Ohjattu kasvatus

Mitkä uskonnot vaikuttavat ihmisen syömisiin, minkä profeetan kirjoja pitää lukea ja minä päivänä pitää levätä sekä mitä ohjattuja kirjekursseja pitää opiskella?
Osallistua jalkojenpesu rituaaliin?
3<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Kaikki kasvatus on ohjattua, varsinkin se ateistien kasvatus.

Äänestä

Hep;-

Raamatttu puhuu hyvin vähän syömisistä. Jos jotakin sanoo kyse on ihmisen terveydestä. Ei usko syömistä ja juomista ole, mutta terveys´on metodi jos Jumala on antanut neuvoa eikä muuta metodia ole tänäänkään kuin terveys yksin.
Mitään ruokakäskyjä ei ole, vaan terveysasioissa jokainen seuraa omaa ymmärrystään.
Olen kirjoittanut tänne kaiken mahdollisen mitä Raamattu sanoo syömisistä ja juomisista;
http://jarinhotelli.blogspot.com/search/label/16.3

Ihmiset ovat kirjoittaneet paljon ja kaikki mitä ihmiset kirjoittavat jokainen arvostelee itse 1 Tess 5:19-23 mukaan.
Jakeissa sanotaan että pitää sen minkä itse henkilökohtaisesti näkee hyväksi juuri sillä hetkellä ja antaa muun olla ainakin toistaiseksi.,
Ihmisen ymmärrys ja tieto kasvaa ja aikanaan kirkastuu kun asia on kypsä valkenemaan.

Pelastusoppi ei ole liian vaikea etteikö sen voisi vilpitön ymmärtää lukaisemalla UT:n läpi. Kristinuskon perusteet.
Ahkerat tutkijat ja uskovat ja niillä joilla on aikaa tutkivat sitten vertauskuvallisiakin asioita niiden merkitystä. Jumala itse avaa ymmärystä.

Kaikenlainen kurssinkäynti on juuri tätä. Maailmaan on kirjoitettu ja ei pidä olla "joo-mies" kenellekään vaan sisäistää ja ymmärtää itse.'Hankalat asiat kannattaa siirtää eikä niihin tuskastua-.
Teologiassakin voi tehdä vaikka väitöskirjan eli puuhaa piisaa monilla sektoreilla vaikka kuinka paljon.

Jalkojenpesu oli Jeesuksen esimerkki. Se kuuluu ehtoolliseen, mutta ehtoollinen ja ehtoollisessa jalkojen pesu on vapaaehtoinen asia.
Jalkojenpesusta; http://jarinhotelli.blogspot.com/search/label/6.4

Kaikki kristinuskossa vapaaehtoista on.

Hyvää kesäpäivää
jari laurila

Äänestä

Terveyskeskus tulppakurssilla tekee ohitusleikatuille ohjattua kasvatusta syömisistä.
Olisiko se väärin, jos vaikkapa uskovat keskenään ottaa vastuuta elämästä jo etukäteen ja osa pääsee ohi tuosta ohitusleikkauksesta, joka onnistuessaan antaa lisäaikaa elämään, tahi epäonnistuessaan vie maan poveen, jos nyt kerkiää sinne leikkauspöydälle.

Eli mitäpä aloittaja tuohon otat mielipiteesi haiventa tähän luettavaksi, kun verrataan niitä tähän uuteen ajatukseen?

Olisiko tämä "syöminen", kuka nyt haluaa siitä ottaa kiinni, on yhteiselämän tuki, tai käsi, joka tähtää parempaan huomiseen.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


sopii sinulle kirjoitti:

Mitkä uskonnot vaikuttavat ihmisen syömisiin, minkä profeetan kirjoja pitää lukea ja minä päivänä pitää levätä sekä mitä ohjattuja kirjekursseja pitää opiskella?
Osallistua jalkojenpesu rituaaliin?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu