Pitääkö uskovaisia pilkata?

Uskovaisten pilkkaamisessa on monta seikkaa jotka on syytä ottaa huomioon. Pilkkaamisen puolesta puhuvat ainakin ne seikat, että uskontojen edustajat pyrkivät saamaan omia mielipuolisia dogmiaan yhteiskunnan yleisiksi normeiksi. Toiseksi heidän käyttämänsä aivopesumenetelmät erityisesti alaikäisiä kohtaan ansaitsevat mitä suurinta halveksuntaa.

Kuitenkin uskontojen omaksumisessa on usein kyse myös älyllisestä ja yleisemminkin psyykkisestä kehittymättömyydestä, jotka ovat sellaisia henkilökohtaisia ominaisuuksia joiden perusteella ei pitäisi olla hyväksyttävää pilkata ketään. Toki heidät tulee hienotunteisesti tällöinkin torjua esimerkiksi politiikasta, mutta varsinainen pilkka ei ole hyväksyttävää.

Olisikin ehkä syytä saada uskovaiset lajiteltua kahteen kategoriaan; hyväksikäyttäjiin ja hyväksikäytettäviin. Näin muut tietäisivät kuinka suhtautua uskovaisiin silloin kun he tulevat julkisuuteen mielipiteidensä kanssa.

Ensimmäinen askel olisi jokatapauksessa se, että Suomen valtio tunnustaisi kaikissa virallisissa konteksteissa sen faktan, että yhdenkään uskonnon väitteiden todenperäisyydestä ei sen silmissä ole minkäänlaista evidenssiä, joten valtio suhtautuu jatkossa uskontoihin kuten menninkäisten metsästäjiin ja yksisarvisratsastajiin - sekä tietysti lättämaauskovaisiin.

Pyydänkin jatkossa uskovaisia jotka argumentoivat näkemyksiään uskonnolla ilmoittamaan, ovatko he hyväksikäyttäjiä vai hyväksikäytettyjä jotta tiedän, millaista kieltä heidän kohdallaan on soveliasta käyttää.
20225
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 20

Vanhimmat

Pitääkö uskovaisia pilkata kirjoittaa, niinhän maailmanlapset ovat tehneet kautta aikojen, eikä se ole jäänyt ainoastaan pilkkaamiseksi vaan heitä on surmattu paljon ja tähän se paholainen aina on yrittänytkin, ja ei Jeesus ollut myöskään maailman lasten suosiossa, hänet jopa ripustettiin ristinpuulle ja me emme ole Herraamme suurempia, mutta Raamattu todistaa että iloitkaa siitä jos teitä vainotaan ja pilkataan jopa surmataan Jeesuksen nimen tähden.

Äänestä
  • Niin. Olen kuullut radiosta (radiodei) että kahden tuhannen vuoden aikana on kuollut vainoissa 70 miljoonaa Jeesuksen seuraajaa. Tähän joukkoon ei kuulu nimikristityt, vaan aidot uskovat.

    Äänestä

  • >>> Raamattu todistaa että iloitkaa siitä jos teitä vainotaan ja pilkataan jopa surmataan Jeesuksen nimen tähden. >>>

    On teillä mahtava jumala ja hieno kirja.

    Ilmankos ei ole jonoa ovella.

    Äänestä

  • Simelius kirjoitti:

    Niin. Olen kuullut radiosta (radiodei) että kahden tuhannen vuoden aikana on kuollut vainoissa 70 miljoonaa Jeesuksen seuraajaa. Tähän joukkoon ei kuulu nimikristityt, vaan aidot uskovat.

    Eri ihmisillä "uskolle" on eri sisältö.
    Miten tämä on tarkistettu, että puhuttaisiin vain oikeasti uskosta?

    Äänestä

Käsitykseni mukaan asiat ovat juuri päinvastoin kuin mitä nimimerkki "iloitkaamme" kirjoiitti.
Nimittäin Raamatusta en ole lukenut ainuttakaan kohtaa, jossa saatanalla olisi ollut valta tappaa, eikä siellä mainita yhdessäkään kohtaa, että hän olisi ketään tappanutkaan.

Toisin on kuitenkin Raamatun jumalan Jahven laita. Hänen kerrotaan tappaneen ja tapattaneen kautta maailman hsitorian miljoonia ja taas miljoonia ihmisiä. Jahve tapatti jopa oman poikansakin veren himossaan.

Raamattu siis kertoo selvästi meille, että Jahve oli kaikkein verenhimosin ja kyltymättömin tyranni, joka ei pelkästään tyytynyt tappamaan ihmisiä, vaan myös tapatti viattomia eläimiä järjettömällä tavalla.

Lue siis "iloitkaamme" Raamattua, äläkä kirjoittele täällä valheita!

Äänestä

Sos, sos Raamatun lukija, älä nyt hikeenny, sanot että saatana ei ole tappanut yhtään ihmistä, kyllä se on vihollinen joka yllyttää pahat ihmiset mitä kauheimpiin tekoihin, hän itse pysyy syrjässä salaisena ettei häntä tunnistettaisi ja hän voisi jatkaa sillä tavoin ihmisille kurjuutta ja syyttää sitten Jumalaa että Jumala se kaiken pahan on tehnyt. Saatana on heitetty tänne maan päälle taivaasta ja toimii täällä hyvin ahkerasti aina siihen asti kunnes Jeesus tulee, silloin loppuu hänen tihu työnsä täällä. Usko tai älä Raamatun lukija.

Äänestä

Älä valehtele!
Missään Raamatussa ei paholaisen kerrota tappaneen ketään.
Jahve tosin tappoi ja tapatti surutta ja julmasti.
Jahve yritti oman julmuutensa ja tappamisensa vierittää toisen syyksi, kuten murhaajilla onkin tapana.
Jahve itse tunnusti, ettei maan päällä tapahdu mitään hänen sallimattaan.
Siinä hän tunnusti oman julmuutensa ylpeillen.

Äänestä

Etkös ole lukenut Raamatusta, että Jumala on RAKKAUS. Jumala rakasti niin paljon maailmaa että antoi ainokaisen Poikansa kuolemaan, meidän syntiemme tähden, että me saisimme elää.
En minä sano että olet valehtelija, niinkuin sinä kutsut minua, vaan olet joko ateisti taikka et ymmrrä Raamatusta lukemaasi.

Äänestä

Ateisteilla ja kristinuskon vastaisesti ajattelevilla on suunnaton tarve tuoda esille uskomuksiaan työpaikoilla, oppilaitoksissa, kouluissa ja vapaa-ajalla. Jeesukseen uskovien pilkkaaminen ja vihaaminen on heille eräänlainen pakkomielle. Kun sitten media lähtee ryöpyttämään kristinuskoa omille aatteilleen uskollisena, niin se on kuin heittäisi bensaa uskonnottomien kristittyihin kohdistuvan vihan liekkien päälle.

Suomessa uskonnon- ja sananvapaus ovat vielä lain turvaama oikeus. Media ja jopa oikeuslaitos sotivat silti ns. vihapuheita ja viharikoksia vastaan. Valitettavasti näitä ajatuksia sovelletaan vain muslimien suojelemiseksi tervettäkin julkista kritiikkiä vastaan. Yksittäisten ihmisten harjoittamina vihapuheet ja kunnianloukkaukset kristittyjä vastaan ovat jokapäiväisiä, mutta niihin on oikeastaan mahdotonta puuttua, eikä päättäjillä ole siihen edes halua.

Erikoista omalla työpaikallani on se, että kukaan muu ei pakkotuputa uskonnollista vakaumustaan siellä kuin ateistit ja uskonnottomat. Heillä on avausviestin kirjoittajan kaltaisia ajatuksia siitä, miten pakkotuputtamiseen ja "jeesusteluun" tulisi puuttua. Heille sanan- ja uskonnonvapaus on siis vain sitä, että heillä pitää olla oikeus tuputtaa muille ateistisia ja uskonnottomia sekä kristinuskon vastaisia mielipiteitään ja osoittaa puheissaan vihaansa meitä kohtaan, mutta muilla ei ole mitään oikeutta kertoa muille vakaumuksestaan tai levittää julkisesti evankeliumin sanaa.

Äänestä

Ateistit ja uskonnottomat pyrkivät saamaan omia mielipuolisia mielipiteitään yhteiskunnan yleisiksi normeiksi.

Heidän käyttämänsä aivopesumenetelmät alaikäisiä kohtaan ovat halveksuttavia.

Ateistit ja uskonnottomat ovat Raamatunkin mukaan typeryksiä. Kristittyjen ei ole silti lupa pilkata heitä heidän typeryytensä vuoksi.

Ateisteilla ja uskonnottomilla ei ole yhteisesti hyväksyttyjä moraalisäädöksiä. Jokainen käyttäytyy sen mukaan kuin omasta mielestä on oikein. On täysin normaalia, että ateistit ja uskonnottamat käyttävät häikäilemättä hyväksi muita ihmisiä.

Ateistien ja uskonnottomien Jumalan kieltävien väitteiden tueksi ei ole yhtään faktaa. Valtion ei tarvitse sellaista tunnustaa, koska esivallalta ei odoteta uskoa Jumalaan eikä Jumalan tottelemista.

Ateistien ja uskonnottomien maailman ja elämän syntyä koskeviin väitteisiin on syytä suhtautua samalla tavalla kuin mihin tahansa satuihin ja taruihin, koska ne perustuvat yksinomaan uskomuksiin, arvauksiin ja mielikuvituksen tuotteisiin. Valtion ei silti tarvitse puuttua heidän uskomuksiinsa, elleivät ne ole vaarallisia yhteisön ja yksilön turvallisuuden kannalta.

Ateistit ja uskonnottomat käyttäytyvät keskimäärin paljon huonommin kuin Jeesuksen herrakseen tunnustavat kristityt.

Äänestä

Tämä ahdistus joka uskovia koskettaa täällä maailmassa, on silmänräpäys sen rinnalla mitä on tulossa. Tämä ahdistus ei ole mitään ikuisuuden rinnalla. Jeesuksen mukaan uskovia tullaan pilkkaamaan, ja niin on käynyt, mutta sitä ei tarvitse pelätä. Nämä vaivat unohtuvat sen sileän tien, kun uskovat saavat voittonsa. Todella kannattaa nähdä ja kärsiä vaivaa sen asian tähden.

Äänestä

Jaahas, ihmiset tulisi lokeroida kuten aikoinaan Daavidin tähti vaatteisiin laittamalla konsanaan? Lieköhän tuo niin yksinkertaista, että pystyisi jakamaan kaikki ihmiset yksiselitteisen mustavalkoisesti rikollisiin ja uhreihin esittämilläsi perusteilla sen enempää kuin yleisesti ihmiset maailmassa heidän tekojensa moraalisuuden perusteella.

Uskovaisten pilkkaaminen, uskovaisten mielipuolisuus, uskovaisten halveksiminen, uskovaisten älyllinen ja psyykkinen kehittymättömyys, uskonnon näkeminen pelkkänä ihmisten hyväksikäyttönä, uskonto pelkkänä taikauskoa (vaikka et tätä tarkoittaisi, niin tältä se, mitä sinä sanot, aika pitkälti kuulostaa), jne. Mistä kaikki tämä dogmaattisen mustavalkoinen vihamielisyys uskovaisia kohtaan?

Minun mielestä olisi vain hyvä asia, jos valtio erotettaisiin kokonaan kaikista kirkoista. Tosin ei se tilanne yhtään sen paremmaksi muuttuisi, jos jokin toinen ryhmä sitten saisi tuputtaa muille omaa totuuttaan valtion auktoriteettiin nojaten.

Uskonnotkin ovat vain maailmankatsomuksia muiden joukossa enkä muista vielä nähneeni ihmistä, jonka näkemyksiin ei kuuluisi sellaisiakin ajatuksia, jotka ovat vailla todellisuuspohjaa. Ei vailla todellisuuspohjaa olevaan ajatteluun uskontoa tarvita, vaikka sellainen usein sitten johtaakin kaikenlaisiin kultteihin ja uskonnoista tuttuihin ilmiöihin. Vai onko uskontojen hävittäminen sinulle vain ensiaskel maailman parantamisessa?

Uskonto kokonaan pois politiikasta? En kai voi kuin toivottaa onnea kaikille niille, jotka tuollaiseen projektiin heittäytyvät mukaan. On kai todella järkevää sallia politiikan harjoittaminen vain niille, jotka ovat valmiit tekemään sitä täysin maailmankatsomuksellisesti neutraalilla tavalla, jotta ei olisi mitään vaaraa siitä, että he yrittäisivät saada omia vailla todellisuuspohjaa olevia uskomuksiaan yhteiskunnan yleisten normien ideologisiksi tukipilareiksi. Ei sillä, että uskoisin politiikan harjoittamisen ilman omaa tai puolueen maailmankatsomusta olevan mahdollista kenellekään.

Äänestä
  • #Minun mielestä olisi vain hyvä asia, jos valtio erotettaisiin kokonaan kaikista kirkoista. Tosin ei se tilanne yhtään sen paremmaksi muuttuisi, jos jokin toinen ryhmä sitten saisi tuputtaa muille omaa totuuttaan valtion auktoriteettiin nojaten.# .. kysyy victor..

    HYVÄ KYSYMYS MIELESTÄNI.

    Nyt minun mielestäni ei vihaa uskovaisia kohtaan voi erottaa muista "vihoista".. tosin uskovaisten vihasta voi löytyä omia sillä ominaisia piirteitä - mutta paljon on myös sellaista minkä voi yhdistää moneen muuhun vihollisuuteen .. esimerkiksi rasismi on kiitollista maaperää jos halutaan kylvää vihaa joitain kohtaan ja silloin usein liitetään myös uskonnolliset erot jotta saataisiin "vastustaja" näyttämään mahdollisimman .. XXX .. jota kaikkien "järkevien" ihmisten tulisi mollaajien mielestä karttaa .. mutta jos haluaa rehellisen vastauksen --- saako sen ? tuskin saa -- ei sen enempää kiihkouskovilta kuin kiihko muiltakaan. Jäljelle jää usein vain yksi vaihtoehto - ole samaa mieltä tai olet "sellainen" .. :) Minuakin on nimitetty tällä palstalla vaikka miksi.. välillä on asialla ollut uskova ihminen ja välillä Jumalan pilkkaaja - ei suurempaa eroa ..

    Surku hupaisaa ..

    alex

    Äänestä

Jaa - että PITÄÄKÖ uskovaisia pilkata?

NO, EI TIETENKÄÄN..PIDÄ...

Totuus on, että ketään ei pidä pilkata - mutta ASIOIDEN oikeilla nimillä puhuminen ei olekaan pilkkaamista. Sitä vastoin asiaton ja valheellinen (TAI sanotaisko omahyväinen muista ihmisistä puhuminen on aina mollaamista ..
Josta hyvänä esimerkkinä aloituksen tekstissä oleva täysin todistamaton ja väärä väitös jossa aloittaja väittää oman luulonsa olevan eräänlainen fakta kirjoittaessaan:
#Kuitenkin uskontojen omaksumisessa on usein kyse myös älyllisestä ja yleisemminkin psyykkisestä kehittymättömyydestä..#

Minä sanoisin, että esimerkiksi aloittaja (ainakin tuon näkemyksensä mukaan) on tavallaan itse kehittymätön, joka tapauksessa hän ei ymmärrä mistä puhuu .. valitettavasti... mikä tekee hänen aloituksestaan jos ei nyt tahallisesti valheellisen (koska kirjoittaja luulee ehkä olevansa oikeassa) niin kaikessa tapauksessa propagandistisen ..

Ja niinkuin tavallista myös aloittaja välttelee asia keskustelua.

Hänkin haluaa panna keskustelulle agendan jota haluaa sitten muiden seuraavan - ja jos/kun asiaa valotetaan n.s. päin vastaiselta puolelta sanotaan usein että se on asiasta poikkeamista - ja sellaiset vastaukset saa kumota asiattomalla mollaamisella ..... kun ei muutakaan voi (sanoisin) .. se on nähty täälläkin ties kuinka monet kerrat..

Pikku kehoitus aloituksen tekijälle :
Koeta vapautua noista ennakko asenteistasi ja keskustella asiallisesti siitä mikä on realiteettia niin monille ihmisille - siis heidän uskostaan ..heitä löytyy kaikista yhteiskunnan luokista -- pienimmästä suurimpaa ..

Minä ainakin olen kiinnostunut siitä kuinka ihmiset ajattelevat ja vähemmän siitä keitä he ovat .. ja vaikka en aina olekaan samaa mieltä miksi pilkkaisin heitä siitä että he uskovat tai ovat uskomatta .. mutta jos he valheellisesti yrittävät käännyttää ihmisiä (minuakin) omiin uomiinsa (jotka jopa niin helposti voi osoittaa vääräksi) silloin minulla on oikeus sanoa missä he ovat mielestäni väärässä.. ja odottaa asiallista vastausta .. eikö niin?

Sellaiset vastauksset joissa vain sanotaan että olet "typerä" - tuskin olisi mikään vastaus ..


Alla muutamia keskustelun aiheita jos kaipaat älykkäämpiä keskustelun aiheita.

Esimerkiksi mitä tarkoittaa oikeudenmukaisuus? uskovalle ja mitä se tarkoittaa sille jolla ei ole uskoa.. tai mitä ajattelette maailman saastumisesta? tai mitä teille tarkoittaa n.s. globali ilmaston lämpiäminen? Onko niistä vaaraa ihmisille .. mielestänne .. mitä ajattelette maan resurssien käyttämisestä - kalojen vähenemisestä ja esimerkiksi erilaisten eläinlajien sukupuuttoon häviämisestä.. ja niin edelleen...

En tietenkään voi mennä takuuseen kaikkien uskovaisten ihmisten älykkyydestä mutta olen täysin varma että se ei ole sen alempi kuin ei-uskovienkaan .. Uskova ihminen vain yhdistää arkipäivän uskoonsa .. monet myös nämä asiat...

alex

Äänestä

Psalmit:
10:1 Miksi, Herra, seisot niin kaukana, miksi kätkeydyt ahdingon aikoina?
10:2 Jumalattomien ylpeyden tähden kurja kärsii, takertuu heidän punomiinsa juoniin.
10:3 Sillä jumalaton kerskaa omista himoistansa, ja kiskuri kiroaa, pilkkaa Herraa.
10:4 Jumalaton sanoo ylvästellen: "Ei hän kosta." "Ei Jumalaa ole" - siinä kaikki hänen ajatuksensa.
10:5 Hänen hankkeensa menestyvät joka aika. Sinun tuomiosi ovat korkealla, kaukana hänestä; kaikille vastustajilleen hän hymähtää.
10:6 Hän sanoo sydämessään: "En horju minä, en ikinä joudu onnettomuuteen."
10:7 Hänen suunsa on täynnä kirousta, petosta, sortoa; tuho ja turmio on hänen kielensä alla.
10:8 Kylien vaiheilla hän istuu väijyksissä, hän murhaa salaa syyttömän. Hänen silmänsä vaanivat onnetonta.
10:9 Kätkössään hän väijyy, niinkuin leijona pensaikossa, hän väijyy hyökätäksensä kurjan kimppuun; hän saa kurjan kiinni, vetää hänet verkkoonsa.
10:10 Hän kyyristyy, painautuu maahan, ja onnettomat joutuvat hänen kynsiinsä.
10:11 Hän sanoo sydämessään: "Jumala sen unhottaa, hän on peittänyt kasvonsa, hän ei sitä ikinä näe."
10:12 Nouse, Herra, kohota kätesi, Jumala! Älä unhota kurjia.
10:13 Miksi jumalaton pilkkaa Jumalaa? Miksi hän sanoo sydämessään: "Et sinä kosta?"
10:14 Sinä olet sen nähnyt, sillä sinä havaitset vaivan ja tuskan, ja sinä otat sen oman kätesi huomaan; sinulle onneton uskoo asiansa, sinä olet orpojen auttaja.

Äänestä

Tuomiopäivänä pilkkasi muuttuu valitukseksi.

Äänestä

Pöljällä on pöljät mielipiteet.

Valtio = siinä asuvat ihmiset .. ja demokratiassa ihmiset päättävät elämästään itse - he joko uskovat Jumalaan tai eivät usko.. Diktatuureissä asia on luonnollisesti toinen - siellä johtajat päättävät miten ihmiset tekevät - ihmisten ajatuksia nämä diktatuurit eivät kuitenkaan pysty määräämään..

Aloittajalla on selvästikin diktatuuriin viittaavat mielipiteet - johtajasta joka määrää mitä kansalaiset saavat tehdä ja normaalistihan se tarkoittaa kieltoja .. jota seuraa kieltojen valvominen ...

Äänestä

Huhhuh...sairasta tekstiä teillä säälittävät jeesustelijat.

KUOLEMA KAIKILLE (paitsi meille...)

ahahahahahahaha....toivoisin olevani osa sitä pettymystä kun tajuatte uskoneenne turhuuteen koko ikänne.. tuhlaneenne siinä kaikki vuodet. olette antaneet kehonne näivettyä, kieltäytyneet laadukkaista ruoista ja lenkkeilleet päänne pyörryksiin pelkän uskonnon nojalla. Painukaa niitten soijapurkkienne kanssa lukemaan lisää sitä satukirjaa. Kyllä se totuus vielä jokin päivä valkenee.... mutta ettehän te hylkiöt sitä uskalla edes miettiä. Tälle vihalle ei ole rajoja kun mietin miten puhutte faktoista, vaikka kyseessä on vain ja ainoastaan uskonto, joka perustuu nimenomaan USKOON, ei faktoihin. :))))))

Äänestä

Uskovaa ei pidä pilkata. Ovat tavallaan kukin verkkoihin jääneitä.
Pappejansa kyllä pitää.
Hehän käyttävät suurinta äänivaltaa kirkossaan. He muotoilevat sanat, joilla tarpeeseen sopien kirkkokansaa ohjataan.
Jumala on monimutkainen luomus, joka ihminen aikinaan henkisiin tarpeisiisa loi.
Aina on ollut ihmisiä, jotka haluavat luoda uuttta. Myös uskontojen saralla on kirjo ollut laaja.
Raamatun kerrotaan syntyneen intuition pohjalta. Siis luovan kirjoittamisen innoituksen viemänä.
Eihän siinä ole mitään pahaa, mutta kun on luotu uskonto, siinä on. Se on viimekädessä inhimillinen rakennelma, jota totena tarjotaan.
Ota tai jätä. Jollet, joudut ties mihin hiiteen. Sielukin paistuu tukivassa tuomiossa.
Jumala ei ole kirjoittanut ensimmäistäkään piirtoa mihinkään. Hänen suuhunsa on laitettu luovasti kaikkea. Osa ihan vilpittömästi, osa ei.
Jumalan kuvataan synnyttäneen tämän kaiken, mies kuitenkin jättää kaikki luotunsa heitteille. Lieneekö jumalalla mitään nimeä varattuna itselleen.
Käyttääkö Maailmojen ehdotonta kunigasta, Galaksien valtiasta vaiko vain Kuun kingiä?
Veikkaan ettemme milloinkaan tule saamaan vastauksia.
Mutta. Tuonelaa on tarjona ja kaikkea hyvää ja huonoa siellä.
Tarkatkoon korvat ja silmät kuinka läheisten loppu on tullut. Ei ole ollut toivotun lainen.
Sanottakoon, että sattuma summaa kaiken lopulta.
Ei muuta.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Järkeä peliin kirjoitti:

Uskovaisten pilkkaamisessa on monta seikkaa jotka on syytä ottaa huomioon. Pilkkaamisen puolesta puhuvat ainakin ne seikat, että uskontojen edustajat pyrkivät saamaan omia mielipuolisia dogmiaan yhteiskunnan yleisiksi normeiksi. Toiseksi heidän käyttämänsä aivopesumenetelmät erityisesti alaikäisiä kohtaan ansaitsevat mitä suurinta halveksuntaa.

Kuitenkin uskontojen omaksumisessa on usein kyse myös älyllisestä ja yleisemminkin psyykkisestä kehittymättömyydestä, jotka ovat sellaisia henkilökohtaisia ominaisuuksia joiden perusteella ei pitäisi olla hyväksyttävää pilkata ketään. Toki heidät tulee hienotunteisesti tällöinkin torjua esimerkiksi politiikasta, mutta varsinainen pilkka ei ole hyväksyttävää.

Olisikin ehkä syytä saada uskovaiset lajiteltua kahteen kategoriaan; hyväksikäyttäjiin ja hyväksikäytettäviin. Näin muut tietäisivät kuinka suhtautua uskovaisiin silloin kun he tulevat julkisuuteen mielipiteidensä kanssa.

Ensimmäinen askel olisi jokatapauksessa se, että Suomen valtio tunnustaisi kaikissa virallisissa konteksteissa sen faktan, että yhdenkään uskonnon väitteiden todenperäisyydestä ei sen silmissä ole minkäänlaista evidenssiä, joten valtio suhtautuu jatkossa uskontoihin kuten menninkäisten metsästäjiin ja yksisarvisratsastajiin - sekä tietysti lättämaauskovaisiin.

Pyydänkin jatkossa uskovaisia jotka argumentoivat näkemyksiään uskonnolla ilmoittamaan, ovatko he hyväksikäyttäjiä vai hyväksikäytettyjä jotta tiedän, millaista kieltä heidän kohdallaan on soveliasta käyttää.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu