Windows XP:n ongelmia

Antti-Pentti

Monella XP:n käyttäjällä on vielä ainakin yksi uudelleenasennus-rupeama, ennen XP:n tuen loppumista. Noin 6-12kk:n väleinhän tuon joutuu asentamaan joko hidastumisen tai viruksien takia.
Tuollaisesta toimimattomuuksista pääsee eroon asentamalla wintendon päälle toimivampi järjestelmä, vaihtoehtojahan kyllä löytyy ;)
Kannataisikin jo vähän ennakoida, niin pääsee helpommalla.

Hyvää kesää!

T:Antti-Pentti

4

159

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • tubutin tuhoo

      Asiaa pukkaa.

    • silleensetoimii

      Älä nyt hulluja puhu - minulla itselläni on ollut sama XP-asennus vuodesta 2003 ja mitään uudelleenasennusta viruksien tai hitauden takia ei ole ollut tarvis tehdä.

      Kyse on lähinnä käyttiksen/selaimen asetusten tiukentamisesta ja tietoturvasoftien käytöstä niiden muutosten tueksi.

      Aina luo itsellesi rajoitetun käyttäjän tili, jota käytät vain nettiselaamiseen - adminin tai järjestelmänvalvojan-tiliä ei tule koskaan käyttää netissä. Poista turhat etäkäyttöön ja nettiin liittyvät toimiminnot pois päältä - tämä vaatii opiskelua, mutta netistä löytyy ohjeetkin siihen, jos ei sitten omaa harkintaa halua käyttää.

      Selaimen kauta tulevan uhkan voi minimoida asettamalla selaimen asetukset piirun verran tiukemmalle eli kieltämällä automaattiset lataukset ja hyväksymällä lisäosien (activeX) toiminnan vain tarvittaessa.

    • xp-dinosaurus

      Meinaat sitten käyttää xp:tä tuen loppumisen jälkeenkin?

    • kauhalla vaatija

      Näistä wintööttiä käyttävistä ei voi mennä takuuseen. Luultavasti moni ei edes tajua asiaa. Viksuimmat saattavat asentaa toisen selaimen. Monihan heistä kuvittelee, että IEon se käyttöjärjestelmä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Jäätävä epävarmuus

      Mistä tää hirveä epävarmuus molemminpuolin johtuu? Pohjimmiltaan uskon, että molemmat tietää, että tunteita on. Vai onko
      Ikävä
      85
      2360
    2. Ainakin hän on elossa

      ehdin jo huolestua.
      Ikävä
      43
      1950
    3. Persut romahti Haapaveellä, kiitos Ilkka!

      Persut saivat historiallisen tappion haapaveellä! Kiitos Ilkka!
      Haapavesi
      82
      1745
    4. Hyvää yötä, olen rakastunut suhun

      Sanon tämän kyllä vielä sulle henkilökohtaisestikin. 😘
      Ikävä
      81
      1534
    5. Pitsaa selliiä

      Onko uudet pitsat hyviä, kannatteooko käyvä vai suosiollako pittää hilipasta sotkamoon
      Kuhmo
      26
      1254
    6. Tiedätkö et olet

      Ärsyttävän hyvännäköinen.
      Ikävä
      49
      1250
    7. Mitä hellittelynimiä

      Sinulla on kaivatustasi?
      Ikävä
      77
      1221
    8. Nyt tiedän

      Että joku on lahjonut jonkun tai olemme idiootteja. Nuo kokkareiden päsmärit tuli valituksi valtuustoon. Onnea vaan kai
      Sysmä
      46
      1208
    9. Mitä meille oikein

      Tapahtuu vai tapahtuuko mitään?
      Ikävä
      59
      1111
    10. Olet vain kiltimpi

      Ja rauhallisempi ja rakastavampi. Se vetoaa
      Ikävä
      48
      1108
    Aihe