ja juuri synti on saastuttanut alkuperäisen rodun tuhoten sen puhtauden. Ihminen on jakautunut syntiinlankeemuksen jälkeen eri rotuihin, joista jokainen on pahoin saastunut. Siksi meidän tulee vain odottaa seurakunnan ylösottoa ja luottaa siihen, että Jumala poistaa meihin kiinnittyneen maallisen saastan. Taivaassa Jumala tekee meistä täydellisen puhtaan rodun poistamalla vapaan tahtomme.
Hitlerin erehdys
8
103
Vastaukset 8
- Atte Ateisti
Taivas on siis täynnä arjalaisia?
- Esko o
Tuskin Jumala tällaista suunnittelee. Olisiko se hauskaa, jos vapaa tahto otettaisiin pois? Sellaiset ihmiset eivät olisi enää ihmisiä, vaan niinkuin eläimiä tai koneita. Haluaisitko olla Jumalan kotieläimenä?
- Berliinin taistelu
Jos ihmisellä on vapaa tahto, miten häntä estetään lankeamasta syntiin? Jos Jumala sallii ihmiselle vapaan tahdon, ei tätä voida estää valitsemasta väärin.
- -lucifer
Vanhantestamentin kiivaan jumal-äijän erehdys oli se, että päästi
käärmeen Paratiisiin. Mihin me tarvitsemme vapaata tahtoa, koska olemme valinneet aina väärin ja maailman historia osoittaa sen
Vapaus on aivan eri asia kuin vapaa tahto
VAPAUS ON VAPAUTTA TUOSTA MENNEISYYDESTÄ JOKA VALITSEE joten se ei ole vapaa valitsemaan, koska menneisyys
perisynti, psykologinen perimä määrää mitä valitsemme.
Kun olemme vapaat tuosta menneisyydestä niin mihin me tarvitsemme valintaa, koska oikea valinta jolla ei ole seurausta tulee automaattisestiHitlerin erehdys oli se, että hän kuvitteli päämäärän pyhittävän keinot. Sulki silmänsä siltä, mitä todellisuudessa teki ihmisille näkemättä ihanteellisen aattensa ylitse alitse tai ohi. Hyvän ja pahan tiedon omenaa oli mennyt puraisemaan. Eikös justiinsa raamattu varoita tarinallaan siitä viisaasti ja juuri sitä uskovaiset ja me muutkin tuppaamme tekemään. :)
- 4 jKr
Me suomalaiset olimme onnekkaita siinä vaiheessa, kun Hitler halusi vallata yhtä aikaa Kaukasian öljykentät sekä Stalingradin. Jompi kumpi olisi ollut vallattavissa, mutta hajautettuun hyökkäykseen eivät voimavarat riittäneet. Stalingradin taistelu sitoi (ja osittain tuhosi) miljoona neuvostoliittolaista talvisodankäyntiin kykenevää sotilasta. Missähän nämä olisivat olleet, jos Stalingradissa ei olisi taisteltu? Mahdollisesti hyökkäämässä Suomea kohti.
Hitler kulutti sotavoimansa Neuvostoliittoon, ja näin vältyimme fasistiselta Euroopalta. Stalin joutui käyttämään paljon voimaa Saksan valtaamiseen, ja näin Suomi ja Länsi-Eurooppa välttyivät ateistiselta kommunismilta.
Teistisesti ajatteleva näkee tapahtumasarjassa Jumalan siunausta Jumalalta apua pyytäneelle pienelle Suomelle. Kumpikaan hirmuhallitsija ei saanut lopullista valtaa. - Hihhulihihhii
Taivas on siis täynnä Hitlerin ihanneluomuksia?
Aivottomia robotteja joilla ei ole muistoja, tahtoa, toiveita eikä tunteita.
Kuulostaa tosi kivalta paikalta se taivas.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Anni Ihamäki saa tylyä kommenttia TTK:sta - Erityisesti tämä "vääryys" ärsyttää
Kaikille ei ole mieleen se, että Anni Ihamäki on mukana uudella Tanssii Tähtien Kanssa -kaudella. Ihamäki saa varsin ty521660Päivän Riikka: Pandan suklaatehdas Jyväskylästä Viroon
Menkää töihin! Viroon! --- Liki sata vuotta kestänyt suklaantuotanto makeisvalmistaja Pandan tehtaalla Vaajakoskella pä3711394- 681206
Tiesitkö? Vappu Pimiän ensimmäinen aviomies ei ole Teemu-rakas
Vappu Pimiä on tätä nykyä naimisissa Teemu Huuhtasen kanssa. Pimiä on toista kertaa naimisissa, sillä ensimmäinen liitto381174Mitä et ole valmis sietämään ihmissuhteissasi ja miksi?
Aiemmin jo kyseltiin mitkä vaatimukset olivat mielestänne liiallisia. Kyselläänkin nyt sitä, että millaisilla asioilla s3551122Kai mua vähän
Masentaa tämä kaikki. Tämä koko meidän välinen juttu on niin vaikea… Voitaisiinko molemmat lopettaa tilanteen ruokkimine137999Älä nyt ylikuormitu vaikka sinusta pidänkin rakas nainen
Tiedän, että olet minulle oikea. En halua pilata tätä juttua malttamattomuudella, mutta epäilen. Haluan vain olla lähel37902Treffi-ilmoituksia!
Tähän avaukseen voipi treffeille halukkaat laittaa oman - lyhyen - vapaamuotoisen hakunsa,burneri emaileinee). Tavoitte204808Onko karhukanta jo liian iso? Lenkkeilijä kohtasi kontion juoksulenkillä
Rantasalmella lenkkeilijä kohtasi karhun. Kylällä karhun näkeminen on ollut tosi harvinaista. Onko karhukanta jo liian i99666- 62658