Aamulehti julkaisi hyvän

mielipide kirjoituksen, jossa kirjoittaja ihmettelee miksi Aamulehden edellinen pääkirjoitus ei maininnut miten tärkeä Saksan kieli on vientiteollisuudelle., koska suuressa osassa Eurooppaa sitä puhutaan ja Saksa on tärkeä kauppakumppani kuten Venäjä.
Ennen oppikouluissa luettiin Saksaa ja sitä osattiin.
474
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Lehti oli varmasti nettifennojen linjalla. Englanti on maailmankieli ja sillä mennään. Lapset eivät nykyään jaksa lukea, vaikka oppikoulussa vielä jaksoivatkin. On tullut niiiin paljon uutta opittavaa.

Äänestä
  • Kyllä lehti pahoitteli liiallista(?!) englanninlukua ja unohti tuomita pakkoruotsituksen. Eli oli ihan nettsvekojen linjalla.

    Äänestä

Aamulehden tilaus kannattaa lopettaa.

Hesari ja Aamulehti on yhtä huonoja, surulehtiä molemmat.

Äänestä

Pakko auttaa tähän, siis aamulehden ja hesarin luku pakolliseksi - joka kouluun pakkoruotsin tunniksi hesarin kääntämistä ruotsiksi ja opettajan on puhuttava ylistävästi toimituksen väestä ja lopuksi laulu RKPeen erinomaiselle väelle.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


valtakieliä lisää kirjoitti:

mielipide kirjoituksen, jossa kirjoittaja ihmettelee miksi Aamulehden edellinen pääkirjoitus ei maininnut miten tärkeä Saksan kieli on vientiteollisuudelle., koska suuressa osassa Eurooppaa sitä puhutaan ja Saksa on tärkeä kauppakumppani kuten Venäjä.
Ennen oppikouluissa luettiin Saksaa ja sitä osattiin.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu