Työllistyykö Ikatalaiset?

Niin? Tai tuskin he ainakaan Ikaalisiin jää, täällä nyt ei ole mitään töitä kellekään.
6244
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Heheeeee! Kysyitkö ihan tosissasi? Mihin ne nyt muka työllistyisivät.

Äänestä
  • Kauppakeskus valmistuu kohtapikaa ja Äijö lupasi sinne 150
    uutta työpaikkaa., Nopeat syövät hitaat !

    Äänestä

Hyvä jos muotoiluakatemian yms taidakorkeakoulujen opiskelijat löytävät alan töitä niin mistäköhän amis-pohjaiset ikatalaiset niitä sais? Varmasti on muutamia poikkeuksia, mutta näin yleisesti. Tuskin ikaalisissa tarvitaan pariakymmentä uutta opmelijaa tai kankaan värjääjää joka vuosi

Äänestä

Ikatassa on luovia aloja, joten työllisyystilanne on pitkälti itsestä kiinni. Monet käsityöläiset "joutuvat" perustamaan yrityksen tai vähintäänkin toiminimen, koska niillä aloilla ei välttämättä ole työkkärissä töitä tarjolla. Ei Ikaalisissa eikä muuallakaan. Riippuu toki siis alastakin.

Lyhyesti; kaikki riippuu omasta itsestään, työllistääkö itsensä.

Äänestä

Pienoismallin teko tai lasinpuhallus ovat varmasti mukavata hommaa, mutta tuskin niillä mihinkään työllistyy? Ellei jatka johonkin taideyliopistoon ja kehity 2010-luvun lasimestariksi.

Äänestä

Näyttää moni ainakin hippiäisiltä, joten tuskis aikovatkaan töihin.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Miten on`? kirjoitti:

Niin? Tai tuskin he ainakaan Ikaalisiin jää, täällä nyt ei ole mitään töitä kellekään.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu