Prostituutio on väärin jos siitä ei maksa elinkeinotoimintaan liittyviä veroja. Arvonlisveroa ja tuloveroja. Poliisilla pitäisi olla enemmän resursseja etsiä veropetoksiin syyllistyneitä hupakoita, josta syyllistyvät usein vielä tukien väärinkäyttöön, kaikki pitää takaisin maksaa.
Hupakot pitäisi laittaa ahtaalle ja lainkuuliaisten kansalaisten tulisi ilmiantaa veronkirtäjät,
jos vain suinkin mahdollista! Aika tehdä asialle jotakin!
Prostituutio ja verot
7
291
Vastaukset
- 8+11
Olen periaatteessa samaa mieltä, Jokaisen pitäisi maksaa verot, kuten yhteiskuntaan kuuluu. Käytännössä hyväksyn sen, ettei hupakot maksa veroja. Suomessa hupakkoa kohdellaan 2-luokan kansalaisena. Joillain paikkakunnilla poliisit ahdistelevat ja hankaloittavat työtä. Hupakko ei voi laillisesti vuokrata itselleen työpistettä. Hän ei voi käyttää aputyövoimaa esimerkiksi ajanvarausten vastaanottamiseen. Ja niin edelleen... Kun yhteiskunnan suhtautuminen on tuollaista, niin miksi hupakon pitäisi osallistua tuon toiminnan rahoittamiseen?
Kunhan lainsäädäntö saadaan sivistysvaltiolle sopivaan tasoon, voidaan hupakolta odottaa verojen maksuakin.- d pässi
Olet aivan oikessa. Prostituutio on aivan sallittua, mutta sitä hankaloitetaan kaikin mahdollisin keinoin. Tottakai se ajaa prostituoidun toimimaan harmaalla vyöhykkeellä. En silti hyväksy veronkiertoa.
Verotarkastajalle:
Olet nyt suuntaamassa yhteiskunnan nuukia resursseja väärin. Poliisille pitäisi saada veronkierron tukkimiseksi lisää työvoimaa, koska se maksaisi itsensä moninkertaisesti takaisin. Mutta tutkinnan lisääminen pelkästään prostituoitujen veronkierron estämiseksi olisi nappikauppaa muuhun harmaaseen talouteen verrattuna. Kaikki harmaa talous olisi saatava kitkettyä suomalaisesta yhteiskunnasta, mutta resursseja tutkimiseen kannattaa suunnata sinne missä iso raha liikkuu; rakentamiseen.
- verorakastaja
Kuka ensinnäkään alkaa kyttäämään tuhansien naisten sivubisneksiä? Minne ihmeessä voi ilmoittaa, että epäilen prostituutiota tästä ja tästä henkilöstä? Haloo? Miten asia tutkitaan? Ei kenenkään pankkitilille mennä noin vain. Omaisuus syyniin, miten?
Kerro hyvä verotarkastaja? Näillä resursseilla se ei onnistu. - ...........
mielestäni pitäisi säätää sellainen laki ,että vain rekisteröityneet yrittäjä hupakot saisivat myydä palveluita ja sellaiset hupakot ketkä eivät suostu maksamaan veroa he saisivat sakkorangaistuksen joka olisi iso.
Näille seksinmyynti ilmoitus palstoille sihteeriopisto ja seksitreffit ylläpidon pitäisi pyytää todistus siitä,että nainen on yrittäjä.
Jos paljastuu,että nainen ei ole yrittäjä hänen tunnuksia mitkä rekkaa ei ylläpito hyväksy sivustolle.- Huolehtija1
Suomalaisten perisynti on naapurikateus.
Kunpa jokainen huolehtisi vain omista asioistaan, Suomessa olisi helpompi hengittää.
- turhaa nillitystä
Tästähän oli pitkiä keskusteluita jo aiemmin.
http://keskustelu.suomi24.fi/node/10649881
http://keskustelu.suomi24.fi/node/9745584
Intoa maksaa veroja löytynee enemmän siinä vaiheessa, kun esimerkiksi yhteisten työtilojen vuokraus seksin myyjille ja vartiointipalveluiden ostaminen sallitaan kuten muillekin yrittäjille. Tällä hetkellähän tuollaisesta tulee tuomio parituksesta.
Lain muutoksia odotellessa on turha itkeä veronkierrosta. - höpö höpö
horot voivat maksaa oma-aloitteisia veroja jos haluavat. halua ei vaan ole!
99 % horoista ovat TIETOISIA VERONKIERTÄJIÄ JA TARKOITUKSELLA
jättävät maksamatta veronsa.
Höpö höpö turvallisuusjutuille. Sellaiset eivät ole horoja ennenkään estänyt jakamasta rahasta. Suurin osa ostajista on vatsakkaita perheenisiä, niistä ei turvallisuusongelmai tule.
Höpö höpö. Horot eivät halua maksaa veroja. Tietoisia vapaamatkustajia ja loisi, joita
vaimoltaan salaa huorailevien perheenisien joukko yllläpitää.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Dannysta tulee isä 83-vuotiaana
Huh huh sentään sellaista naista, joka laitattaa itsensä paksuksi ikälopulle papalle ! Ajatellaanko lapsen oikeuksia oll1254963Seida Sohrabi: Suomi ei ole rasistinen maa
Seidalta taas täyttä asiaa. Miksi punavihreät naiset eivät pysty samaan - no se ideologia estää. "Meillä on valitettava1733742Ketkä haukkuu suomalaisten ÄO:tä?
Siinä on kaksi vaihtoehtoa, joko siis rutiköyhä vajaaälyinen vasuri tai venäläinen. Kyllähän täällä käy suomenvenäläisi463188Pääsiäisen kunniaksi tekoälyn analyysi Riikka Purran kirjoituksesta
🧠 Mitä kirjoitus kertoo Riikka Purrasta? 1. Asenteellinen ja epäasiallinen sävy: Kirjoitus pursuaa halveksivaa, jopa a213163Henkirikos kiuruvedellä
Poliisi tutkii maaliskuussa tapahtunutta 50 luvulla syntyneen kuolemaa henkirikoksena. Missä päin tälläinen sattunut391707Gallup: Mitä teillä syödään pääsiäisenä, onko juhlaruokaa vai meneekö arkiruoilla?
Monessa perheessä pääsiäisenä pöytään pistetään vähän parempaa herkkua. Pääruokaan panostetaan ja lisäksi leivotaan vaik401279Loimaan k-citymarketilla puukotus
Jonka on puukotettu Loimaan citymarketilla tänään iltapäivällä noin klo 14. Kuulin kun ambulanssi huusi kaupungilla kun381175Martinan ex-rakas ulkoilutti Espanjassa koiraa.
No on hyvä asia, että heillä on kuitenkin hyvät välit, vaikka eroneet jo viimme syksynä.3031090Kunnanjohtaja haista sinä
Kyvytön johtamaan kuntaa! Täysin kyvytön. Toivottavasti Hattula saa sinut vaivoikseen. Epäpätevä, ammattitaidoton, yhtei301071- 831036