Kansa seuraa johtajiaan

Vaikka Jumala oli nostanut Jerobeamin valtaistuimelle, Jerobeam ei uskonut, että Jumala voisi pitää hänet vallassa. Päinvastoin. Hän pelkäsi, että usko Jumalaan ja kuuliaisuus Jumalan tahdolle veisi häneltä kuninkuuden. Siksi hän hylkäsi elävän Jumalan, joka sanoo: "Minä olen Herra, sinun Jumalasi. Sinulla ei saa olla muita jumalia." Samalla hän hylkäsi Jumalan sanan. Hän toimi oman ymmärryksensä varassa ja teki kohtalokkaita ratkaisuja. Valtansa ja asemansa tähden hän johdatti kansan palvelemaan jumalinaan kultaisia sonnipatsaita. Näin hänen syntinsä koitui lankeemukseksi koko kansalle. Kuningas oli vastuussa, ei vain itsestään, vaan myös kansastaan. Kansa seuraa johtajiaan.
Harhaanjotajiaanko?
13915
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 13

Vanhimmat

Kaunis kirjoitusvirhe - harhaanjotajiaanko.
Ehkä parempi ilmaisu olisi - harhaanjohtajiaanko.

Äänestä

Kuninkailla ei nykyisin ole paljon valtaa, mutta on muitakin johtajia, joita kansa seuraa tai nykyisin pikemminkin niin, että on kansanjohtajia, joita kansa ei halua seurata. Egypti tulee ensimmäisenä mieleen.

Äänestä

Presidentti Kallio kehoitti kansaa rukoilemaan maamme puolesta ja kansa totteli, kirkot täyttyivät.

Äänestä

Kyösti Kallio rukous.jpg Oheisessa lehtileikkeessä on Presidentti Kyösti Kallion kehoitus Suomen Armeijalle (Jouluna 1939)

Kehoitan kaikkia, jotka tänä vakavana aikana palvelevat Isänmaata, lukemaan Raamattua. Esi-isämme ovat vuosisatojen kuluessa, sekä ahdingossa, että rauhan päivinä ammentaneet siitä elämää ja lohtua. Nykyhetkenä kansamme tarvitsee Jumalan Sanan uudestiluovaa voimaa, Omaksukaamme nöyrällä sydämen uskolla sen siunaukset. ”Vanhurskaus kansan korottaa, mutta synti on kansakuntien häpeä” SNL. 14:34.

Kyösti Kallion rukous 2.jpgTässä Presidentti Kyösti Kallion nimissä leviävä rukous, jota voit käyttää myös rukoillessasi yksin tai rukouskokouksissa.

Taivaallinen Isämme, katso armossasi kansamme puoleen. Sinä olet luonut sen ja rakastat sitä.

Sinä näet että se on mitä suurimmassa vaarassa. Siksi rukoilemme Sinua: Herra, auta meitä hädässämme äläkä anna meidän hukkua. Lahjoita kääntymys synnin ja laittomuuden tieltä, jotka johtavat kansamme tuhoon. Herra, armahda meitä.

Herra Jeesus Kristus, ilman sinua olemme voimattomia hävittäviä voimia vastaan, jotka tulivat kansamme yli ja myrkyttävät sen. Siksi me kerskaamme Sinun voitostasi pahuuden henkiolentoja vastaan, joiden vaikutukset ovat joka päivän sanoin ja kuvin julkisuudessa nähtävissä. Herra sinä olet Golgatan ristillä voittanut pimeyden vallat. Niiden täytyy väistyä myös tänään, koska ylistämme sinun nimeäsi niiden ylitse. Tähän me uskomme, sillä Sinä voit myös meidän aikanamme varjalle ihmiset saatanalliselta eksytykseltä. Herra armahda meitä.

Auta meitä Pyhän Henkesi kautta ryhtymään omassa elämässämme taisteluun syntiä vastaan ja olemaan kestäviä loppuun asti. Tee meidät kansamme keskellä merkiksi Sinun vapauttavasta armostasi. Täytä meidät niin Sinun rakkaudellasi, että me tulemme kuuliaisiksi Sinun käskyillesi. Rakkautesi olkoon meissä se voima, joka voitaa pimeyden vallat kansassamme.

Herra Jeesus Kristus, kaiken voimme sinun kauttasi, siihen me uskomme. Armahda meitä.

Amen.
http://www.jesusarherren.se/video/Presidentti_Kyosti_Kallion_Rukoukset.pdf

Äänestä

Presidentti Kallion testamentti on voimassa tänäänkin. Nyt juuri se aika, jolloin rukousta Suomen kansan puolesta tarvitaan lisää.

Äänestä

Presidentti Niinistöä pyydetään apuun suomessa ja kysymyksessä juutalaisista uutisointi määrätyssä julkaisussa. Uutisointi törkeää.
Kansan tulisi seurata nytkin presidenttiämme, joka toivotti uuden vuoden puheessa Jumalan siunausta kansallemme.

Äänestä

Rukoilkaamme maamme johtajille viisautta näinä vaikeina aikoina.

Äänestä

Eräänlainen "johtaja" tämäkin.

Rouva Ryti korosti puheessaan suomalaisten kykyä selviytyä, rakastaa toisiaan ja huolehtia kanssaihmisistä.

Gerda Ryti viittasi puheessaan usein myös Jumalaan. Kun Gerda Ryti kysyi Jumalalta Suomen kovia kokeneen ja paljon kärsineen kansan tulevaisuudesta, hän sai sisäisen sanoman: ”Suomi on maailman majakka. Suomi on ihmiskunnan tähti. Se tulee pelastumaan.”

Rytin puhe pidettiin radiossa heinäkuun 4. päivänä 1941. Puhe on kuunneltavissa osoitteessa:

http://yle.fi/elavaarkisto/artikkelit/gerda_rytin_puhe_jatkosodan_alussa_30115.html#media=30116

Laitan tähän jatkoksi myös Gerda Rytin rukousvetoomuksen 16.7.1944, kun Suomen kohtalo oli veitsen terällä.

Heinäkuussa 1944 Karjalan kannaksella taisteltiin kansamme olemassaolosta ja vapaudesta. Tilanne oli äärimmäisen kriittinen ja kansamme tulevaisuus vakavasti uhattuna. Tuolloin presidentti Risto Rytin puoliso Gerda Ryti julkaisi 16.7.1944 Suomen kansalle yleisen rukousvetoomuksen:

“… Halki vuosisatojen on tämä Jumala ilmoittanut meille itsensä voimallisena auttajana… Siitä muistutetaan meitä joka päivä, kun radiostamme kuulemme kello kahdentoista lyönnit Turun tuomiokirkosta, kansallispyhäköstämme, joka on kuin tunnuskuva Jumalan halki vuosisatojen ulottuvasta johdatuksesta ja armosta. Siksi ovat juuri nämä kahdentoista lyönnin hetket sopivat yhteiselle rukoukselle synnyinmaamme edestä. Hiljentyköön siis jokainen kansamme jäsen tuona hetkenä rukoukseen Kaikkivaltiaan eteen.”

Äänestä

Ihana lukea asiallista tekstiä, kuten tämäkin ketju on.

Äänestä

Kenelle annamme äänemme? Ketä seuraamme, millaista johtajaa?

Äänestä

Kommentoi aloitusta


395 kirjoitti:

Vaikka Jumala oli nostanut Jerobeamin valtaistuimelle, Jerobeam ei uskonut, että Jumala voisi pitää hänet vallassa. Päinvastoin. Hän pelkäsi, että usko Jumalaan ja kuuliaisuus Jumalan tahdolle veisi häneltä kuninkuuden. Siksi hän hylkäsi elävän Jumalan, joka sanoo: "Minä olen Herra, sinun Jumalasi. Sinulla ei saa olla muita jumalia." Samalla hän hylkäsi Jumalan sanan. Hän toimi oman ymmärryksensä varassa ja teki kohtalokkaita ratkaisuja. Valtansa ja asemansa tähden hän johdatti kansan palvelemaan jumalinaan kultaisia sonnipatsaita. Näin hänen syntinsä koitui lankeemukseksi koko kansalle. Kuningas oli vastuussa, ei vain itsestään, vaan myös kansastaan. Kansa seuraa johtajiaan.
Harhaanjotajiaanko?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu