Ilmeisesti palstalle on pesiytynyt henkisesti järkkyneitä henkilöitä, joiden ainoa mielenkiinto liikkuu epäoleellisissa asioissa ja niitä sitten jankutetaan yhtenään.
Hankkikaa oma elämä ja menkää ulos haukkaamaan raitista ilmaa, siitä on teille paljon enemmän hyötyä kuin keskustelujen sabotoimisesta.
Keskustelupalstalla pätee samanlainen hyväksihavaittu tapa kuin työpaikoilla: keskustelukumppaneille, kuten myös työpaikalla työtovereille, kerrotaan vain ja ainoastaan sen verran kuin itse halutaan ja siihen on toisten tyydyttävä. Tämä selvä!
P.S. Teille uteliaat urkkijat ei kuulu sen kummemmin toisten vyötärönympärys, koulusivistys, rotu, kengännumero kuin seurakuntayhteyskään. Tämä selvä!
Hankkikaa oma elämä ja menkää ulos haukkaamaan raitista ilmaa, siitä on teille paljon enemmän hyötyä kuin keskustelujen sabotoimisesta.
Keskustelupalstalla pätee samanlainen hyväksihavaittu tapa kuin työpaikoilla: keskustelukumppaneille, kuten myös työpaikalla työtovereille, kerrotaan vain ja ainoastaan sen verran kuin itse halutaan ja siihen on toisten tyydyttävä. Tämä selvä!
P.S. Teille uteliaat urkkijat ei kuulu sen kummemmin toisten vyötärönympärys, koulusivistys, rotu, kengännumero kuin seurakuntayhteyskään. Tämä selvä!
Vastaukset 12
Vanhimmat
Hengellisille palstoille kerääntyy usein pahojen henkien riivaamia ihmisiä häiriköimään.
Joku säälittävä olio uskoo pahoihin henkiin. Eikö teille ole omia foorumeitakin.
Hienoa kun joku suoraan sanoo sen mitä olen itsekin ajatellut usein kun olen lukenut eri aloituksia ja viestejä täällä. Jos karsittaisiin asiattomat viestit asiallisista niin kovin montaa keskustelua ei jäisi.
Niin se on, että kun uskaltaa kirjoittaa oikeaa asiaa niin kaikenlaiset perkeleen käsikassarat heräävät huutamaan vastustusta. Kateudesta mustataan toisia kirjoittajia kun itse ei osata kirjoittaa. Parjaaja ei voi olla evankeliumin välittäjä, muistakaa se!
Aikaisemmin helluntaiseurakunnissa, ainakin pienimmissä, oli tapanakin urkkia seurakuntalaisten "henkilökohtaisia" asioita, jotta seurakunta voitiin pitää mahdollisimman puhtaana synnistä. Näitä urkintatietoja jaettiin sitten seurakuntalaisten keskuudessa aika vapaasti ja niin tiedettiin kuka on kulloinkin "väärällä paikalla" että tiedettiin ojentaa ko henkilöä synnistä.
Rukoushuoneyhdistyksen vuosikokouksessa sitten nöyrtymättömien synnit esiteltiin julkisesti ääneen ja pahimmassa tapauksessa "urkittu" henkilö erotettiin seurakunnan yhteydestä.
Tuo toisten poliisina toimiminen on ollut varmaan ennen muotia helluntailaisuudessa. Synneistä nuhdeltiin vaikka jo ihan varmuuden vuoksi ja tottakai ne naapurin synnit sattuu silmään paljon paremmin kuin omat rötökset. Nykyään on saatu uutta valoa ja nuhteleminen ei ole niin trendikästä.
Yhdistysten vuosikokouksissa ei käsitellä kenenkään syntejä. Vuosikokoukset ovat aina yhdistyksen taloutta käsitteleviä kokoontumisia, eivät seurakunnan asioiden puimista varten.
Tiedätkö muuten, missä vapaaseurakuntien ja luterilaisten syntejä urkittiin ennen vanhaan?
.
Ainakin siinä pienessä hiukan alle 100 jäsenen helluntaiseurakunnassa, johon vanhempani kuuluivat, käsiteltiin seurakuntalaisten syntejä. Olin itse mukana eräässä rukoushuoneyhdistyksen vuosikokouksessa, jossa pari henkilöä erotettiin seurakunnasta. Tämän toisen erotetun synti oli se että hänet oli nähty juovan keskiolutta ja hän oli alkanut tupakoimaan, joista häntä oli nuhdeltukin. Kun nuhtelusta ei ollut apua, hänet erotettiin siinä vuosikokouksessa. Toisen henkilön erottamissyytä en enää muista.
Tulkoon kerrottua tässä yhteydessä että tuon ko helluntaiseurakunnan saarnaajana toimi tuolloin henkilö, joka käytti alkoholia "vatsavaivoihinsa". Hän oli yksi tämän "alkoholistin" erottajista. Kovin punakkana esiintyi lastenleirilläkin ja olutkori oli aina auton takakontissa. Tämä saarnaaja sai lähtöpassit muutaman vuoden kuluttua tuosta kokouksesta tuon alkoholin takia.
En puutu helluntailais-palstalla vapaaseurakunnan ja luterilaisen kirkon menetelmiin.
Jos on ennen ollut noin älä kaiva vanhoja hautoja: emme kai sentään museossa elä. Raamattu sanoo, että joka asioita kaivelee, niin on tuhoontuomittu tai jotain sinne päin.
Vanha uskonnonopettajani sanoi, että usein ihmiset tuomitsevat herkimmin sellaisista asioista, joihin heillä itsellään on kiusaus langeta. Kuulostaa ihan järkeenkäyvältä.
Hyvä että varoittaa synnistä ja alkoholikäyttöstä. Raamattu kehoittaa että kartakaa sellaisia!
Tästä aloitusaiheesta ei voi liikaa puhua. Että mua tympii kaikki yliuteliaat ihmiset!