Vtunmoinen tuuli ja auringosta ei pienintä pilkahdustakaan, lämpötila 15 astetta!!!!!
Niin pitikö tänään olla aurinkoista?!?
savon syke
1080
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 10
Vanhimmat
On ihan vi-tunmoinen helle täällä Uudellamaalla, niinkuin YLE sunnuntaina jo lupasi.
Helteet nousee laakista tän viikon keskiviikkona 30C tietämille tai ylitse. Niin Toni Hellinen vakavalla naamalla ja vailla epäilyksiä silloin lupasi.
Uimavesien lämmöt kipuaa 24... 27 asteeseen, ja pitää alkaa varoa palovammoja uimareitten.
Tämä on ns säämanipulaatiota.Tarkoitus auttaa kansaa kestämään paremmin hyvät uutiset jotka eivät toteudukkaan odotuksista huolimatta.Lupaamalla parempaa huomista rotat saavat lisäaikaa hyppiä pöydillä.
Onko YLE:n Kivisellä jo oma Haarp-laitteisto? Siellä ne kokeeksi ensin tyelkkarissa lupaa yhtä, ja haarppaa sen jälkeen kelit ihan toisenlaisiksi.
Ei helteistä keliä ole yhtään ikävä.
Helteellä ei oikein jaksa tehdä muuta kuin juoda kylmää kaljaa. Viileä on parempi ja kylmää vastaan pärjää aina pukemalla vaatetta. Lämmintä vastaan ei ole mitään tehtävissä.
Noste ;o)taan ympäristöveroja ja energian hintaa niin kaikki hoituu
" Helteellä ei oikein jaksa tehdä muuta kuin juoda kylmää kaljaa. "
Tää just on sitä nautinnollisinta ja parasta Suomen kesän viihdettä. Talvipakkasella voi juoda kaljaa koska vaan, ainakin 7 kuukauden ajan vuodesta.
Hellekelejä on vaan viikko tai pari. Nekin viikot YLE vielä ennustaa väärin.
En tiedä missä persereiässä sinä asut mutta kyllä täällä kuopiossa on paistateltu jo koko pitkän päivän.
Jaa että Kuopiossa paistoi vai. Hah-hah. Reaaliaikainen sääkartta näytti eilen keskiviikkona Kuopion keskipäivän lämpötilaksi max 17 asteen verran.
Ja aivan satunnaista auringonpaistetta. Ei savolaisukkojen kannata tolla aurinkoisuudellansa revitellä.
Älkää itkekö. Päivät lyhenee päivä päivältä ja koittaa pimeä ja kylmä syksy ja talvi. Ihan kohta. Kesän helteet ovat mennyttä. Aamen.