Isä Meidän-rukous:
http://fi.wikipedia.org/wiki/Isä_meidän
http://www.youtube.com/watch?v=JcORqsEkyHE
Isä meidän, joka olet taivaissa
Pyhitetty olkoon sinun nimesi.
Tulkoon sinun valtakuntasi.
Tapahtukoon sinun tahtosi,
myös maan päällä niin kuin taivaassa.
Anna meille tänä päivänä
meidän jokapäiväinen leipämme.
Ja anna meille meidän syntimme anteeksi,
niin kuin mekin anteeksi annamme niille,
jotka ovat meitä vastaan rikkoneet.
Äläkä saata meitä kiusaukseen,
vaan päästä meidät pahasta.
[Sillä sinun on valtakunta
ja voima ja kunnia iankaikkisesti.]
Aamen.
.
http://fi.wikipedia.org/wiki/Isä_meidän
http://www.youtube.com/watch?v=JcORqsEkyHE
Isä meidän, joka olet taivaissa
Pyhitetty olkoon sinun nimesi.
Tulkoon sinun valtakuntasi.
Tapahtukoon sinun tahtosi,
myös maan päällä niin kuin taivaassa.
Anna meille tänä päivänä
meidän jokapäiväinen leipämme.
Ja anna meille meidän syntimme anteeksi,
niin kuin mekin anteeksi annamme niille,
jotka ovat meitä vastaan rikkoneet.
Äläkä saata meitä kiusaukseen,
vaan päästä meidät pahasta.
[Sillä sinun on valtakunta
ja voima ja kunnia iankaikkisesti.]
Aamen.
.
Vastaukset 47
Vanhimmat
Tässä ketjussa voi esittää vaikka esirukouksia.
Pyydän esirukousta uskoville, jotta he laajentaisivat näköalaansa.
Herra, vastaa tähän esirukouspyyntöön ja anna myös rukousta pyytävälle itselleen sama mieli. Aamen.
Yksi uskova sanoi, että usko on henkilökohtaista eikä uskoa ja uskontoa saa sekoittaa keskenään. Tämä samainen uskova sanoi myös, että jos ei ole uskossa niin ei voi tietää minkälaista rauhaa se tuopi.
Tämä samainen uskova ei kyllä tiedä mitään mistään maallisista asioista, kun häntä ei maalliset kiinnosta, niin ajattelin pyytää esirukousta, että tämä uskova laajentaisi näköalaansa myös maallisiin asioihin. Olisi paljon helpompaa keskustella uskovan kanssa, jos uskovaa kiinnostaisi myös muukin kuin ilmanlaatu ja sekin on Herran kädessä.
On mahdollista, että tämä uskova on todella kokosydämisesti antautunut Jeesuksen seuraamiseen ja saa tässä uskossaan syvän sydämen rauhan. Hän on siirtynyt Taivaan asumuksiin jo täällä maanpäällä, eikä olisi aivan oikein rukoilla häntä pois Herran jalkojenjuuresta, vaan vielä enemmän siunata häntä siinä.
Luukas 10 kertoo:
38 Ja heidän vaeltaessaan hän meni muutamaan kylään. Niin eräs nainen, nimeltä Martta, otti hänet kotiinsa.
39 Ja hänellä oli sisar, Maria niminen, joka asettui istumaan Herran jalkojen juureen ja kuunteli hänen puhettansa.
40 Mutta Martta puuhasi monissa palvelustoimissa; ja hän tuli ja sanoi: "Herra, etkö sinä välitä mitään siitä, että sisareni on jättänyt minut yksinäni palvelemaan? Sano siis hänelle, että hän minua auttaisi."
41 Herra vastasi ja sanoi hänelle: "Martta, Martta, moninaisista sinä huolehdit ja hätäilet,
42 mutta tarpeellisia on vähän, tahi yksi ainoa. Maria on valinnut hyvän osan, jota ei häneltä oteta pois."
Kun uskova lähtee Jeesus-Tielle, on oikein, että hän tekee sen kokosydämisesti.
Toisaalta, uskovat ovat lähetetyt maailmaan. Me olemme maailmassa, maailman keskellä, mutta emme enää "tästä maailmasta". On oikein erottautua maailmallisuudesta, eli jumalattomuudesta, mutta ei vetäytyä niin kauas maailman ihmisistä, ettei saa kunnolla hyvää päivää sanottua. Niin ei Raamattu opeta. Silloin saattaa mahdollisesti olla kyseessä nk. epäraitis henki.
Taivaan Isä. Jeesus Kristus. Pyhä Henki.
Siunaa rukouspyynnön esittäjää "harraspyyntöä".
Hän on huolissaan uskovaisesta tuttavastaan, joka on täysin eristäytynyt keskusteluyhteydestä toisenuskoisina pitämiinsä ihmisiin. Siunaa myös tätä tuttavaa. Tiedät, mikä hänellä on syynä tähän eristäytymiseensä. Anna hänelle rohkeutta ja voimaa elää uskovana maailmassa, sen valona, eikä käpertyä ja piiloutua siltä mahdolliseen ylihengellisyyteen. Ota pois tuomion pelko, lankeemuksen pelko, mahdollinen taikauskoinen pelko, mikä häntä vaivaakin ja anna hänelle rauha kaikkien meidän armosta pelastettujen ja vielä pelastumattomien syntisten ihmisten keskellä, yhdessä oikean, hengellisen nöyryyden kanssa. Sinun edessäsi.
Aamen.
harraspyyntö
Monet käpertyvät itseensä ja pakenevat todellisuutta johonkin yhteen suppeaan asiaan. Näin on käynyt ystävällesi. Onko hän masentunut? Se on yleisin syy kapeaalaisuuteen. Yritä saada hänet takaisin elävien kirjoihin. Ota ystävällisessä mielessä asia puheeksi ettei hän sulkeudu entisestään.
Kaikki eivät ole älykkäitä ja monitahoisia tietäviä keskustelukumppaneita.
Ehkä sekin on osasyynä ystäväsi sisäänpäin kääntyvyyteen.
Tässä on lyhyesti ilmaistuna asian mahdollinen, nk. inhimillinen puoli.
Kun kuitenkin tunnemme uskovaisten sielunrakenteen, kaikenlainen houkuttelu kohti sellaista, minkä ystävä mieltää synniksi, saattaa johtaa entistä tiukempaan asenteeseen hänellä. Nimenomaan, jos "ei-uskovainen" tekee niin (onko harraspyyntö itse uskovainen?). Jos joku on tiukasti tarrautunut tietynlaiseen ahdasmielisyyteen, ei varsinainen houkuttelu aja asiaa.
Yritä harraspyyntö olla vain ystävä hänelle, hän tulee kuorestaan oman halunsa mukaan. Jumala huolehtii hänestä ja hänen mahdollisista ongelmistaan.
Ja rukouspyyntö Taivaaseen on lähetetty.
.
Rukoillaan, että uskossa olevat lähtevät raamatulliselle kasteelle ja eroavat kirkosta koko joukkona.
Eikö sulla mitään hengellisempää ollut esittää tässä ketjussa?
Ja rukoillaan että uskovaiset täyttyvät Pyhälla Hengellä ja alkavat julistamaan evankeliumia hukkuvalle maailmalle.
Uskovaiset eivät todellakaan täyty Pyhällä Hengellä ilman rukousta. Mutta ensisijaisesti heidän itsensä on sitä rukoiltava!
Me emme voi lähettää etänä Pyhän Hengen täyteyttä jokaiseen uskovaan, vaan kunkin uskovan, kristityn tulee ensin kysyä, mitä se on ja mitä se tarkoittaa.
Kyseessä on erityinen Jumalan voima, voitelu, läsnäolo, joka vaikuttaa mm. erilaisia armolahjoja. Armolahjat eivät ole kiva seurapeli, eivätkä itsetarkoitus, vaan ne tulevat aina tiettyyn tarpeeseen. Sairaidenparantamisen armolahjaa ei voi käyttää, ellei ensin ole sairaita, joiden puolesta rukoillaan. Sairaita ei keksitä ja vedetä kuin kaniineja hatusta, kuten muuatkin "herätyssaarnaajat" tuntuvat tekevän, vaan Jumala haluaa kohdentaa lahjansa aidosti sairaille, eivätkä he yleensä näy julkisuudessa. He eivät jaksa kömpiä jonoihin, joissa terveet tunkevat etummaisille sijoille, saadakseen jännän kokemuksen. Tuollainen on mitä tuomittavinta ja sydämettömintä toimintaa, eikä siinä ole heillä Jumala mukana, sillä todella sairaat jäävät heidän itsekkyytensä vuoksi saamatta avun, he varastavat köyhältä, sairaalta, hänen ainoan karitsansa.
Kun uskova ymmärtää, että häneltä puuttuu jokin oleellisesti kristitylle kuuluva Jumalan lahjapaketti, hänen kannattaa avata Raamattunsa ja tutkia apostolien opetuksia tarkkaan. Kun hän on lukenut, mitä Jumala häneltä itseltään odottaa, hän voi nöyrästi mennä polvilleen ja rukoilla Jumalaa: "anna se mikä joku Hengen täyteys ja armolahjat mullekin. Aamen"
.
Sairaista: He eivät jaksa kömpiä jonoihin, joissa terveet tunkevat etummaisille sijoille, saadakseen jännän kokemuksen.,, jne.
Hyvä linduliina*, vihdoinkin joku sanoo totuuden. Sinulla tuntuu muutenkin olevan (uskon)asiat hallussa. :-)
Jumalan siunausta sinulle ja kaikille Jeesuksen seuraajille!
Tässä oma "saarnani":
Jeesus opettaa jokaista uskovaa henkilökohtaisesti Pyhän Henkensä kautta. Turha sinne kirkonpenkkiin ja kokoussaliin on mennä istumaan kuuntelemaan ihmispuhetta. Varsinkin, jos sillä ei ole mitään vaikutusta elämäntapoihisi, kunhan käyt "itseäsi siunaamassa".
Jumala erottelee vuohet ja lampaat, kumpiin sinä kuulut?
Kiitos.
" Uskovaiset eivät todellakaan täyty Pyhällä Hengellä ilman rukousta. Mutta ensisijaisesti heidän itsensä on sitä rukoiltava! "
On aika surullista lukea, kun ev.lut kirkon papit opettavat, että Pyhän hengen saa lapsikasteessa.
Mutta kysymys: miksi Pyhän Hengen läsnäoloa ei koe jatkuvasti, vaan se on vain hetkittäin ?
"miksi Pyhän Hengen läsnäoloa ei koe jatkuvasti, vaan se on vain hetkittäin ?"
Kenessä on Pyhä Henki, on hänessä, vaikkei aina "kokisikaan" Häntä. Eräs syy on varmaankin se, että meissä taistelevat jatkuvasti vastakkain sekä Liha, että Henki. Tämä on inhimillinen ja hengellinen tosiasia ja hyväksyttävä itse tapahtumaketjuna, uskonelämäämme liittyvänä taakkana, joka putoaa harteiltamme vasta haudassa.
Kuitenkin niin, että jatkuvasti pyrkisimme taistelemaan Hengen puolesta, tai ainakin ja varsinkin pitämään Hänestä kiinni, kun Hän taistelee meidän puolestamme.
.
Lapsen saa hyvälle tuulelle kun vähän kehaisee ja antaa tikkarin. Sama näkyy toimivan heikon itsetunnon omaaviin aikuisiinkin. Useimpia aikuisia ei voi käyttää henkisesti hyväksi omiin tarkoitusperiinsä, mutta joitakin voi, kuten nyt Iinduliinaa.
Tämä aloitus on seurausta tuosta hyväksikäytöstä. Montakohan niitä vielä tuleekaan ennenkuin itse sitä huomaa. Luulin linduliinia älykkäämmäksi ja terveemmäksi kuin useimpia täällä, mutta näköjään erehdyin. Mikä pettymys.
Ps. Aloituksessa tai aiheessa ei muuten mitään vikaa. Se vain että olen aina inhonnut hyväksikäyttäjiä mutta vielä enemmän heikkoutta eli sellaisia jotka tekevät temppuja kuin sirkuskoirat saadakseen namuja.
"mutta näköjään erehdyin."
Mitä pirua oikein tarkoitat, aloitushan on ihan ookoo, sun tekstiäsi taas riivaa pahemman kerran jokin, häh?
En minäkään ymmärrä mihin 'Tarkka lukija' viittaa, olen havainnut hänet jo aiemminkin monessa harhaiseksi. En huomaa kenenkään ainakaan juuri tässäkohdin hyväksikäyttävän itseäni. Olen ollut useita vuosikymmeniä uskossa ja minussa nyt sattuu olemaan myös tällainen Henki, joka jatkuvasti kaipaa erilaista hengellisyyttä ja nimenomaisesti perinteistä, apostolista, klassista hengellisyyttä.
Tämäkin ketjuni pyrkii olemaan vastaisku kevytmieliselle ja ihmisiä hyödyntävälle nyky-karismaattisuudelle. Kukaan meistä, jotka ehkä rukoilemme toistemme puolesta, emme henkilökohtaisesti saa tästä kunniaa, emmekä muutakaan maallista "hyötyä". Myöskin on toivottavaa, että juuri ne, jotka kaikissa karismaatikkojen tilaisuuksissa jäävät lonkkakipuinen ja unettominen öineen takariviin, ahneiden juostessa etusijoille, että juuri he saisivat apua edes netin kautta. Rukoilemme, että JEESUS ITSE olisi täällä kanssamme. Mitään taikureitahan emme ole, eivätkä sairaatkaan ehkä rukoustemme voimasta täysin parane, mutta esim. edes pari yötä ilman selkäkipuja, tai migreenejä, kissa vailla korvakipua, olisi jo suuri voitto. Sillä Jumala auttaa niin ihmistä kuin eläintäkin.
Ihmisillä on myös muita henkilökohtaisia ongelmia: huumeita käyttäviä lapsia, tai muita ongelmia. Juuri heitä / meitä varten on tämä vaatimaton ketju.
.
netissä on hyvä opetus helluntailaisesta henkikasteesta. Se on tässä:
http://www.Jeesus-on-Herra.com/kirjoitukset/pyhanhengenkasteesta.html
Hmmm.
Tuo on Weijo Lindroosin opillinen selitys asiasta.
En ryhdy kiistelemään yksityiskohdista, sillä pääpiirteittäin tunnustaudun jokseenkin samaan näkemykseen. Kirjoituksessa on erittäin hyvääkin, perinnehelluntailaista oppinäkemystä ja parempaa, mielestäni raamatullisempaa, näkemystä kuin mm. nykykarismaattisuudessa, joka on enemmänkin lavashowta ja sirkusta.
Oikein hyvä kirjoitus, helluntailaiselta. Itsehän olen sitä mieltä, että vesikastetta, edes uskovien kastetta, ei suorita "ihminen", sillä kaste kuuluu Jumalan sanan mukaiseen kristityn elämään ja on myöskin Jumalan teko, tosin ihmisten kautta, mutta ei "ihmisteko" (tämä on sitä sakramenttioppia = Jumala vaikuttaa aineen kautta). Samoin kuin esirukoustemme kautta mahd. tulevat rukousvastaukset. Me rukoilijat emme vastaa rukouksiin, vaan toivomme mukaan Jumala tekee sen. Rukouksemme eivät siis saa olla "ihmistekoa", vaan Pyhässä Hengessä rukoiltua, muutoin ne eivät mitään hyödytä. Tällainen rukouskin on "sakramentti".
Mutta, itse rukouksiin...
.
Psalmi 51: 1-19
1 Veisuunjohtajalle; Daavidin virsi, kun profeetta Naatan tuli hänen luokseen, sen jälkeen kuin hän oli yhtynyt Batsebaan.
Jumala, ole minulle armollinen hyvyytesi tähden; pyyhi pois minun syntini suuren laupeutesi tähden.
2 Pese minut puhtaaksi rikoksestani, puhdista minut synnistäni.
3 Sillä minä tunnen rikokseni, ja minun syntini on aina minun edessäni.
4 Sinua ainoata vastaan minä olen syntiä tehnyt, tehnyt sitä, mikä on pahaa sinun silmissäsi; mutta sinä olet oikea puheessasi ja puhdas tuomitessasi.
5 Katso, minä olen synnissä syntynyt, ja äitini on minut synnissä siittänyt.
6 Katso, totuutta sinä tahdot salatuimpaan saakka, ja sisimmässäni sinä ilmoitat minulle viisauden.
7 Puhdista minut isopilla, että minä puhdistuisin, pese minut, että minä lunta valkeammaksi tulisin.
8 Anna minun kuulla iloa ja riemua, että ihastuisivat ne luut, jotka särkenyt olet.
9 Peitä kasvosi näkemästä minun syntejäni, pyyhi pois kaikki minun pahat tekoni.
10 Jumala, luo minuun puhdas sydän ja anna minulle uusi, vahva henki.
11 Älä heitä minua pois kasvojesi edestä, äläkä ota minulta pois Pyhää Henkeäsi.
12 Anna minulle jälleen autuutesi ilo, ja tue minua alttiuden hengellä.
13 Minä tahdon opettaa väärille sinun tiesi, että syntiset sinun tykösi palajaisivat.
14 Päästä minut verenvioista, Jumala, minun autuuteni Jumala, että minun kieleni riemuitsisi sinun vanhurskaudestasi.
15 Herra, avaa minun huuleni, että minun suuni julistaisi sinun kiitostasi.
16 Sillä ei sinulle kelpaa teurasuhri, sen minä kyllä antaisin; polttouhri ei ole sinulle mieleen.
17 Jumalalle kelpaava uhri on särjetty henki; särjettyä ja murtunutta sydäntä et sinä, Jumala, hylkää.
18 Osoita armossasi hyvyyttä Siionille, rakenna Jerusalemin muurit.
19 Silloin sinulle kelpaavat oikeat teurasuhrit, polttouhrit ja kokonaisuhrit; silloin uhrataan härkiä sinun alttarillasi.
Pyhä Jumala,
Pyhä Väkevä,
Pyhä Kuolematon
armahda meitä!
.
Sydämeni rukoilee tänä aamuna tämän Psalmi 8 sanoin:
Ps. 8
PSALMIT 8
1. Veisuunjohtajalle; veisataan kuin viininkorjuulaulu; Daavidin virsi.
2. Herra, meidän Herramme, kuinka korkea onkaan
sinun nimesi kaikessa maassa, sinun, joka olet
asettanut valtasuuruutesi taivaitten ylitse!
3. Lasten ja imeväisten suusta sinä perustit voiman
vastustajaisi tähden, että kukistaisit vihollisen ja kostonhimoisen.
4. Kun minä katselen sinun taivastasi, sinun sormiesi
tekoa, kuuta ja tähtiä, jotka sinä olet luonut,
5. niin mikä on ihminen, että sinä häntä muistat,
tai ihmislapsi, että pidät hänestä huolen?
6. Ja kuitenkin sinä teit hänestä lähes jumal'olennon,
sinä seppelöitsit hänet kunnialla ja kirkkaudella;
7. panit hänet hallitsemaan kättesi tekoja, asetit kaikki
hänen jalkainsa alle:
8. lampaat ja karjan, ne kaikki, niin myös metsän eläimet,
9. taivaan linnut ja meren kalat ja kaiken, mikä meren
polkuja kulkee.
10. Herra, meidän Herramme, kuinka korkea onkaan
sinun nimesi kaikessa maassa!
Kiitos Rakas Taivaallinen Isä rakkaudestasi
ja huolenpidostasi jokaisena päivänä, jonka
olen saanut kanssasi kulkea!
Kiitos siitä, että ilmestyt vielä täälläkin voimassasi
ja kaikkivaltiudessasi!
Sinulta ei mikään ole peitossa ja salassa,
vaan Sinä näet ja tiedät kaiken!
Anna meille jokaiselle voimaa vaeltaa Sinun tahdossasi
ja varjele, ettei jalkamme harhaan astuisi.
Varjele meidät jokainen omanasi ja auta, että me
voisimme olla kaikkialla, minne kuljemme ja missä
olemme, valona ja suolana, kertomassa Sinun
suuruudestasi, ARMOSTASI ja RAKKAUDESTASI!
Sulje meidän suumme ja sormemme kaikelta sellaiselta,
joka ei ole Sinun tahtosi mukaista!
Siunaa ja auta jokaista täällä foorumilla olevaa!
Vastaa heille, jotka Sinua avuksensa huutavat ja ilmesty
niille, jotka eivät vielä sinua tunne!!
Jää olemma kanssamme?!
Kunnia Isälle ja Pojalle ja Pyhälle Hengelle!
Niinkuin oli alussa, nyt on ja aina,
iankaikkisesta iankaikkiseen.
Aamen.
Siunaa Jeesus tähkäpäätä ja kaikkia foorumilla olijoita. Varjele meidät sanassasi. Sinun sanasi on Totuus.
Varjele meitä riidoilta ja yhdistä meidät, niin ettemme heti suuttuisi kun luemme jotain, jota oma uskomme ei ymmärrä. Salli rauhan syntyä eri uskoisten, Sinun seuraajiesi välille.
Anna Jeesus sanamme levitä maailmalle niin, että se kantaisi edes pientä tähkää ja edes muutama löytäisi Sinut Isä ja saisi sielullensa pelastuksen.
Aamen.
Kunnia Jumalalle korkeuksissa
ja maassa rauha ihmisten kesken,
joita kohtaan Hänellä on hyvä tahto.
Aamen.
http://www.youtube.com/watch?v=utErIRSpvUI
AAMEN!
Kiitos Herra Linduliinasta* ja siitä, että Hän tuo täällä esille Sinun Sanaasi!
Auta ja anna hänelle voimaa kulkea Sinun tahtoasi tietä, vaikka se joskus tuntuisi raskaalta ja vaikealtakin, mutta annathan hänen juuri niissä hetkissä ja tilanteissa oikein erityisesti tuntea Sinun läsnäoloasi hänen vierellään!
Jää häntä siunaamaan ja anna meidän eräänä päivänä kokea se ilo,
että saamme tavata toisemme taivaassa ja yhdessä iloita siitä, että Sinä
Herra johdit ja autoit tiellä silloinkin, kun itse emme olisi jaksaneet ja kyenneet.
Kiitos armostasi, jota olet osoittanut meitä kohtaan!
Anna Linduliinan* oikein väkevästi kokea Herra Sinun rakkauttasi!
Kiitos, että vastaat kaikkiin meidän rukouksiimme!
Ole ylistetty ja kiitetty, meidän Taivaallinen Isämme Jeesuksen nimessä!
jaahas ja nyt on tällainen intervall imenossa !
ootetaan seuraavaa mielenkiinnolla.
Onko mielenkiintoista odotella uskovan lankeemusta? Ai, miten hyvää se tekee, kun sellaisen näkee!
Siinähän sulla on harrastusta.
Mutta nyt kun vielä olemme taivaallisissa intervalleissa, yritä kestää. Kyllä meidän itsekunkin lankeemus ennenpitkää tulee. Niin on kirjoitettu.
.
Mutta kysymys: miksi Pyhän Hengen läsnäoloa ei koe jatkuvasti, vaan se on vain hetkittäin ?
Joku kyseli tästä, joten oma käsitys ja se on vajavainen kuten Elia oli.
Weijo, kirjoittaa osin hyvin, mutta ei kaikkea.
Eräs seikka on otettava huomioon, vaikka meillä on jatkuvasti Pyhän Hengen voima ja valta "sisällä" sekä siitä seuraava ilo ja riemu, niin AINA ei ollla tahi päästä halleluja kukkuloille eli aina ei ole ilo muiden tahi itsen havaittavissa.
Heti, halolla päähän, joten Esimerkki Jeesus.
Oletus on kaikilla, jotka ovat uskossa tahi luulevat niin, että Jeesus oli aina täynnä Pyhää Henkeä.
Nyt kuitenkin Jeesus itki usein ja sitten Getsemanessa jopa joutui sellaiseen, "kurimukseen" että hiki oli tahi hiessä oli mukana verta.
Eli todella suuret tuskat ja kärsimys.
Nyt, tämänpäivän, hyvin kapealla ja heikolla, omalla kokemuksella olevat opettajat sekä saarnaajat, phumattakaan mennari uskovista, eivät tiedä omasta kokemuksesta mitä on Olla Jumalan Pyhän Hengen täyttäminä.
Eli Pyhä Henki ei aina vie sinne missä on mukavaa ja iloista ja riemullista.
Eli opetus on uudistuksen tarpeessa.
jatkuu jos jaksan.
ellei iloitse hengessä ja Totuudessa.
ja Totuus on aina läsnä.
ja mieti sitten hädän hetkellä, oli Daavid todella Jumalan mieleen vai ei, ja jos oli miksi niin paljon itkua ja parkua.
eli, se ravinto mikä on padassa kaipaa puhdistumista vääristä, lisukkeista.
Mausteet eivät ole pääasia vaan se maito.
ja mausteet ovat sitten niitä ihania hetkiä kuten vaikka aina itsepäinen Pietari sai kokea kun oli ilmestys vuorella ja sai katsoa jo perillä olevia.
no, Roomalaisen ruoskan alla oli, näin väitän, vielä enemmän Pyhän Hengen täyteyttä kuin ilmestys kukkuloilla.
Eli opettajat opettakaa OIKEIN ja sitä mikä on totta.
Aamenia! Veli kirjoittaa oikein hyvin ja noin se on.
On hyvä, kun me vajavaiset uskovaiset laitamme omaa tekstiämme tänne.
Näissä näkee, kuinka sana on ymmärretty siellä ihmismielessä, joka yrittää kantaa omaa leiviskäänsä kekoon.
Tällaisia yhden leiviskän kantajia me kaikki murheen alhon lapset olemme. Laitamme vaan kämmenet yhteen ja huokaamme omin sanoin Taivaaseen. Ryöväri ristillä sanoi Jeesukselle: "muista minua kun tulet valtakuntaasi." Jeesus hymyili tuskaisesti ja vastasi: "totisesti sinä olet tänä päivänä oleva minun kanssani Paratiisissa." Sinne menivät vierekkäisillä risteillä, sekä Jumalan Poika pilkkakruunu päässään, että kovasisuinen murhamies, kapinallinen, rosvo.
Jeesus Kristus, muista meitä armon kerjäläisiä, paikatuissa kuteissa perässäsi ontuvia seuraajiasi, monenlaisia synnintekijöitä, katumuksessa ja evankeliumin uskossa, uskollisesti perässäsi raahustavia. Aamen.
Kuinka "tulit uskoon"? Lankesitko koskaan niin, että kaikki meni ja tuli kontaten koluttua maailma ja sitten esim. kuulit kitaransoittoa jostain herätysteltasta ja ajattelit, että ei tuo ota, jos ei annakaan ja laittauduit varovaisesti takapenkkiin, lähelle teltan ovea kuuntelemaan? Kokous tempaisi mukaansa ja antoi toivoa ja tuli jopa tehtyä reipas ratkaisu: käsi ylös ja eikun pää pystyssä, kyyneliä pidätellen eteen rukoiltavaksi....?
Tällaista se oli ainakin ennen...:
http://www.youtube.com/watch?v=j4CcouEX2wU
"linduliina" kyselee ??
Kuinka "tulit uskoon"?
Lankesitko koskaan niin, että kaikki meni ja tuli kontaten koluttua maailma
__________________________________________________________
en tässä kerro koko pakettia kuinka ja koska tulin uskoon, mutta sukulaiset pommittivat Jumalan Valtaistuimen edesssä yötä päivää ja sitten jumalattomana luin Raamattua sekä Kirjoituksia.
ja kerran taas salaa lukiessa , muistan sen kuin eilisen päivän, Danielia lukiessa, kuin kirkas valo tahi vastaava täytti huoneeni, ja tiesin että Jumala Kaikkivaltias on tässä ja nyt.
olin kankeena pelossa tahi Jumalan suuruudesta enkä mitään sanonut.
ja sitten menin estimään uskovien yhteyttä ja seuraa.
ja sitten eräässä kokouksessa tein julkisen päätöksen.
valitettavasti heti kättelyssä lupasin Jumalalle että vaikka yksin kulkisin , en palaa maailmaa.....
No Kuten Jumalla on tapana, niin Hän uskoo mitä me sanomme ja toimii sen mukaan, 1 Kor 13.
joten tähän asti olen ollut sitten yksin ja seuranut Jumalaani.
Välillä itkien välillä raivoten. mutta se on pidempi juttu eikä julkinen.
En lankenut, salakavalasti pahan ansoihin vaan heti kohta kun havaitsin mitä Jumala haluaa ja tekee, lähdin pois, kuten vieläkin pyrin, mutta, mutta Olen Jumalan Vanki ja Orja. tosin vapaasta tahdosta, mutta kuitenkin.....
No, tässä tilassa olen ollut usein ja Jumala kärsivällisesti odottaa, en edes tiedä mitä, mutta sama tuo, Tiedän että Jumala odottaa....
Olen kontanut koko maailman ja sen syvyyden mitä voi ilman pahalle antautumista koluta.
Jumala on pelastanut minut 2 kertaa varmalta kuolemalta ja useita läheltä piti juttuja.
Eirkoisin saattaa olla Intia Kalkutasta, siellä olin paikoissa joihin poliisi ei mene, mutta aina valmis Vastin meni ja tuli takasin hengissä !
ja kännissä tottakait, ja mikä oli syys tahi idea:
Köyhät intialaiset naiset / tytöt joilla ei ole varaa ostaa edes vaatteita, SENSUURI ---
No nyt olen kyllänsä saannut kyöhien opiskelijoiden rakkaudesta joten katselen mitä Jumala seuraavaksi tekee.
No Jumala on ollut hiljaa kuin hiiri, paitsi aina kun luen ja tutkin Kirjoituksia.
No tietysti se opetus minkä Jeesus meille antoi, antakaa niin teille annetaan, on syvällä mielessä ja asenteissa.
Eli Jumala ei anna sitä mitä haluan vaan sitä mitä itse haluaa, kuten oikea oppisen orjan ja vankin sitten tulee käyttäytyä, niin annan Jumalalle samalla mitalla takaisin :)
eli en syö enkä juo kuin sen mitä on ihan pakko ja pakko.
Tähän ei Jumala ole sanaakaan sanonut :)
mutta kuten Jo sanoin, tiedän että Herra katsoo ja odottaa, en tiedä mitä, mutta se on sama se.
No sen mitä tiedän, odotan Jumalan pitävän omalta osalta sopimuksen ja lupaukset joten en ole huolissani, kun sydän hyppii eritahtii mitä yleensä :)
Pois se, vaan huokaisen Jumalan puoleen joko nyt loppuu tämä kurja aika jota elämäksi kutsutaan.
Ja toisin kuin useimmat uskovat tahi mukamas uskovat, en pelkää kuolemaa, pois se, se on seuraava etappi jos mahdollista, mutta Jumala ei salli !
Kenties olet ehkä lukenut, miten on, eli olen vieläkin samalla puolipaastolla kuin about. kolme tahi neljä vuotta sitten :)
eli Loppu on lähellä.
Tässä joku aika sitten pyysin ja jopa tein sopimus rukouksen, mutta ihmisen ja varsinkin naisen hellä ja huolehtivainen sydän ei sitten pitänyt SOPIMUKSESTA kiinni.
Joten vapautin heidät, sillä he alkoivat tehdä vääryyttä ja puhua/ kirjoittaa valhetta.
joten oma tuskani on pienenpi, kuin heidän mahdollinen valheen ja vääryyden "hätä" keinot.
No, sama tuo, olen jo aikaa sitten tiennyt että ihminen on paha nuoruudesta lähetien, joten se ei ole yllätys.
Mutta se että Jumala on hiljaa on, sillä Mistä Jumala on naisen sydämen hellyyden ja huolenpidon "keksinyt" kuin itsestään :)
Joten, kuten Daavid, tätä suuri ja iso pahantekijä, tiesi kuinka Jumalan naisellista puolta voi herätellä, ja kas kummaa ,Murhata viaton uskollinen palvelija ja viedä vaimo, ja Jumala ei kosta eikä rangaise !
Siinä on rakkaus jo lähellä täydellisyyttä, kunhan se toimii kaikille kuten oikeudenmukaisuuden mukaan on oletettava.
Ainostaan Salomolle Jumala on antanut eri-oikeuden, jopa jo ennensyntymää.
mutta sama se, sillä onhan niissä lupauksissa joita Jumalan eteen kannan, kaikki se kuitenkin mukana, tosin pienessä mittakaavassa.
eli, jostain syystä Jumala todella koettelee minua vaikka tietää jo vastauksen eli miten teen missäkin tapauksessa.
Nyt siis "paaston" jatkuessa, kello käy vanha Paavali vetää viimeisiä :)
eli iloitkaa ja riemuitkaa, sillä olen jo kuollut :)
eli maailma ei voi enään antaa mitään, minkä takia laitaisin ravintoa suuhuni :)
ja tiedä ja käsitä, saattaa olla että nyt kykenen hallitsemaan tätä kipua, eli voitto on varma :)
vieläkin sanon teille iloitkaa.
No. valitettavasti, se mitä olen pyytänyt, näyttää nyt sitten lopulta toteutuvan, joten itkekää ja valittakaa.
Jumala olkoon sinulle armollinen ja antakoon sinulle kaikki sinun syntisi anteeksi.
Isän ja Pojan ja Pyhän Hengen Nimeen.
Psalmi 51:
http://www.youtube.com/watch?v=-EXkKT4XmFk
1 Veisuunjohtajalle; Daavidin virsi,(51:2) kun profeetta Naatan tuli hänen luokseen, sen jälkeen kuin hän oli yhtynyt Batsebaan.(51:3) Jumala, ole minulle armollinen hyvyytesi tähden; pyyhi pois minun syntini suuren laupeutesi tähden.
2 Pese minut puhtaaksi rikoksestani, puhdista minut synnistäni.
3 Sillä minä tunnen rikokseni, ja minun syntini on aina minun edessäni.
4 Sinua ainoata vastaan minä olen syntiä tehnyt, tehnyt sitä, mikä on pahaa sinun silmissäsi; mutta sinä olet oikea puheessasi ja puhdas tuomitessasi.
5 Katso, minä olen synnissä syntynyt, ja äitini on minut synnissä siittänyt.
6 Katso, totuutta sinä tahdot salatuimpaan saakka, ja sisimmässäni sinä ilmoitat minulle viisauden.
7 Puhdista minut isopilla, että minä puhdistuisin, pese minut, että minä lunta valkeammaksi tulisin.
8 Anna minun kuulla iloa ja riemua, että ihastuisivat ne luut, jotka särkenyt olet.
9 Peitä kasvosi näkemästä minun syntejäni, pyyhi pois kaikki minun pahat tekoni.
10 Jumala, luo minuun puhdas sydän ja anna minulle uusi, vahva henki.
11 Älä heitä minua pois kasvojesi edestä, äläkä ota minulta pois Pyhää Henkeäsi.
12 Anna minulle jälleen autuutesi ilo, ja tue minua alttiuden hengellä.
13 Minä tahdon opettaa väärille sinun tiesi, että syntiset sinun tykösi palajaisivat.
14 Päästä minut verenvioista, Jumala, minun autuuteni Jumala, että minun kieleni riemuitsisi sinun vanhurskaudestasi.
15 Herra, avaa minun huuleni, että minun suuni julistaisi sinun kiitostasi.
16 Sillä ei sinulle kelpaa teurasuhri, sen minä kyllä antaisin; polttouhri ei ole sinulle mieleen.
17 Jumalalle kelpaava uhri on särjetty henki; särjettyä ja murtunutta sydäntä et sinä, Jumala, hylkää.
18 Osoita armossasi hyvyyttä Siionille, rakenna Jerusalemin muurit.
19 Silloin sinulle kelpaavat oikeat teurasuhrit, polttouhrit ja kokonaisuhrit; silloin uhrataan härkiä sinun alttarillasi.
.
KAIKKI USKOVAISET KODEISSAAN VOIVAT OSALLISTUA TÄHÄN KETJUUN, ottaen nämä rukousaiheet esim. osaksi omaa esirukouselämäänsä. Näin antaen taustatukeaan, vaikkeivät itse tähän kirjoittaisikaan.
Tämä ketju ei ole leikkiä, vaan pyrkii olemaan mitä suurimmassa määrin aito RUKOUSKETJU.
Markus 14:36 ja sanoi: "Abba, Isä, kaikki on mahdollista sinulle; ota pois minulta tämä malja. Mutta ei, mitä minä tahdon, vaan mitä sinä!"
.
Esirukous:
Matt. 6:6 Vaan sinä, kun rukoilet, mene kammioosi ja sulje ovesi ja rukoile Isääsi, joka on salassa; ja sinun Isäsi, joka salassa näkee, maksaa sinulle.
2. Kun. 4:33 Tultuaan sisään hän sulki oven, niin että he jäivät kahden, ja rukoili Herraa.
Kol. 3:19 Miehet, rakastakaa vaimojanne, älkääkä olko heitä kohtaan katkerat.
____________________________________________________________________________
Poistettu 15000 merkkiä eli viisi sivua :)
eni wei, Pyydän, kaikessa siinä tohinassa mitä koet ja olet koko päivän lasten ja kodin hoidon ohessa, muistamaan minua.
eli esirukous ja apu täyttämään se Rukous-astia mikä on Jumalan valtaistuimen edessä, ja kun se malja eli astia tulee täyteen. voitte huokaista helpotuksesta, sillä tokihan viisas, ymmärtäväinen ja älykäs, kuten Salomo, osaa sitten tiivistää tämäkin koko ketjun kommentin lyhyesti.
Eli sananlaskun kokoon, ja siinä on tiivistettyä, viisautta :)
No koska puhe ja kirjoitus on samaa, "ideaa", useat naiset rakastavat puhetta ja siten myös kirjoituksia, eli tekstiä, toisaalta myös sananlaskuja.
no oli miten on, Naisella on parhaat edellytykset, esirukoukseen koko päivä ja sen voi tehdä vaikka vain huokaillen lasten kakkavaippaa vaihtaessa.
ja sitten lyhyt versio. :)
Super tiivisttys:
esirukous, salassa on kuten kodin hoito, ei palkkaa, ei kiitosta, ei muuta hyvää.
joten, kaikki te ihanat naiset, siis kuule ja muista minua esirukouksessa.
jos olisi kuten ennenmuonoin, voisin teitä jokaista rohkaista kasvoista kasvoihin ja antaa mitä, yleensä naiset haluavat, puhetta ilman määrää.
ja Jos Jumala olisi armollinen, niin vieläpä totuutta ilman takaajatuksia.
Mutta se saa odottaa, kunnes sitten saan iloita teidän näkemistä kasvoista kasvoihin.
sillä aikaa on teidän hyvä, PYYTÄÄ Jumalalta että todella, ei vain hämärästi, vaan ihan OIKEESTI, nähdä Jumalan kasvoista kasvoihin.
ja jätä se minun ja Jumalan huoleksi, ettei mukamas ihminen voi katsoa Jumalaa kasvoista kasvoihin.
ja, aina ihanat naiset, tietävät, että jos mies tahi omalta puoleltani nainen eli nyt Jumala, jos ei kestä katsella omaa rakastaa nyt ja heti, missä on RAKKAUS.
Jos Jumala mukamas, haluaa ja rakastaa, ja on sitten ikuisuus yhdessä, eikö halu ole olla jatkuvasti oman rakkaan kanssa.
Jos Jumala ei kärsi minua nyt hetkeä, kuinka voin olettaa että kärsii sitten ikuisuuden ?
eli mikä Jumalaa estää en tiedä, mutta sama se. kunhan vain saan nähdä Hänet jota sieluni rakastaa.
Ellei turha on elämäni, tosin se on muutenkin turhuutta, mutta Jumala ei muuta nyt salli.
eni wei, ja kuten taas, kirjaimet eivät lopu ellen sitten lopeta joten:
muista minua :)
PS
"älkääkä olko heitä kohtaan katkerat."
Tämä oli eräs ydin joten siitä on pakko sanoa sana:
Naisilla on jotain minkä johdosta, miehillä, "oikeutetusti" oikeus olla, mukamas, katkera eli kateellinen.
eli supersupertiivistys.
Nainen on Mersedes Bent, mies on Lada :)
eni wei, nyt sitten sakset ja katki.
Konevitsan kirkonkellot:
http://www.youtube.com/watch?v=GkG0PHJcdKw
Ilm. 8: 1-4
1 Ja kun Karitsa avasi seitsemännen sinetin, tuli taivaassa äänettömyys, jota kesti noin puoli hetkeä.
2 Ja minä näin ne seitsemän enkeliä, jotka seisoivat Jumalan edessä, ja heille annettiin seitsemän pasunaa.
3 Ja tuli eräs muu enkeli ja asettui alttarin ääreen pitäen kultaista suitsutusastiaa, ja hänelle annettiin paljon suitsukkeita pantavaksi kaikkien pyhien rukouksiin kultaiselle alttarille, joka oli valtaistuimen edessä.
4 Ja suitsukkeiden savu nousi pyhien rukousten kanssa enkelin kädestä Jumalan eteen.
http://www.youtube.com/watch?v=vgICDzmLPys
Pyhä Jumala,
Pyhä Väkevä,
Pyhä Kuolematon
armahda meitä!
Kunnia olkoon Isälle ja Pojalle ja Pyhälle Hengelle nyt, aina ja iankaikkisesti! Aamen.
Pyhä Kuolematon, armahda meitä!
Taivaan Isä, Jeesus Kristus. Katso veljemme puoleen, joka pyytää esirukousta puolestaan. Armahda häntä, anna hänelle lisää uskoa, sekä Pyhää Henkeä, voimia kestää ankarat ruumiilliset taistelut.
Rukoilemme pyhiä enkeleitäsi täyttämään rukousastiat rukoustemme suitsukkeilla. Me olemme pyhät, sillä Sinä Olet Pyhä ja me Sinun kauttasi. Aamen. Kumarrumme alttarisi eteen, kätkemme kasvomme. Armahda meitä, Pyhä Jumala ja kuule meidän syntisten huokaukset puoleesi. Siunaa esirukousta pyytävää veljeämme, sekä kaikkia meitä, sinun pyhiäsi täällä maan päällä. Anna meidän eräänä päivänä nähdä toinen toisemme kasvoista kasvoihin, Sinun edessäsi, Korkein.
Tätä rukoilemme Sinun Nimessäsi, Isä, Poika ja Pyhä Henki. Aamen.
.
Niinpä niin, oi jospa, voisin teitä kaikkia rohkaista, ennen miehiä, nyt, sillä naisella on suuri osa tulevaisuuden taistelu kentällä, ei eturintamassa vaan siellä salassa, missä ei palkaa tule. heti.
nyt siis, jaksan toki odottaa, ainakin muutanan minuutin, kenties jopa tunnin, ettei teitä "kiusaa" sanoillani.
Mutta, kuten kehoitin, Pyydä että Jumala pikimiten ilmestyy minulle ja antaa sen mitä tarvitsen ja osaksi sen mitä halua, sillä kuka voi tietää mikä on todella hyvää ja mikä ei.
Nyt siis, kun tahi jos havaitsen että annan teille, ihania, jalokiviä, timantteja, kauniita punaisia sekä sinisiä jalokiviä, tiedät, että
A. Loppu on lähellä
B. Että, vihdoin Jumala on teitä kuullut (pieni nolo ilme suunpielessä)
Niin saatte mitä ihanimpia jalokiviä, pellavaa, silkkiä ja kaikkea hyvä mitä Jumalalla on.
ja kuten aina viisas Salomo sanoo. on aika heitellä kiviä ja aika kerätä.
Mutta ei tässä, kunhan olette (nimen omaa te, naiset) pääseet ja saanneet rukousksen läpi.
ja sitten te ihanat, naiset, saatte yltäkyllin timatteja, niinkuin virkistävä sade kuuro :)
ja joka päivä ja joka hetki :)
Mitä siis on virkistävä sade ellei vettä :) ?
ja vesi, esim sateenkaaren muodossa, mitä muuta se on kuin timatti :)
eli yksi pieni vesipisara on timatti :) eli sen ysin on sama kuin timatin:
jakaa eli heijastaa valoa erisuuntiin ja kauniisti.
eli vesi sade jota teille annan, on timatti sade eli loppumaton timattien ja jalkokivien sade :)
kuka nainen ei halua kilokaupalla ihania jalokiviä :)
http://www.google.fi/search?q=jalokivi&tbm=isch&tbo=u&source=univ&sa=X&ei=TEryUei1D8KL4AT2kYDwCg&ved=0CEEQsAQ&biw=1301&bih=902
tahi ihania vaatteita, pellavaa ja silkkiä :)
joten. jatketaan.. kunnes olen kohdanut Jumalani.
hhmmm
haukotus...mmmnnjmn.
Mikä on sellainen uskovaksi heittäytyvä joka toisessa ketjussa kiroaa helluntain alimpaan kuoppaan ja toisessa aloittaa rukousketjun ?
Jes. 43
18. Älkää entisiä muistelko, älkää menneistä välittäkö.
19. Katso, minä teen uutta; nyt se puhkeaa taimelle, ettekö sitä huomaa?
Niin, minä teen tien korpeen, virrat erämaahan.
Annetaan jokaiselle mahdollisuus mielenmuutokseen!
Iinduliina on yllytyshullu ja kerjää kehuja. Kun raukka yhden ainoa kerran kehja saa, vaikka sekin oli kokeiluluontoinen mielialahäiriö antajalta, niin pyörii nyt kuin suurikin profeetta.
Minä tulin uskoon yli 40 vuotta sitten, sen jälkeen välillä maailmaankin langeten, aina uudelleen nousten. Profeetan ja evankelistan elkeitä sain sittemmin erilaisissa nuorten toiminnoissa, sekä myöhemmin mm. todistaessani uskostani ympäri Pohjanmaan helluntaiseurakuntia. He itte pyysi, suorastaan vaativat.
Eikä tämä foorumi ole ainoa paikka jossa elän uskossani. Kaiken aikaa te eräät liitätte uskon yksin helluntailaisuuteen, vaikka kristinuskoa oli lähes 2000 vuoden ajan, ennen helluntailaisuuden syntyä 1800-luvun USA:ssa. Tunnustan lähinnä klassista kristinuskoa, mutta myös eräässä mielessä suomalaista perinnehelluntailaisuutta.
Sinä sitten vihaat minua ja jatkuvasti haluat levittää vain omassa pahansuovassa päässäsi syntyviä valheita minusta, jotka eivät pidä ollenkaan yhtä tosiasioiden kanssa, jos samoin monista muistakin kristityistä.
Minun hengellisyyteni ei lähde mistään yllytyksistä, vaan ovat ihan kaiken aikaa olemassaolevaa hengellisyyttäni. En kerjää kehuja. Mutta sinä itse kyllä jatkuvasti ja kaikintavoin pyrit yllyttämään ihmisiä uskomaan minusta erilaisia omassa päässäsi kehittyviä pahansuopia ja perättömiä juoruja ja väittämiä.
.
Rukoilemme, että JEESUS ITSE olisi täällä kanssamme.
- siellä missä 2-3 kokoontuu yhteen Hänen nimessään, Hän on heidän keskellään - KIITOS Herralle!
- niin alhaalla ei kukaan kulje, ettei Jeesus siellä ois; yksin ei tarvitse kulkea, ei hetkeäkään!
Miulla on syntymäpäivä ensi viikolla. Rukoilen ja pyydän esirukousta, että voisin jakaa sen jonkun kanssa. Isä, lähetä joku ihminen elämääni! En aseta ehtoja tai rajoituksia "tällainen tai tuollainen", kun tiedän että Sinä olet hänet lähettänyt. Kiitos veljemme Jeesuksen nimessä!
Siunaa Isä tätä palstaa. Anna sen auttaa ihmisiä heidän hädässään, että he näkisivät ja uskoisivat että olet Kaikkivaltias Pyhä Jumala, Isämme. Siunaa erikoisesti linduliinaa*! :)
Etsin tuota laulua ("Niin alhaalla kenkään ei kulje"), mutta löysin siitä vain jonkinsortin nykyversion, Pro Fide, ja minähän kammoksun kaikkia uusittuja nykyversioita, niin uskossa, virsissä, kuin hengellisissä lauluissa. Tämä ei ole kopio mistään, vaan alkuperäistä Pro Fideä:
http://yle.fi/elavaarkisto/artikkelit/pro_fide_kiitos_herra_elamasta_27196.html#media=27201
Tuo yks kirjoittaja tuossa edellä on aivan onneton, kun uskonelämäni kulkee kuin hyvin tervattu juna pitkin raiteita, vaikken ole ihan suorastaan helluntailainen. Hän liittää uskon ja helluntailaisuuden yhteen ja tuskassaan odottaa, koska lankean. Koska olen luterilainen uskoltani, lankean paljonkin ja myöskin myönnän sen! Minä määritän itseni kristityksi ja tunnustan kaikki elävät Jumalan lapset, on seurakunta mikä tahansa, mutta samointein kiellän kaikensortin ketkuilijat, olkoot keitä hyvänsä.
Sitten rukoukseen:
Taivaan Isä, Jeesus Kristus Jumalan Poika, Pyhä Henki, Kaikkivaltias Pyhä Kolmiyhteinen Jumala: siunaa tätä hepreantaitajaa, joka julistaa hyvyyttäsi ja anna hänelle riemullinen syntymäpäivä, edes yhden ystävän seurassa. Anna täytekakku ja piparkakku, Kauniisti kääritty lahja, rusetilla. Mutta jos sinä hyväksi näet, niin ainakin kaunis aurinkoinen päivä, linnunlauluineen, käen kukuntoineen. Aamen.
.
Hyvää syntymäpäivää leahimn.
En ole leahimn.
http://www.youtube.com/watch?v=X7ZzvH77d-4
Juu. Kaunis vanhempi helluntaiversio.
Tuo yhteen laulaminen ja soittaminen on sellaista, että siinä on päätettävä kenen soittoa seurataan, etteivät kaikki vedä omaa rytmiään ja kilpaile kenen soitin soi lujimmin. Pianisti, joka lauloi ja jonka siis kuului vetää se itse rytmi, jota muut seuraavat, kuitenkin soitti ja lauloi liian kovaa ja näin esim. haitari ei kuulunut ollenkaan. Yhteensoittaminen ja -laulaminen on taitolaji.
Näyttää olleen Haaparannan suomalaisen helluntaiseurakunnan video. Ilahduttavaa, että siellä kulmilla muutoin elää vanha helluntaihenki ja Jumala varjelkoon, etteivät sinne Etelän hömpötykset koskaan rantautuisikaan!
.
Me vanhemmat helluntailaiset (oho!) muistamme lapsuudestamme ja nuoruudestamme tämän lähinnä hengellisen lastenlaulun. Muistatteko, kun istuimme totisina, silti silmät innosta loistaen kuuntelemassa evankelistojen kertomuksia Jeesuksen paluusta, nk. tempauksesta?! :
http://www.youtube.com/watch?v=Emc9EWtx4qA
"Oletko sinä valmis? Oletko sinä, rakas ystävä, jo antanut elämäsi Jeesukselle? Ajattele, silloin kun Jeesus tulee, jäätkö sinä maahan katsomaan, kun uskovat nousevat pilviin?" ("Nyyh. Emmä...") "Muta entäs sitten me, jotka seurasimme Jeesusta? Jeesus tulee yhtäkkiä ja tempaisee meidät pilviin! Siellä sitten lennämme kohti Taivasta, ohi Kuunkin ja Saturnuksen... niin?" "Tota, jos alkaa huimata kun katsoo alas ja tulee epäusko, niin voiko sieltä pudota?"
.