Miksi ylläpitää kieltä,

jolla ei tee missään muualla mitään!

Suomi englanninkieliseksi tai ruotsinkieliseksi! Yhtään järkevää syytä ei ole tullut miksi näin ei pitäisi tehdä!

http://yle.fi/uutiset/maailman_vaikeimmat_kielet_listattu_katso_miten_suomi_sijoittuu/6689352
1080
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 10

Vanhimmat

Tämä suomen vaikea kieli rakentaa ja muovaa aivoihimme paremmat työkalut ajatella kuin helpot kielet. Kielen loogisuus auttaa ajattelemaan älykkäämmin.

Suomen kielestä ei kannata luopua.

Äänestä
  • Suomen kieli on yksinkertaisuudessaan yksinkertaisten ihmisten kieli! Suomen kieli kirjoitetaan kuten lausutaan,kielioppisesti yksinkertainen,poikkeaa kaikista muista kielistä!
    Suomenkieli on myös homojen ja lesbojen kieli,sukupuolta ei eroteta vann kaikki ovat ihanasti "hän".

    Äänestä

Suomenkieli on yksinkertaisesti niin ilmaisuvoimainen ja vaikea kieli, ettei sitä ihan jokainen pysty omaksumaan. Siksi tarvittaisiin joku jopa idiooteille sopiva kieli esim. ruotsi tai englanti joka on helppo oppia.

Äänestä
  • Pääseminen sisälle suomen kieleen on suomalaisillekin vaikeaa. Jopa kirjallisesti lahjakkailla suomalaisilla oppiminen kestää koko elämän. En esimerkiksi tiedä, ovatko suomalaisista proosakirjailijoista hallinneet suomea kunnolla kaikkine mahdollisuuksineen muut kuin Aleksis Kivi, Volter Kilpi, Pentti Haanpää ja Paavo Haavikko. Suomalaista runoutta en ole pätevä arvioimaan.

    Äänestä

  • Koroljov kirjoitti:

    Pääseminen sisälle suomen kieleen on suomalaisillekin vaikeaa. Jopa kirjallisesti lahjakkailla suomalaisilla oppiminen kestää koko elämän. En esimerkiksi tiedä, ovatko suomalaisista proosakirjailijoista hallinneet suomea kunnolla kaikkine mahdollisuuksineen muut kuin Aleksis Kivi, Volter Kilpi, Pentti Haanpää ja Paavo Haavikko. Suomalaista runoutta en ole pätevä arvioimaan.

    Ja ihailemasi Venäjän kieli on myös hyvin vaikea.

    Äänestä

"Luuserit". Loooooooooooool. Olen ihan samaa mieltä kanssasi. Ja kuten olet ehkä huomioinut, niin idiootit ovat nimenomaan ruotsinkielisiä. Loogisuudesta he ymmärtävät suunnilleen yhtä paljon kuin hintti vtusta.

Äänestä
  • "Loogisuudesta he ymmärtävät suunnilleen yhtä paljon kuin hintti vtusta. "

    Tyypillinen fenno.

    Äänestä

Koska päästään näistä surkeista svekoprovoista?

Ei käy enää edes huonosta vitsistä....

Äänestä

Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Pekka_pp kirjoitti:

jolla ei tee missään muualla mitään!

Suomi englanninkieliseksi tai ruotsinkieliseksi! Yhtään järkevää syytä ei ole tullut miksi näin ei pitäisi tehdä!

http://yle.fi/uutiset/maailman_vaikeimmat_kielet_listattu_katso_miten_suomi_sijoittuu/6689352

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu