kuivalla asfaltilla esim.parkkipaikalla? e46 M3 on nähny tossa kerran polttelevan ja driftaavan mut riittääkö vähempi kuin sellase 340hv?
kuinka tehokas takaveto pitää olla että kumi palaa?
20
360
Vastaukset
- teinidrift4ever
340hp riittää.
- Näin se vain on
Kumia voi polttaa myös sytyttimen tai tulitikkujen avulla. On turhaa ja todella kallista poltella kumia kulkuneuvojen avulla.
- .....
Hmmmm.sulle alottaja riittää 1200 kupla
- Voi rikua
Voi sua riku parka, ehkä joskus kohtaat elämän.
- Vanha ja kokenut
Ei ei ei. Huono homma, jos kumi palaa! Kosteutta pitää olla!
- Urb leg
Ei se kumi pala edes tuhannella hevosenvoimalla. Monenko kiihdytysauton kumit on leimahtanu liekkeihin suditellessaan? Ei ainoankaan. Sitten vasta saattaa liekkiä tulla, kun ensin kumi on kulunu puhki ja vanteilla kolistellaan.
- originelli elli
Bemarissa ei saa palamaan muuta kuin kannentiivisteet.........
- huo huo menta
Löysää laturinhihnaa sopivasti, ni kyllä palaa. Lisäefektinä saat vielä kivan soundin.
- näin se menee
Ei voida vastata kunnolla, no minä vastaan. Takavetoisen auton hevosvoimien täytyy olla 175/65-15 renkailla vähintäin 85 hevosvoimaa että paikallaan tapahtuva renkaanpoltto onnistuu.
- nuoruusmuisto
nuorena miehenalkuna juuri kortin saaneena, paikallaan kumia sulateltiin asfaltin pintaa 60 hevosvoimaisella lada 1200s:llä ja ihme kumma molemmat renkaat suti kun hyvin sattui, vaikkei moisessa lukkoperää olekkaan. Nykyisin 20 vuoden jälkeen moiset mieliteot ovat muisto vain;)
- VVM, vero-osasto
Renkaat ovat Suomessa aivan liian halpoja, kun niitä kannattaa polttaa sudittamalla. Niille voisi varmaan säätää 200-prosentin haittaveron savuhaittojen takia.
- Aivan liian halpaa
Ja bensiinin ja öljyn veroa voisi huoletta korottaa. Tulisi kuminpoltolle arvoa. Toisaalta kuorma-autoista ja muusta raskaasta liikenteestä jää aina öljylammikko, kun auto lähtee parkista.
- Pajalle sitte
Aivan liian halpaa kirjoitti:
Ja bensiinin ja öljyn veroa voisi huoletta korottaa. Tulisi kuminpoltolle arvoa. Toisaalta kuorma-autoista ja muusta raskaasta liikenteestä jää aina öljylammikko, kun auto lähtee parkista.
Sun pitää sitte korjata niitä vehkeitä jos nesteet tulee väärälle puolelle autoa.
- Ehdotuksia satelee
Pajalle sitte kirjoitti:
Sun pitää sitte korjata niitä vehkeitä jos nesteet tulee väärälle puolelle autoa.
Ookkonää hoopo? En kai mää mee korjaamaan vieraitten autoja ilmatteeks?
- mainiosti
Pappatunturi riittää, 1.5 horsepoweria.
- Että saa savut
Ennen siihen riitti n. 50 hv, taidosta kiinni.
Driftaaminen kuivalla vaatiikin sitten jo enemmän... - Isänmaa nousuun
Kuminpoltosta uusi Nokia!
- 200SX,,
kyllä lähemäs 500 hv pitäs olla
- ihme hönö
Eiköhän se riipu aika pitkälti siitä, että kuinka paljon pitoa renkailla on... ts. kuinka paljon akselin päällä on massaa ja kuinka hyväkuntoiset kumit jne. Sileät kumit ja takana vähän massaa niin kyllä sutii pienemmälläkin teholla..
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Poliisi tutkii Ähtärin salaiset asiat!
Ylen uutisen mukaan tuntematon määrä Ähtärin poliitikkoja pääsee mukaan esitutkintaan ja mahdollisesti syyteharkintaan.971877- 1611771
- 1141502
Mitä haluaisit sanoa
Kaivatullesi NYT Part ll. Kenenkään peukku ei kestä tuota edellistä ketjua.911437Saksan demareille rökäletappio - oikeistolle taas rökälevoitto
AfD oli vaalivoittaja ja vaikka varmaan jää oppositioon, niin pakko on ottaa huomioon. Ruotsissakaan SD ei istu hallitu1861148Nainen ihanainen, kaunistut vuosi vuodelta
Eli ei vuosien kertymisestä ainakaan sinun kohdallasi kannata murehtia. Minua huolettaa se, miten paljon menetän joka vu331036Tutkija: Nato ei välttämättä suojaa Suomea
Naton pelote on rapautumassa eikä sen sotilaallinen voima välttämättä ole Suomen tukena – professori vaatii poliitikkoja167975En luovuta
Sinä olet nainen elämäni ainoa oikea. Sen mitä ymmärrän kaiken koetuksen keskellä, kertoo vain tarinaa kuinka koko maail59958Sinä ihana, olet niin joka päivä mielessä
rakkaana pidän ja hellittelen nimelläsi kuin mikäkin hömelö, yksikseni juttelen sinulle, ja välillä naurahdan kun vain k39877Yritin alkaa nukkumaan
Mutta ei tule uni. Jäin miettimään olikohan ne rakkaudelliset vastaukset juuri sinulta ja mulle osoitettuja... Olisi une46876