Kevennys

Hikipedian laatijan näkemys ateismista.

http://hikipedia.info/wiki/Ateismi
560
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

"Kristinusko tarkoittaa laajalle levinnyttä uskomusta, jonka mukaan epäkuollut juutalaiszombi, joka oli oma isänsä, tekee sinut onnelliseksi ja ikuisesti eläväksi, jos et ole itseesi tyytyväinen vaan kadut monia tekojasi, syöt symbolisesti kosmisen juutalaiszombin lihaa ja juot tämän verta sekä telepaattisesti kerrot hänelle, että hän on sinun herrasi ja mestarisi ja että olet hänen orjansa. Kristinuskon mukaan näin toimimalla sielusi pelastuu synnistä, joka on olemassa siksi että kylkiluunainen vakuuttui valheista, jotka puhuva käärme kertoi taikapuusta. Pelastus tapahtuu vain, koska Jumala uhrasi julmasti ja verisesti poikansa joka oli Hän itse, jotta voisi muuttaa tilannetta jonka oli itse säätänyt ja korjata rikoksen, jonka kohteena Hän oli itse. Kristinusko sai alkunsa yrityksenä reformoida edes hiukan takapajuisuudestaan, täydellisestä epäloogisuudestaan, tiukkapipoisuudestaan, fanaattisuudestaan, ahdasmielisyydestään ja julmuudestaan tunnettua juutalaisuutta ja saada siihen edes jotain tolkkua, mutta siitä kehkeytyikin aivan oma uskontonsa. "

Siinähän se on nätisti pähkinänkuoressa :))))

Äänestä

Ja vielä tämä:

"Koska kristinusko opettaa toisten hyväksymistä ja armoa, on vain luonnollista, että kirkko lopulta jakaantui sisäisissä tappeluissa toisiaan vihaaviin uusiin kirkkokuntiin."

Surkuhupaisinta tuossa Hikipedian näkemyksessä kristinuskosta on se, että kyseessähän ei ole edes parodia, vaan aika täsmällinen kuvaus kristinuskon idioottimaisuudesta. Kun se oikeasti kaikkitietämätön ja kaikkivallaton, muka kaikkitietävä kaikkivaltias ja hänen epäkuollut äpärälapsensa ja ääliömäinen kolminaisuusoppi ovat niin järjettömän lapsellisen idioottimaista tuubaa, ettei niitä edes millään irvailulla kykene saamaan yhtään sen typerämmäksi, kuin mitä ne ihan oikeasti ovat.

On suorastaan vaikeaa kuvitella sitä pohjatonta tyhmyyttä, joka saa ihmisen täysin sokeasti ja täysin kritiikittömästi ottamaan tuollaiset vuohipaimenten sadut ihan tosissaan. Siinä täytyy kyllä aivot kääntää kokonaan pois päältä ja lopettaa kaikki ajattelu. Ja niinhän uskovat tekevätkin - sen huomaa aina kaikista heidän viesteistään. Ei koskaan järjen hiventäkään.

Äänestä

Vanha mutta hauska. :)

Äänestä

Sehän siinä onkin, että hauska, mutta niin totta :)

Taas muuten nää uskonsiiselit valloittanu palstan.. "ateistit sitä, ateistit tätä.." Lässynlässynlää. Sais edes yhden noista järkiinsä niin hyvä ois...

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Nedda` kirjoitti:

Hikipedian laatijan näkemys ateismista.

http://hikipedia.info/wiki/Ateismi

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu